Takhle vám vysají účet. Policie řekla podrobnosti

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 22. 3. 2022 | 20 komentářů
Takhle vám vysají účet. Policie řekla podrobnosti

Zdroj: Shutterstock

Lidé prodávající na internetových bazarech by měli být opatrní. Počty podvodů v posledních týdnech výrazně narostly, varuje policie i banky. Kriminalistům v Praze se podařilo zadržet sedm podezřelých, kteří se na podvodech měli podílet.

Opatrní by lidé měli být obecně na všech online tržištích, největší riziko jim momentálně hrozí na bazarech Vinted nebo na Marketplace od Facebooku. Podvodníci prodávajícím většinou přes WhatsApp napíší, že mají zájem o nabízené zboží a chtějí platbu provést z karty na kartu, tedy způsobem, který není při online platbách v Česku úplně běžný.

Podvodníci lidem posílají odkazy, které vedou na údajné platební brány. Podvodné stránky většinou zneužívají loga a další vizuální znaky známých doručovacích společností, jako jsou Česká pošta, DHL nebo třeba PPL.

„Tyto stránky jsou nerozeznatelné od těch opravdových. Všechny údaje o platební kartě, které podávající vyplní, jdou přímo k podvodníkům a ti pak vytvoří v mobilní aplikaci kopii platební karty, se kterou začnou okamžitě vybírat peníze,“ říká policejní mluvčí Richard Hrdina.

„Celý systém funguje tak, že ze zahraničního call centra, které monitoruje velké bazarové servery na našem území, předávají informace o prodávajících svým ovečkám v terénu, které poté komunikují s prodávajícími napřímo. Z vybraných částek si poté nechají svou část a zbytek putuje zpět do call centra,“ dodává Hrdina.

Z karty na kartu

Zdroj: Shutterstock

Některé bazary nabízí platby „card to card“, kde stačí vyplnit pouze jméno příjemce, číslo karty a datum platnosti karty. Žádné další údaje není třeba vyplňovat. „Určitě by prodávající neměl vyplňovat například CVC kód karty, který se nachází na její zadní straně, nebo údaje pro přístup do internetového bankovnictví. Pokud toto někdo vyžaduje jako podmínku pro zaslání peněz, je to jasný signál, že se jedná o podvod,“ říká Petr Barák, bezpečnostní expert České bankovní asociace.

Peníze z bankovních účtů podvodníci mohou vybrat, protože lidé na podvodných stránkách nevyplňují jen číslo karty nebo její expiraci a bezpečnostní kód ze zadní strany karty. Podvodníci si lidem říkají také o PIN ke kartě.

„Kriminalisté využívají všech operativních sil, aby zamezili dalším neoprávněným výběrům. Problém by však nevznikl, kdyby si poškození střežili své platební údaje a v žádném případě nezadávali při prodeji na internetu svá čísla karty, CVC kódy a už vůbec nikdy PIN kód, který slouží jako finální klíč k výběru. PIN kód ke kartě je v tomto případě přirovnatelný ke klíči od domu, který také nikomu jen tak nedáte,“ říká Hrdina.

Kriminalisté za poslední týden zadrželi sedm podezřelých. „Ve většině případů došlo k zadržení ihned poté, co postupně vybírali z bankomatů větší částky z účtů poškozených. Vzhledem k tomu, že tito podvodníci komunikují pouze přes datové připojení, je velmi složité na takové případy přijít,“ říká Hrdina.

Všech sedm zadržených je stíháno vazebně a jsou podezřelí ze spáchání trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě odsouzení jim hrozí až osmiletý trest za mřížemi. Jen v Praze policie eviduje přes sto padesát zneužitých platebních karet a podvodníci si takto už přišli k částce převyšující osm set tisíc korun.

Policejní videa ze zadržení:

Zástupci bank odhadují, že celková škoda bude násobně vyšší. „Celkovou škodu od začátku roku 2022 odhadujeme v řádu vyšších desítek ne-li již stovek milionů korun,“ říká Petr Barák, předseda komise České bankovní asociace pro bankovní a finanční bezpečnost. Pokud se nepovede policii bleskový zásah, mizí podle něj peníze nenávratně většinou na kryptoměnových účtech.

Barák upozorňuje, že na bazarech je možné se setkat i s podvodníky, kteří posílají odkazy na falešné stránky banky prodávajícího, aby z něj vylákali přihlašovací údaje a další důvěrné informace. „Na internetové stránky bank by proto klienti nikdy neměli přistupovat ze zaslaných odkazů. Pokud jim někdo podobný odkaz pošle, neměli by vyplňovat žádné údaje, ale raději obratem kontaktovat svoji banku,“ říká expert.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+111
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 3. 2022 16:59, Tomáš

Všude je o tom TOLIK napsáno,že i negramot to pochopí.Na mě to takhle zkošeli několikrát,jedině z ruky do ruky,jinak nazdar

+21
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2022 8:45, Tarzan

Co po největších zlodějích z ČNB, o nepůjdete?

-20
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce po obchodních řetězcích vysvětlení, proč tak výrazně zdražily cukr. Vysoké přirážky jsou podle ministra nemorální. Řetězce vinu odmítají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.