Průměrný oběd už zdražil nad 150 korun

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 16. 12. 2021 | 15 komentářů
Průměrný oběd už zdražil nad 150 korun

Zdroj: Shutterstock

Poprvé v historii platí Češi za obědy v restauracích v průměru přes 150 korun. Vyplývá to z listopadových a prosincových dat společnosti Edenred z plateb více než 220 tisíc majitelů stravenkové karty Ticket Restaurant.

Na začátku roku 2021 byla průměrná útrata za oběd podle indexu Edenredu o zhruba deset korun nižší. Před třemi lety, v prosinci 2018, stál oběd v průměru 120 korun. Cenou oběda se pro účely indexu myslí platba za jídlo a případně i pití pro jednoho člověka.

Do indexu se počítají jak přímé platby lidí v restauracích, tak i za jídlo doručené přes dovážkové služby. Podle dat společnosti Edenred teď lidé kupují každé čtvrté jídlo přes online zprostředkovatele. Ve skutečnosti bude podíl dovážkových služeb zřejmě nižší, protože data Edenredu berou v potaz jen data od restaurací, které přijímají stravenkové karty a dá se předpokládat, že mezi takové nepatří běžné restaurace či hospody klasicky v menších městech, které často rozvoz ani nenabízejí.

Srovnejte si to s námi

„Rozvážkové služby od loňského podzimu hrají v byznysu restaurací velmi výraznou roli už nejen v lockdownech, ale i v době rozvolnění. Aktuálně se na tom určitě podílí skutečnost, že neočkovaní lidé nemají možnost restaurace navštěvovat. Ale často i ti, kteří do nich mohou, si jídlo nechají raději přivézt až do práce nebo při home office domů,“ říká Petr Šorna, obchodní ředitel společnosti Edenred.

Tržby restaurací jsou teď výrazně pod předcovidovým obdobím, ukazují data. „Přímé tržby restaurací jsou nyní o 57 procent pod předkoronavirovými čísly. Pokud ale připočteme rozvážkové služby, je pokles nižší. Celkové tržby restaurací jsou v souhrnu obou prodejních forem 42 procent pod předcovidovým obdobím,“ říká Šorna.

Statistiky o tržbách restaurací čerpá Edenred rovněž z transakcí provedených stravenkovými kartami. Těmi jde zaplatit v restauracích jen v případě, že si člověk dá jídlo (a k němu třeba i pití).

Zdroj: Edenred

Vývoj tržeb v restauracích podle dat Edenredu (rozklikněte pro detailnější náhled).

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 12. 2021 14:20, deprese

Doma si uvařím kvalitněji a za 1/4.

+47
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 12. 2021 22:51

kde jsou ty casy, kdy jsem se s veceri s rodinou (2 dospeli + 2 deti) vesel v normalni hospode do tisicovky. dnes jsem na dvojnasobku a to se ani moc nerozsoupneme. raketovy rust cen za obdobi, co byl babis premierem a schillerka rabovala statni kasu

-27
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

25. 5. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Pro někoho je výrazně pod 10 %, jiný si připlácí přes 30 %. Inflace postihuje každého výrazně jinak, ukazuje analýza. A nabízí kalkulačku na míru.

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Pamětní dvacetikoruny, bankovka s Gottem... Jakou teď mají cenu?

24. 5. 2022 | Jana Divinová

Pamětní dvacetikoruny, bankovka s Gottem... Jakou teď mají cenu?

Také jste stáli frontu na dvacetikoruny k výročí republiky nebo na bankovku k narozeninám Karla Gotta a doufali, že se časem zhodnotí? Projděte si, za kolik se dají prodat pamětní mince... celý článek

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

18. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

Chorvatsko definitivně schválilo přijetí eura. Vyřešilo i komplikaci s podobou eurové mince.

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

11. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 13 komentářů

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

Přes SMS a MMS zprávy se v Česku nyní šíří nebezpečný software s názvem Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. Upozornila na to Asociace provozovatelů... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.