Inflace už začíná šestkou. Hrozí nebezpečný mix, říká ekonom

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 12. 2021 09:20 aktualizováno 10. 12. 2021 09:40 | 28 komentářů
Inflace už začíná šestkou. Hrozí nebezpečný mix, říká ekonom

Překvapení? (ilustrační foto: Shutterstock)

Spotřebitelské ceny stouply v listopadu o šest procent v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Meziroční inflace je tak o 0,2 procentního bodu vyšší než v říjnu. Oznámil to Český statistický úřad. A nebýt odpuštění DPH na energie, vyskočila by inflace k sedmi procentům. 

V porovnání s letošním říjnem vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 0,2 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v listopadu 3,5 %, zatímco v říjnu 3,2 %.

„Největší vliv na meziroční cenový růst měly ceny v dopravě. Ceny pohonných hmot a olejů stouply o 32,8 %, ceny automobilů o 7,4 %. Například Natural 95 se v listopadu u čerpacích stanic prodával průměrně za zhruba 37 korun za litr, což byla nejvyšší hodnota od října 2012, upřesňuje Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Z potravin výrazně zdražilo máslo – meziročně o 26,8 %. Ceny oděvů a obuvi stoply meziročně shodně o 12,9 %, ceny tabákových výrobků jsou o 12,3 % vyšší než před rokem. Stravovací služby jsou dražší o 7,6 %.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Takzvané imputované nájemné (náklady vlastnického bydlení) vzrostlo o 14,3 % (v říjnu o 12,8 %) hlavně kvůli růstu cen stavebních materiálů a cen nových bytů pro vlastní bydlení, v menší míře i růstu cen stavebních prací. Skoro o desetinu (9,9 %) zdražily „výrobky a služby pro běžnou údržbu a opravy bytu“.

Prudké zdražení energií se v listopadových číslech o inflaci neprojevilo díky dočasnému odpuštění daně z přidané hodnoty: ceny elektřiny podle statistiků meziročně klesly o 13,6 %, zemního plynu o 9,2 %.

Zdroj: Česká bankovní asociace, Jakub Seidler, ČSÚ

„Připomíná to spíše dočasné zklidnění větru před blížícím se vichrem, který přijde v lednu. Zásadním způsobem do vývoje spotřebitelských cen v listopadu zasáhlo prominutí DPH u elektřiny a zemního plynu. Jde o dočasný zásah s platností v listopadu a prosinci letošního roku. Toto opatření ubralo z listopadové inflace jeden procentní bod. Pokud v lednu DPH opět naběhne, promítne se také v inflaci. Celková inflace na začátku příštího roku může atakovat laťku osmi procent,“ říká David Marek, hlavní analytik Deloitte.

„Počínaje letošním červencem, kdy inflace dosáhla 3,4 %, se ceny zvedají stále rychleji. Nad hranicí šesti procent byla inflace naposledy v říjnu 2008. Tehdy začínala finanční krize. Česko je tradičně nízkoinflační ekonomikou, stávající tempo je u nás spíše raritou,“ připomíná Tomáš Volf z finanční skupiny Ciftin.

„Recept České národní banky, která zvyšuje sazby, aby rostoucí ceny zkrotila, zatím nefunguje. Úvěry zdražují, což může podlomit nejen spotřebitelskou poptávku, jelikož spotřebitelské a hypoteční úvěry se stávají nedostupné, ale také oddálí čerpání provozních úvěrů a úvěrů na investice firem. To v konečném důsledku povede ke zpomalení ekonomiky. Žijeme tedy v době, kdy máme vysokou inflaci a zároveň vysoké sazby. Tento nebezpečný mix může představovat skutečnou hrozbu,“ upozorňuje Volf.

„Počítáme s tím, že meziroční míra inflace na začátku příštího roku vystoupá do blízkosti 7 %. Až pro druhou polovinu příštího roku čekáme její podstatné zpomalení, kterému pomůže očekávané zlepšení situace v dodávkách komponent a materiálů. V průměru by se tak inflace v příštím roce měla nacházet poblíž 5 %. Rizikem je, že problémy na nabídkové straně budou trvat déle, a pak může inflace snadno vystoupat i vysoko nad 7 %,“ říká ekonom Michal Brožka z Komerční banky.

„Lidé si v rámci pandemie utáhli opasky. Díky tomu narostly úspory domácností na rekordní úroveň. K povolení opasků však bohužel nedojde. Obří inflace postupně likviduje kupní sílu nashromážděných úspor,“ poznamenává hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika. Zdroj: ČSÚ, Peníze.cz

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 28 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 12. 2021 10:17, deprese

Inflace v eurozóně je v listopadu 4,9 procenta. Takže nic překvapivého vzhledem k růstu energií, benzínu apod.

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 12. 2021 12:34

babis v brusele posvetil greendeal ty trubko

Zobrazit celé vlákno

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (28 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

25. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

Máme tucet špatných a tucet dobrých zpráv. Vybrat vám nedáme. Nejdřív vám ukážeme, které ceny nejvíc vyrostly. Ale vydržte – dozvíte se, i co je lacinější.

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

21. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

Obchodní řetězec Billa a síť čerpacích stanic OMV otevírají první společný obchod na benzince v Praze nedaleko Chuchle na Strakonické ulici. Další tři obchody pod značkou Viva Billa... celý článek

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

20. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku snad i utrhli, protože na rozdíl od nás vidí, jaký poklad v ní držíme. Za zdánlivě obyčejnou desetikorunu... celý článek

COOP otevírá další obchody budoucnosti. Pomůžou i dotace

18. 9. 2023 | Jana Divinová

COOP otevírá další obchody budoucnosti. Pomůžou i dotace

Provozovat obchody na vsi se nevyplatí. Zachránit je prý může snižování nákladů: když v nich nakoupíte i bez prodavače a pokladního. Síť družstevních prodejen COOP chce mít takových... celý článek

Pětka, búr a litr. Melouny. Vyznáte se v lidových názvech peněz?

17. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Pětka, búr a litr. Melouny. Vyznáte se v lidových názvech peněz?

Víte, kolik je pětka, co koupíte za kilo a kolik korun se vejde do litru? Tohle není nějaký brakový, šestákový kvíz, ale otázky za mega.

Partners Financial Services