Inflace je nejvyšší od roku 2008. A to nepočítá energie

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 12. 1. 2022 09:30 aktualizováno 12. 1. 2022 09:47 | 18 komentářů
Inflace je nejvyšší od roku 2008. A to nepočítá energie

Zdroj: Shutterstock

Spotřebitelské ceny stouply v prosinci o 6,6 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Meziroční inflace je tak o 0,6 procentního bodu vyšší než v listopadu. Oznámil to Český statistický úřad. A nebýt odpuštění DPH na energie, vyskočila by inflace nad sedm procent. V lednu počítají analytici s inflací až okolo 10 %.

Průměrná míra inflace za celý rok 2021 dosáhla 3,8 %, když ještě v lednu 2021 meziroční inflace byla 2,2 % a v červnu 2,8 %. Až pak začaly ceny rychle růst. Průměrná inflace za rok 2021 je nejvyšší od roku 2008, kdy vystoupala na 6,3 %. V roce 2020 dělala 3,2 %.

„Rychlé loňské zdražování v Česku mělo několik příčin. Podobně jako jinde ve světě se na něm podepsalo postpandemické ekonomické oživení, které vyvinulo enormní tlak na producenty surovin i materiálů a též na mezinárodní přepravu. Tím došlo k rychlému růstu cen výrobních vstupů, což se následně propisuje i do konečných cen spotřebitelů,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

„V Česku se k těmto globálním vlivům ovšem přidaly i některé lokální faktory, jako je extrémně nízká míra nezaměstnanosti. Ta nutí zaměstnavatele přistupovat na zvýšené mzdové požadavky, což zvyšuje jejich náklady a zároveň kupní sílu obyvatel – důsledkem obou vlivů je pak další růst cen. Opomenout nelze ani přehřátý český trh s nemovitostmi, který během pandemie namísto ochlazení vykázal další zhoršení,“ dodává Hradil.

V porovnání s listopadem vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 0,4 %. Je to důležitý údaj pro počítání inflace pro účely mimořádné valorizace důchodů, ke které kvůli rychlé inflaci dojde v létě. Nyní jsme od července 2021 na součtu meziměsíční inflace ve výši 3,5 %. Spouštěčem pro mimořádnou valorizace je překročení 5% hranice. Zákon říká, že mimořádná valorizace proběhne přesně po pěti měsících od měsíce, kdy sledovaná inflace překročí 5 %. Kdyby se tak stalo v lednu, bude mimořádná valorizace v červnu, kdyby v únoru, stoupnou důchody v červenci (nedávno jsme o tom psali podrobně).

Srovnejte si to s námi

Zdroj: Shutterstock

Chcete šikovně investovat? Najdeme pro vás optimální řešení.

Meziměsíčně v prosinci podle statistiků výrazně rostly například ceny brambor (o 18,3 %), cukru (10,1 %) nebo polotučného trvanlivého mléka (6 %). Celkově zdražila zelenina (4,6 %). Naopak u potravin klesaly třeba ceny vajec (o 5,4 %), drůbežího masa (3,7 %) nebo ovoce (1,9 %). V oblasti bydlení vzrostly ceny zemního plynu (1,4 %), tepla a teplé vody (1,1 %) a tuhých paliv (2,5 %). Automobily zdražily meziměsíčně o 2,4 %.

Meziroční inflaci směrem vzhůru postrčily nejvíce vyšší ceny pohonných hmot a olejů (29,2 %). Další v pořadí vlivu byly ceny v oblasti bydlení: náklady vlastnického bydlení vzrostly o 14,7 %, ceny nájemného z bytu o 3,9 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 10,3 %, vodného a stočného shodně o 5,5 % a tuhých paliv o 8,9 %. Ceny elektřiny naopak meziročně klesly o 15 % a zemního plynu o 7,9 %, jde o důsledek dočasného prominutí DPH na energie. To skončilo s prosincem. Čeká se proto, že příští, lednová inflace, skokově poroste právě o rychlé zdražování energií.

V prosinci meziročně zrychlil růst cen potravin. Například ceny pekárenských výrobků a obilovin se zvedly o 6,6 %, ceny výrobků ve skupině mléko, sýry, vejce o 5,9 %, cukru o 17,5 % a ceny zeleniny vyrostly meziročně o 13,5 %. Pokračoval růst cen automobilů, který v prosinci dosáhl meziročně 10 %.

Zdroj: Česká bankovní asociace, Jakub Seidler, ČSÚ

Ceny v Česku teď rostou nad průměrem zemí Evropské unie. Meziroční inflace podle metodiky Eurostatu v Česku podle předběžných výpočtů v prosinci dělala 5,4 % (Eurostat oproti ČSÚ započítává menší podíl oddílu bydlení na celkové inflaci). Eurozóna je na 5 %, sousední Slovensko na 5,1 % a Německo na 5,7 %.

S vysokou inflací se snaží bojovat Česká národní banka, která výrazně zvedá úrokové sazby. Mělo by to postupně přibrzdit spotřebu a snížit tak inflační tlaky.

Ceny mají růst i v dalších měsících. Ekonomové očekávají, že inflace začne výrazněji brzdit až v druhé půlce letošního roku. „Je pravděpodobné, že se dostaneme daleko nad 7% hranici a větší dopad politiky ČNB přijde nejspíš až v průběhu druhé poloviny roku. Prudké tempo zvedání sazeb se nemůže neprojevit a do určité míry to omezí ekonomický růst ČR,“ říká Tomáš Volf, analytik skupiny Citfin.

„Efekt růstu sazeb ČNB je zatím jen zdražování úvěrů včetně hypoték, nárůst cen provozních úvěrů pro firmy a koruna, která po dnešním zveřejnění inflačních dat posiluje pod 24,40 EUR/CZK. Takto silná domácí měna vytváří problémy všem domácím vývozcům, kteří za své zboží inkasují eura a následně za ně dostávají nevýhodným kurzem méně korun,“ dodává Volf.

„Další inflační skok přišel už na začátku ledna. Nejenom v důsledku obnovení plateb DPH u elektřiny a plynu, ale také proto, že se začátkem roku přicházejí firmy i obchodní řetězce s novými ceníky. Vzhledem k předchozímu zdražení komodit všeho druhu, všech energií a dopravy asi nelze předpokládat, že by šlo jen o symbolické cenové úpravy. Inflace proto už v úvodu roku mohla vyskočit možná na osm či více procent,“ předpovídá ekonom Petr Dufek z ČSOB.

„Meziroční růst cen je ovlivněn odpuštěním DPH u energií, bez kterého by se inflace pohyboval již poblíž 8 %. Efekt vlivu DPH odezní v lednu, zároveň lze očekávat zrychlení cen, jelikož řada firem a obchodníků mění ceny právě začátkem roku. Lednová inflace se tak může podívat k 10% hranici a jednociferná hodnota bude nakonec ještě pozitivní zprávou,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

„V druhé polovině letošního roku začne inflace zpomalovat, celoroční průměr bude patrně nad 7 % a půjde tak o nejvyšší inflaci od roku 1998, kdy dosáhla 10,7 %,“ dodává Seidler.

„Na začátku letošního roku je nutné počítat s velmi prudkým nárůstem cen energií, což meziroční inflaci vystřelí až k 9 %. Pozitivem v tomto směru je alespoň to, že inflace by měla kulminovat na začátku letošního roku a od druhého čtvrtletí a následně ve druhé polovině letošního roku zpomalovat. Odhadovat celkovou inflaci pro letošní rok je obtížné, ale růst zhruba o 6 % lze považovat za reálný,“ přidává svůj pohled na věc Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika. Zdroj: ČSÚ, Peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 1. 2022 9:45, JJ

Kdo chce, tak vidí, že inflace je jinde než 6,6%. Spíš tak střízlivě odhaduji 10-15%.

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 1. 2022 19:28

to je katastrofa to je smutne likvidacni

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

ekonomika, inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

25. 5. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Pro někoho je výrazně pod 10 %, jiný si připlácí přes 30 %. Inflace postihuje každého výrazně jinak, ukazuje analýza. A nabízí kalkulačku na míru.

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Pamětní dvacetikoruny, bankovka s Gottem... Jakou teď mají cenu?

24. 5. 2022 | Jana Divinová

Pamětní dvacetikoruny, bankovka s Gottem... Jakou teď mají cenu?

Také jste stáli frontu na dvacetikoruny k výročí republiky nebo na bankovku k narozeninám Karla Gotta a doufali, že se časem zhodnotí? Projděte si, za kolik se dají prodat pamětní mince... celý článek

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

18. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

Chorvatsko definitivně schválilo přijetí eura. Vyřešilo i komplikaci s podobou eurové mince.

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

11. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 13 komentářů

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

Přes SMS a MMS zprávy se v Česku nyní šíří nebezpečný software s názvem Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. Upozornila na to Asociace provozovatelů... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.