Spotřebitelské ceny stouply v prosinci o 6,6 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Meziroční inflace je tak o 0,6 procentního bodu vyšší než v listopadu. Oznámil to Český statistický úřad. A nebýt odpuštění DPH na energie, vyskočila by inflace nad sedm procent. V lednu počítají analytici s inflací až okolo 10 %.
Průměrná míra inflace za celý rok 2021 dosáhla 3,8 %, když ještě v lednu 2021 meziroční inflace byla 2,2 % a v červnu 2,8 %. Až pak začaly ceny rychle růst. Průměrná inflace za rok 2021 je nejvyšší od roku 2008, kdy vystoupala na 6,3 %. V roce 2020 dělala 3,2 %.
„Rychlé loňské zdražování v Česku mělo několik příčin. Podobně jako jinde ve světě se na něm podepsalo postpandemické ekonomické oživení, které vyvinulo enormní tlak na producenty surovin i materiálů a též na mezinárodní přepravu. Tím došlo k rychlému růstu cen výrobních vstupů, což se následně propisuje i do konečných cen spotřebitelů,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.
„V Česku se k těmto globálním vlivům ovšem přidaly i některé lokální faktory, jako je extrémně nízká míra nezaměstnanosti. Ta nutí zaměstnavatele přistupovat na zvýšené mzdové požadavky, což zvyšuje jejich náklady a zároveň kupní sílu obyvatel – důsledkem obou vlivů je pak další růst cen. Opomenout nelze ani přehřátý český trh s nemovitostmi, který během pandemie namísto ochlazení vykázal další zhoršení,“ dodává Hradil.
V porovnání s listopadem vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 0,4 %. Je to důležitý údaj pro počítání inflace pro účely mimořádné valorizace důchodů, ke které kvůli rychlé inflaci dojde v létě. Nyní jsme od července 2021 na součtu meziměsíční inflace ve výši 3,5 %. Spouštěčem pro mimořádnou valorizace je překročení 5% hranice. Zákon říká, že mimořádná valorizace proběhne přesně po pěti měsících od měsíce, kdy sledovaná inflace překročí 5 %. Kdyby se tak stalo v lednu, bude mimořádná valorizace v červnu, kdyby v únoru, stoupnou důchody v červenci (nedávno jsme o tom psali podrobně).
Meziměsíčně v prosinci podle statistiků výrazně rostly například ceny brambor (o 18,3 %), cukru (10,1 %) nebo polotučného trvanlivého mléka (6 %). Celkově zdražila zelenina (4,6 %). Naopak u potravin klesaly třeba ceny vajec (o 5,4 %), drůbežího masa (3,7 %) nebo ovoce (1,9 %). V oblasti bydlení vzrostly ceny zemního plynu (1,4 %), tepla a teplé vody (1,1 %) a tuhých paliv (2,5 %). Automobily zdražily meziměsíčně o 2,4 %.
Meziroční inflaci směrem vzhůru postrčily nejvíce vyšší ceny pohonných hmot a olejů (29,2 %). Další v pořadí vlivu byly ceny v oblasti bydlení: náklady vlastnického bydlení vzrostly o 14,7 %, ceny nájemného z bytu o 3,9 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 10,3 %, vodného a stočného shodně o 5,5 % a tuhých paliv o 8,9 %. Ceny elektřiny naopak meziročně klesly o 15 % a zemního plynu o 7,9 %, jde o důsledek dočasného prominutí DPH na energie. To skončilo s prosincem. Čeká se proto, že příští, lednová inflace, skokově poroste právě o rychlé zdražování energií.
V prosinci meziročně zrychlil růst cen potravin. Například ceny pekárenských výrobků a obilovin se zvedly o 6,6 %, ceny výrobků ve skupině mléko, sýry, vejce o 5,9 %, cukru o 17,5 % a ceny zeleniny vyrostly meziročně o 13,5 %. Pokračoval růst cen automobilů, který v prosinci dosáhl meziročně 10 %.
Ceny v Česku teď rostou nad průměrem zemí Evropské unie. Meziroční inflace podle metodiky Eurostatu v Česku podle předběžných výpočtů v prosinci dělala 5,4 % (Eurostat oproti ČSÚ započítává menší podíl oddílu bydlení na celkové inflaci). Eurozóna je na 5 %, sousední Slovensko na 5,1 % a Německo na 5,7 %.
S vysokou inflací se snaží bojovat Česká národní banka, která výrazně zvedá úrokové sazby. Mělo by to postupně přibrzdit spotřebu a snížit tak inflační tlaky.
Ceny mají růst i v dalších měsících. Ekonomové očekávají, že inflace začne výrazněji brzdit až v druhé půlce letošního roku. „Je pravděpodobné, že se dostaneme daleko nad 7% hranici a větší dopad politiky ČNB přijde nejspíš až v průběhu druhé poloviny roku. Prudké tempo zvedání sazeb se nemůže neprojevit a do určité míry to omezí ekonomický růst ČR,“ říká Tomáš Volf, analytik skupiny Citfin.
„Efekt růstu sazeb ČNB je zatím jen zdražování úvěrů včetně hypoték, nárůst cen provozních úvěrů pro firmy a koruna, která po dnešním zveřejnění inflačních dat posiluje pod 24,40 EUR/CZK. Takto silná domácí měna vytváří problémy všem domácím vývozcům, kteří za své zboží inkasují eura a následně za ně dostávají nevýhodným kurzem méně korun,“ dodává Volf.
„Další inflační skok přišel už na začátku ledna. Nejenom v důsledku obnovení plateb DPH u elektřiny a plynu, ale také proto, že se začátkem roku přicházejí firmy i obchodní řetězce s novými ceníky. Vzhledem k předchozímu zdražení komodit všeho druhu, všech energií a dopravy asi nelze předpokládat, že by šlo jen o symbolické cenové úpravy. Inflace proto už v úvodu roku mohla vyskočit možná na osm či více procent,“ předpovídá ekonom Petr Dufek z ČSOB.
„Meziroční růst cen je ovlivněn odpuštěním DPH u energií, bez kterého by se inflace pohyboval již poblíž 8 %. Efekt vlivu DPH odezní v lednu, zároveň lze očekávat zrychlení cen, jelikož řada firem a obchodníků mění ceny právě začátkem roku. Lednová inflace se tak může podívat k 10% hranici a jednociferná hodnota bude nakonec ještě pozitivní zprávou,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
„V druhé polovině letošního roku začne inflace zpomalovat, celoroční průměr bude patrně nad 7 % a půjde tak o nejvyšší inflaci od roku 1998, kdy dosáhla 10,7 %,“ dodává Seidler.
„Na začátku letošního roku je nutné počítat s velmi prudkým nárůstem cen energií, což meziroční inflaci vystřelí až k 9 %. Pozitivem v tomto směru je alespoň to, že inflace by měla kulminovat na začátku letošního roku a od druhého čtvrtletí a následně ve druhé polovině letošního roku zpomalovat. Odhadovat celkovou inflaci pro letošní rok je obtížné, ale růst zhruba o 6 % lze považovat za reálný,“ přidává svůj pohled na věc Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 1. 2022 9:45, JJ
Kdo chce, tak vidí, že inflace je jinde než 6,6%. Spíš tak střízlivě odhaduji 10-15%.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
12. 1. 2022 19:28
to je katastrofa to je smutne likvidacni
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.