Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

Tomáš Volf | rubrika: Aktuality | 27. 9. 2021 | 14 komentářů
Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

Zdroj: Shutterstock

Spotřebitele nejvíce zajímá otázka příjmů a výdajů rodiny. Tedy nízká nezaměstnanost a když zdražování, tak jen mírné. Součet míry nezaměstnanosti a inflace dá dohromady takzvaný index mizérie. Ten v letos srpnu dosáhl 7,7 bodů, což je nejhorší hodnota od října 2014.

Konstrukce indexu tehdy a dnes je však zcela odlišná. Zatímco v roce 2014 se ceny téměř nezvedaly (inflace dosahovala 0,7 %), zato nezaměstnanost byla mnohem vyšší (7,1 %) – součet tedy dělal 7,8 %. Vysoká nezaměstnanost a nízké tempo růstu cen je klasickým doprovodným jevem slabého tempa ekonomické aktivity. Dnes jsme však v situaci, kdy máme robustní inflaci a k tomu průměrnou nezaměstnanost.

Česká národní banka se snaží zvyšováním úrokových sazeb udržet inflaci na uzdě. Naráží však na „importovanou“ inflaci. Tu ČNB zvyšováním sazeb nezmění, takže efekt bude nanejvýš ten, že stoupnou ceny úvěrů a přiškrtí se velmi křehký ekonomický růst.

V tomto přístupu zvedání sazeb je ČNB prakticky zcela osamocena. Ostatní banky světa (snad až na maďarskou centrální banku) nechávají sazby prakticky na nule, aby podpořily ekonomický růst.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Vývoj indexu mizérie v Česku. Zdroj: Citfin

Index mizérie se bude nejspíš ještě mírně zhoršovat. Inflace možná lehce ustoupí, ale stále se budeme pohybovat v těsné blízkosti 4% hranice. Nezaměstnanost se bude naopak vzhledem k ukončení sezónních prací a příchodem podzimních a zimních měsíců zvedat, takže je zde velká pravděpodobnost, že se situace českých spotřebitelů ještě zhorší.

Vůbec nejhorší byla situace v únoru 2012, kdy index mizérie dosahoval 10,9 bodu. Tehdy se inflace vyhoupla na 3,7 % a podíl nezaměstnaných dosáhl 7,2 %. Kombinace vysoké nezaměstnanosti a rychle rostoucích cen zboží na pultech obchodů prakticky znamenala, že i když člověk pracoval, ve svých výdajích musel být velmi obezřetný, protože riziko ztráty zaměstnání bylo vysoké. Tlak na růst mezd prakticky neexistoval.

Naopak nejlepší čísla přinesl v tomto směru listopad roku 2018, kdy index mizérie neměl hodnotu ani pěti bodů. Inflace se držela přesně na 2% cíli ČNB a nezaměstnanost dosáhla jen 2,8 %, což byl v Evropské unii naprostý unikát. Od roku 2011 se index mizérie prakticky kontinuálně zlepšoval, konec dalšímu snižování udělal až rok 2019. Začátek pandemie covidu v roce 2020 přinesl definitivní otočení trendu a nárůst indexu.

Teoreticky je sice možné, abychom se drželi poblíž nuly, ale v praktické ekonomice to možné není. Co víc: není to ani žádoucí, protože inflace je motorem ekonomiky a déle trvající pokles cenové hladiny (deflace) je z mnoha důvodů problematický. Pro českou ekonomiku je úspěch, když se cenová hladina bude zvedat ročně o 2 % a nezaměstnanost se udrží v blízkosti 3,5 %. Z toho vyplývá, že ideální hodnota indexu mizérie pro Česko by se měla pohybovat kolem 5,5 bodu.

Tomáš Volf působí jako Project & Communication Specialist ve finanční skupině Citfin.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 9. 2021 19:20, Tomáš Smolík

Dnes se mále lépe, než zítra...

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 9. 2021 12:59, pablb

ale prosim vas, dneska kazdej normalni clovek prece vydelava aspon 80 tisic....

-13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

6. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

Čeští a ukrajinští policisté rozkryli dva gangy takzvaných bazarových podvodníků. Při operacích s krycími názvy RIP a Victory zadrželi na Ukrajině několik desítek lidí, nyní už obviněných. celý článek

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Partners Financial Services