Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

Tomáš Volf | rubrika: Aktuality | 27. 9. 2021 | 14 komentářů
Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

Zdroj: Shutterstock

Spotřebitele nejvíce zajímá otázka příjmů a výdajů rodiny. Tedy nízká nezaměstnanost a když zdražování, tak jen mírné. Součet míry nezaměstnanosti a inflace dá dohromady takzvaný index mizérie. Ten v letos srpnu dosáhl 7,7 bodů, což je nejhorší hodnota od října 2014.

Konstrukce indexu tehdy a dnes je však zcela odlišná. Zatímco v roce 2014 se ceny téměř nezvedaly (inflace dosahovala 0,7 %), zato nezaměstnanost byla mnohem vyšší (7,1 %) – součet tedy dělal 7,8 %. Vysoká nezaměstnanost a nízké tempo růstu cen je klasickým doprovodným jevem slabého tempa ekonomické aktivity. Dnes jsme však v situaci, kdy máme robustní inflaci a k tomu průměrnou nezaměstnanost.

Česká národní banka se snaží zvyšováním úrokových sazeb udržet inflaci na uzdě. Naráží však na „importovanou“ inflaci. Tu ČNB zvyšováním sazeb nezmění, takže efekt bude nanejvýš ten, že stoupnou ceny úvěrů a přiškrtí se velmi křehký ekonomický růst.

V tomto přístupu zvedání sazeb je ČNB prakticky zcela osamocena. Ostatní banky světa (snad až na maďarskou centrální banku) nechávají sazby prakticky na nule, aby podpořily ekonomický růst.

Vývoj indexu mizérie v Česku. Zdroj: Citfin

Index mizérie se bude nejspíš ještě mírně zhoršovat. Inflace možná lehce ustoupí, ale stále se budeme pohybovat v těsné blízkosti 4% hranice. Nezaměstnanost se bude naopak vzhledem k ukončení sezónních prací a příchodem podzimních a zimních měsíců zvedat, takže je zde velká pravděpodobnost, že se situace českých spotřebitelů ještě zhorší.

Vůbec nejhorší byla situace v únoru 2012, kdy index mizérie dosahoval 10,9 bodu. Tehdy se inflace vyhoupla na 3,7 % a podíl nezaměstnaných dosáhl 7,2 %. Kombinace vysoké nezaměstnanosti a rychle rostoucích cen zboží na pultech obchodů prakticky znamenala, že i když člověk pracoval, ve svých výdajích musel být velmi obezřetný, protože riziko ztráty zaměstnání bylo vysoké. Tlak na růst mezd prakticky neexistoval.

Naopak nejlepší čísla přinesl v tomto směru listopad roku 2018, kdy index mizérie neměl hodnotu ani pěti bodů. Inflace se držela přesně na 2% cíli ČNB a nezaměstnanost dosáhla jen 2,8 %, což byl v Evropské unii naprostý unikát. Od roku 2011 se index mizérie prakticky kontinuálně zlepšoval, konec dalšímu snižování udělal až rok 2019. Začátek pandemie covidu v roce 2020 přinesl definitivní otočení trendu a nárůst indexu.

Teoreticky je sice možné, abychom se drželi poblíž nuly, ale v praktické ekonomice to možné není. Co víc: není to ani žádoucí, protože inflace je motorem ekonomiky a déle trvající pokles cenové hladiny (deflace) je z mnoha důvodů problematický. Pro českou ekonomiku je úspěch, když se cenová hladina bude zvedat ročně o 2 % a nezaměstnanost se udrží v blízkosti 3,5 %. Z toho vyplývá, že ideální hodnota indexu mizérie pro Česko by se měla pohybovat kolem 5,5 bodu.

Tomáš Volf působí jako Project & Communication Specialist ve finanční skupině Citfin.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 9. 2021 19:20, Tomáš Smolík

Dnes se mále lépe, než zítra...

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 9. 2021 12:59, pablb

ale prosim vas, dneska kazdej normalni clovek prece vydelava aspon 80 tisic....

-13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

30. 9. 2022 | Petr Kučera

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus také během října. Banka totiž prodloužila akci o další měsíc. Strop... celý článek

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

30. 9. 2022 | Jana Divinová

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

Na jaké značky se můžete jako spotřebitel těšit, když najdou v Česku obchodní partnery? Nebo jim chcete pomoct se vstupem na trh rovnou jako franšízant?

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

27. 9. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

Ztrátové tuzemské projekty Twisto a Mallpay dostávají silnou konkurenci. Do Česka oficiálně vstupuje Klarna, švédský průkopník odložených plateb. Mezi její první partnery se v Česku... celý článek

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

26. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

Zákaz prodeje o svátcích se týká osmi dnů v roce. Které to jsou a jaké obchody mají výjimku? Tady je aktuální přehled.

Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

26. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

V různých domácnostech bývají různé krabičky a různá šuplátka s památkami na dávno ztracený čas. Pohlednice, dědečkovy medaile a samozřejmě mince po mamince nevlastního strýce. Ve známé... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.