Pro všechny telefony jedna nabíječka, chce Evropská komise

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 23. 9. 2021 | 7 komentářů
Pro všechny telefony jedna nabíječka, chce Evropská komise

Zdroj: Shutterstock

V Evropské unii by během několika let měla na všechny nové telefony a další přenosná zařízení stačit jediná nabíječka.

Evropská komise dnes přijala novou směrnici o rádiových zařízeních, podle které se port USB typu C (na úvodním obrázku) stane standardním portem pro všechny chytré telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, přenosné reproduktory a přenosné herní konzole. Komise také navrhuje oddělit prodej nabíječek od prodeje elektronických zařízení.

Má se tím zlepšit pohodlí spotřebitelů a také snížit environmentální stopa spojená s výrobou a likvidací nabíječek. Komise odhaduje, že nová pravidla omezí množství elektronického odpadu o téměř tisíc tun ročně. Hlavním odpůrcem návrhu je americká společnost Apple, která u svých telefonů využívá jinou technologii.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Dnešní návrh revidované směrnice o rádiových zařízeních ještě musí projít řádným legislativním postupem přes Evropský parlament a Radu, jejímiž členy jsou hlavy nebo premiéři členských států. Pokud návrh tímto procesem projde, dostanou výrobci elektroniky ještě 24 měsíců od data přijetí na přizpůsobení se novým pravidlům.

„Evropské spotřebitele již dlouho frustruje, že se jim v zásuvkách hromadí nekompatibilní nabíječky. Výrobní odvětví dostalo spoustu času na to, aby přišlo s vlastními řešeními; nyní je načase přijmout legislativní kroky pro jednotnou nabíječku,“ říká Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Evropské komise pro Evropu připravenou na digitální věk.

V roce 2020 bylo v Evropské unii prodáno přibližně 420 milionů telefonů a jiných přenosných elektronických zařízení. V průměru spotřebitelé vlastní přibližně tři nabíječky mobilních telefonů, z nichž pravidelně používají dvě.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 9. 2021 15:33, PepaJa

Když nepočítám Apple, nejsou už dost dlouho všechny nabíječky s micro USB nebo s USB-C? Už teď lze prakticky "cokoliv nabíjet čímkoliv". Jediný rozdíl je a nejspíš i zůstane (když směrnice řeší jen konektor) v rychlosti. Když zařízení nepozná nabíječku, "zařadí" nižší rychlost a místo 1 hodiny se bude nabíjet hodin 5.


Množství odpadu také podle mne moc neklesne a ještě přibude odpad z obalů. Stejně tak si nemyslím, že by klesly ceny zařízení, když budou bez nabíječek.

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 9. 2021 21:59, Pag

A taky bude muset v únii lidem stačit jeden druh toaletního papíru, a to jednovrstvého, s minimálně 15 % přidaných kopřiv.

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce po obchodních řetězcích vysvětlení, proč tak výrazně zdražily cukr. Vysoké přirážky jsou podle ministra nemorální. Řetězce vinu odmítají... celý článek

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.