Zdražování je nejvyšší za poslední rok

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 8. 2021 09:25 | 11 komentářů
Zdražování je nejvyšší za poslední rok

Překvapení? (ilustrační foto: Shutterstock)

Spotřebitelské ceny stouply v červenci meziročně o 3,4 %, což bylo o 0,6 procentního bodu víc než v červnu a nejvíc od července 2020. Oproti letošnímu červnu stouply ceny o 1 %. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

„Největší vliv na meziroční růst měly potřetí za sebou ceny v dopravě. Ceny pohonných hmot a olejů vzrostly o 18,5 %, ceny automobilů o 5,4 %. Například benzin Natural 95 se v červenci u čerpacích stanic prodával průměrně za necelých 33,5 korun za litr, což byla nejvyšší hodnota od prosince 2014,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Inflace překonala očekávání analytiků. „Dnešní číslo doslova vyrazilo dech,“ potvrzuje například Tomáš Volf z finanční skupiny Citfin. „Masivní růst cen, kterého jsme svědky, je největší riziko a zdroj obav pro spotřebitele. Ještě koncem loňského roku to byla ztráta zaměstnání. Nezaměstnanost však stagnuje na 3,7 % a zatímco počet volných pracovních míst roste, počet uchazečů o zaměstnání klesá. To znamená, že ztráta pracovního místa nyní příliš nehrozí. O to více je na zřeteli růst cen zboží na pultech obchodů,“ říká.

Jak porazit inflaci?

Zdroj: Shutterstock

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám další možnosti.

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Tabákové výrobky jsou oproti loňskému červenci dražší o 8,4 %, zelenina o 6,9 %, pivo o 6,4 %. Ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu jsou meziročně vyšší o 5,5 %, stejně jako ceny vodného a stočného. V restauracích a kavárnách jsme v červenci platili o 4,4 % víc než loni ve stejnou dobu.

Nájemné z bytu stouplo o 2,5 %. Takzvané imputované nájemné (náklady vlastnického bydlení) bylo vyšší o 6 %, zejména v důsledku zdražování nových bytů a stavebních materiálů.

Naopak meziročně nižší jsou například ceny ovoce (o 4,8 %) nebo masa (o 2,6 %). Ceny elektřiny klesly o 3,4 % a zemního plynu o 4,7 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červenci 2,8 %.

„Česká národní banka letos už dvakrát zvedla klíčovou sazbu na 0,75 % a zdá se, že jestřábí rétorika nebude ke zkrocení spotřebitelské inflace stačit, takže třetí utažení měnových podmínek na sebe nenechá dlouho čekat. Pokud si centrální bankéři udrží protiinflační komentáře a zároveň se třetím zvýšením sazeb projeví připravenost k dalšímu podobného zásahu, spotřebitelská inflace poleví a postupně zamíří pod 2,5 %,“ očekává Volf.

Problém podle něj zůstává v konstrukci inflace. Její podstatná část je totiž „importovaná“ a jde na vrub zdražování vstupů do výroby na světových trzích a zpožďování dodávek, takže zahraniční dovozci jdou s cenou nahoru. „S tímto vlivem ČNB mnoho nenadělá, přesto půjdou domácí sazby v dohledné době nejspíš nahoru a hranice 1 % do konce roku padne,“ dodává Volf.

„Celková i jádrová inflace se nyní nachází nad horní hranicí tolerančního pásma inflačního cíle a v nejbližších měsících se nejspíše nevrátí pod tři procenta. To by se mělo stát až v příštím roce a přispět by k tomu měla měnová politika, která by vyššími úrokovými sazbami měla alespoň částečně snížit domácí inflační tlaky. S růstem cen dováženým materiálů a dílů si neporadí a nezbývá než doufat, že jde jen o dočasný problém,“ říká ekonom David Marek z Deloitte.

„Délka a intenzita dalšího zdražování bude také do určité míry ovlivněna trváním napětí v dodavatelských řetězcích, a tedy silou růstu cen v průmyslu,“ říká ekonom Patrik Rožumberský z UniCredit Bank. „Očekáváme, že inflační tlaky v ekonomice budou vrcholit na přelomu letošního a příštího roku s meziroční hodnotou okolo čtyř procent. Během příštího roku by inflace měla polevit a v průměru se blížit hodnotě lehce nad třemi procenty,“ dodává.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 8. 2021 9:45, Martin

Ekonomové byly v šoku. My ostatní, kteří chodíme nakupovat taky, jen z takhle nízkých hodnot uváděných procent, protože dobře víme, že v reálu jsou to desítky procent.

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 8. 2021 11:43, jana

pani podnikatele uz byste se mneli chovat normalne a prestat krast zdrazovat a zacit prechod ke zlevnovani to je prosperita a ne okradat umislne nase obcany knicemu to nevede

-8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

Bydlení, inflace, nákupy, zdražování

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Pozor na kontaminované mléko, varují řetězce

22. 10. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Pozor na kontaminované mléko, varují řetězce

Obchodní řetězce stahují z prodeje čerstvé mléko od společnosti Olma. Ta ho dodává nejen pod vlastní značkou, ale i pod takzvanými privátními značkami řetězců – například Pilos v případě... celý článek

COOP startuje rozvoz potravin. Cílí na venkov a menší města

22. 10. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

COOP startuje rozvoz potravin. Cílí na venkov a menší města

Družstevní řetězec COOP oznámil, že „vstupuje do rozvozu potravin“. Jako první mohou službu využívat zákazníci sítě COOP Mikulov na jižní Moravě, o logistiku se postará společnost DoDo. celý článek

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

Služba eKasa operátora O2 k 25. říjnu končí. Přes tři tisíce podnikatelů, kteří tento pokladní systém využívají, přebírá společnost Storyous.

Energošmejdi nabízejí „pomoc“. Vyjde draho, varuje úřad

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka

Energošmejdi nabízejí „pomoc“. Vyjde draho, varuje úřad

Na Energetický regulační úřad (ERÚ) se obracejí první desítky lidí se stížnostmi na takzvané energetické šmejdy, kteří se snaží zneužít ukončení dodávek energií od společností ze skupiny... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.