Hanka s Romanem si v nabídce last minute na internetových stránkách cestovní agentury Invia vybrali šestnáctidenní zájezd na Seychelly. Za tříhvězdičkový hotel s polopenzí zaplatili včetně všech poplatků 170 560 korun. Pak ale zjistili, že kolegové z práce trávili dovolenou v témže místě, v hotelu stejné kategorie a stejnými službami za 89 198 Kč. Nejeli totiž z českou cestovní kanceláří, ale s německou TUI Deutschland.
Zájezdy nejen do exotických zemí s velkými německými cestovkami, jako jsou TUI, Thomas Cook, REWE Turistik, FTI Touristik nebo Neckermann vyjdou levněji než zájezdy českých cestovních kanceláří. Německé cestovky si nižší ceny mohou dovolit třeba proto, že nakupují ve velkém, a tím dosáhnou značných slev od prodejců letenek i hotelů. Nevýhodou těchto zájezdu jsou odlety do cílových destinací zpravidla z německých a rakouských letišť. Pro někoho může znamenat problém jazyková bariéra.
Čeští zákazníci německých cestovních kanceláří mají navíc výhodu v rozdílném termínu letních prázdnin. V době, kdy jsou v Česku prázdniny, mají německé cestovní kanceláře stále mimosezónní ceny. Ušetřit se ale dá i jinak. Německé cestovky nabízejí autobusovou dopravu z Prahy do místa odletu a zpět za necelé čtyři tisíce korun a levné ubytování v hotelu poblíž letiště. Handicapem není ani cesta na letiště vlastním vozem. Poplatky za parkování na německých letištích bývají často nižší než na pražském ruzyňském letišti.
„Cestovní kancelář Travel & Business Centre ve spolupráci s letištěm Vídeň nabízí svým klientům zvýhodněnou možnost parkování na tamním letišti. Zvýhodněné parkování je zajištěno v krytých garážích. Cena za patnáctidenní kartu je 2 500 Kč. Levněji vyjde parkování na německých letištích. Zatímco za dlouhodobé parkování (2 týdny) na ruzyňském letišti zaplatíte 2 000 Kč, ve Frankfurtu nad Mohanem je to v přepočtu o 200 korun méně, v Düsseldorfu tisícikoruna a v Mnichově přibližně patnáct set,“ říká Tomio Okamura, tiskový mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).
Obecně platí, že největší slevy jsou u zájezdů do exotičtějších zemí v termínech těsně před svátky a prázdninami. „Doporučujeme začít sledovat ceny zhruba 30 dnů před odletem a koupit mezi 14. až 7. dnem do odletu. Vybranou dovolenou vyřídíme klidně i 24 hodin před cestou, letenky si vyzvednete na letišti těsně před odletem. Řídíme se německými pravidly hry, že platba závazné objednávky je možná i na letišti, těsně před odletem,“ dodává Jana Andersová, z agentury Ich reise.
Naopak zájezdy do Evropy a blízkého okolí se řídí opačnou logikou. Šest měsíců před odletem jsou ceny nejnižší, pak se cena podle počtu prodaných míst zvedá. „Veškeré objednávky se vyřizují v Čechách, všechny doklady překládáme do češtiny. Naši obchodníci hovoří česky a německy. Tlumočíme i po telefonu, při vzniku pojistné události či reklamace po návratu pomůžeme s překladem do němčiny. Všechny tyto služby jsou zdarma,“ dodává Andersová.
Jak to funguje? Nabídka zájezdů je on-line napojena na rezervační systémy, proto není třeba nikde zjišťovat, zda jsou místa opravdu volná. Stačí vyplnit a odeslat objednávkový formulář a během několika minut se ozve přidělený osobní poradce telefonního centra, který hovoří česky a německy. Projedná veškeré doplňující otázky, způsob úhrady a dodání dokladů. Až po podpisu objednávky a úhradě, se zájezd závazně zarezervuje. Následně po tom klient obdrží potvrzení od cestovní kanceláře. Několik dnů před odletem dostanou cestující doporučeně všechny doklady.
Poslední den před odletem pracovníci z cestovní agentury zpravidla zavolají, zda se nezměnily časy letů. Pak je možné vyrazit a užívat si pocitu, že rodinný rozpočet zbytečně nezchudnul o několik desítek tisíc korun.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
28. 5. 2008 9:33, Eva
Z Prahy můžete cestovat například s Rueffareisen, u některých jejích zájezdů mají i delegáta, který mluví česky, pokud je v zájezdu přihlášeno více Čechů.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
28. 5. 2008 13:31, radek
Láká mě cestovat s německou cestovkou.Bohužel neovládám němčinu ani angličtinu,či jiný světový jazyk.Je to velký poblém?
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.