Inflace je těsně pod 3 %. Benzin stojí o čtvrtinu víc

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 6. 2021 | 3 komentáře
Inflace je těsně pod 3 %. Benzin stojí o čtvrtinu víc

Zdroj: Shutterstock

Spotřebitelské ceny v květnu stouply o 2,9 % oproti stejnému měsíci předchozího roku. V porovnání s letošním dubnem jsou vyšší o 0,2 %. Čerstvá čísla o inflaci zveřejnil Český statistický úřad.

Meziroční inflace je o 0,2 procentního bodu nižší než v dubnu, kdy dosáhla 3,1 %. Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v květnu největší vliv ceny v oblasti dopravy: ceny pohonných hmot a olejů stouply o 22 %, ceny automobilů o 6,9 %. Před rokem po nástupu epidemie klesly průměrné ceny benzinu a nafty pod 26 korun za litr, letos v květnu benzin zdražil nad 32 korun a nafta těsně pod 30.

Ceny tabákových výrobků stouply o 15,4 %, finančních služeb o 8,8 %, vodného a stočného o 5,5 %, piva o 4,1 %, lihovin o 2,2 %, nájemného z bytu o 1,8 %.

Naopak meziroční pokles zaznamenaly hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů (o 1,3 %). Například ceny vepřového masa byly v květnu nižší o 10 %, vajec o 8,9 %, zeleniny o 7,4 %, ovoce o 4 %, cukru o 1,9 %. Ceny zemního plynu klesly o 4,7 % a elektřiny o 3,4 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v květnu 2,8 %.

Průměrné ceny benzinu a nafty v Česku za poslední dva roky. Zdroj: CCS

„Jen doprava se na inflaci podílí zhruba třetinou, druhou třetinu obstarávají stejně jako v předchozích měsících alkohol a cigarety. Rostou sice i náklady na bydlení, avšak díky levnější elektřině a plynu není jejich dopad na spotřebitele tak výrazný jako například v západní Evropě, kde již tyto ceny kopírují zdražování energií na trzích,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Je pravděpodobné, že v blízkostí tří procent se bude pohybovat i v létě, nicméně od podzimu by se inflace mohla dostat pod 2,5 %. V každém případě Česká národní banka by mohla být s vývojem inflace vcelku spokojená, a proto by nemusela až tak pospíchat se zvyšováním sazeb. Nakonec kus práce za ni už udělala posilující koruna,“ očekává Dufek.

„Rychlé tempo zdražování bude nutit centrální bankéře, aby zvýšili úrokové sazby v ekonomice. Tím skončí éra uvolněné měnové politiky v České republice, která k rychlému zdražování vede. V důsledku tohoto vývoje se zvýší úroky na hypotékách a kurz koruny bude posilovat vůči euru i dolaru,“ myslí si Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.

„Celková i jádrová inflace se drží poblíž tří procent, horní hranice tolerančního pásma inflačního cíle ČNB. Nicméně inflace ve výrobních cenách v průmyslu už zrychlila na 4,6 procenta a pod tlakem rychle rostoucích cen komodit v zahraničí bude nejspíše dále stoupat. Na růst cen bude také tlačit rychlejší růst mezd v souvislosti s rostoucí poptávkou po práci. Rizika dalšího vývoje inflace jsou poměrně výrazně vychýlena směrem nahoru,“ říká David Marek, ekonom společnosti Deloitte. 

ČNB na to podle něj může zareagovat obratem kurzu měnové politiky a zahájením série zvyšování úrokových sazeb, a to už za dva týdny. „Celkem by letos mohla zvýšit své úrokové sazby třikrát, tj. o 75 bazických bodů,“ odhaduje Marek.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Kde natankovat na dovolenou? Ceny benzinu a nafty v Evropě

1. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Kde natankovat na dovolenou? Ceny benzinu a nafty v Evropě

Na dovolenou vlastním autem vyjeďte z Česka klidně s plnou nádrží. A to přesto, že mnohé státy snížily daně z pohonných hmot nebo cenu stropují. Například v Německu nebo Itálii si teď... celý článek

Tyto bankovky přestaly platit. Jak je poznat a co s nimi

1. 7. 2022 | Petr Kučera

Tyto bankovky přestaly platit. Jak je poznat a co s nimi

Od července už neplatí starší vzory většiny českých bankovek. Kam s nimi, když vám zůstaly v peněžence? A co když máte doma ještě mnohem starší?

Přežije česká hospoda? Po covidu drtí restaurace zdražování

29. 6. 2022 | Jana Divinová | 10 komentářů

Přežije česká hospoda? Po covidu drtí restaurace zdražování

Nedostatek lidí, rychle zdražující vstupy a nižší ziskovost. České restaurace bojují s důsledky covidu a připravují se na další perný rok plný nejistoty. Přežijí prý jen dobří, pro... celý článek

Neplatné bankovky přijmou i vkladomaty. Máme seznam

23. 6. 2022 | Petr Kučera

Neplatné bankovky přijmou i vkladomaty. Máme seznam

Starší vzory bankovek, které přestanou platit na konci letošního června, budou dál přijímat téměř všechny sítě vkladomatů, tedy bankomatů s vkladovou funkcí. Webu Peníze.cz to potvrdili... celý článek

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Nová pomoc s drahými energiemi. Vláda škrtne poplatek

Vláda chystá pro domácnosti kromě už ohlášeného energetického úsporného tarifu také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Chce tím domácnostem alespoň částečně ulevit od vysokých... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.