Snadné ověření přes Bank ID startuje u prvních firem

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 1. 6. 2021 | 4 komentáře
Češi letos díky bankovní identitě získali snadný přístup k online službám státu. Teď se tato možnost objevuje také pro komunikaci s prvními firmami. Do konce roku jich může být až sto.
Snadné ověření přes Bank ID startuje u prvních firem

Zdroj: Bankovní identita

Už si nebudete muset pamatovat mnoho různých přihlašovacích údajů pro vstup do klientských zón, fotit osobní doklady nebo dokonce chodit osobně za poskytovatelem nějaké služby kvůli jejímu sjednání nebo změně. Pomocí bankovní identity už ověří vaši totožnost nejenom stát, ale také první firmy. I v tomto případě je to pro klienty stejně snadné, jako když se přihlašují do internetového bankovnictví.

Ověření prostřednictvím Bank ID už spustily první firmy. Jde o finanční společnosti Hyponamíru.cz a Wood&Company, pojišťovnu Simplea, portál Power Exchange či společnost Digital Solutions, říká Monika Otradovcová, mluvčí společnosti Bankovní identita, která službu pod názvem Bank ID zajišťuje pro soukromý sektor.

Ověřování pomocí bankovní identity pro firmy mělo podle plánu oficiálně odstartovat od 1. června, ale zájem firem ho urychlil. Zmíněná první pětice společností už před tímto termínem podle Otradovcové hladce prošla testovací fází, a mohly tak nejnovější způsob prokazování totožnosti klientů začít využívat v předstihu.

Další firmy, mezi nimi i dvě největší banky, budou následovat během června. „Půjde například o Českou spořitelnu, ČSOB, Pražskou plynárenskou, Sazku či poradenskou společnost Golem Finance. Posléze se přidají i Generali Česká pojišťovna a Kooperativa,“ upřesňuje Otradovcová. „Poslední dny registrujeme opravdu velké množství firem, které chtějí s námi digitalizovat Česko,“ dodává.

„Česká spořitelna od června nabídne novým klientům možnost založit si účet online a využít pro ověření bankovní identitu ČSOB. V průběhu roku pak předpokládáme, že nabídneme i využití bankovní identity u dalších bank, které to umožní, stejně jako nabídneme ověření identity pro nové klienty nejen u účtů, ale také u dalších bankovních produktů a služeb,“ říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Do konce letošního roku se počet firem, které ve svých službách budou Bank ID v Česku využívat, výrazně navýší. Podle Miroslava Lukeše, poradce společnosti Bankovní identita pro obchod a strategii, to bude padesát až stovka firem.

Ať vám nic neuteče

Zdroj: Shutterstock

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a neuniknou vám důležité aktuality, porovnání, rozhovory ani praktické tipy! 

„Firmám to přinese miliony uživatelů, kteří už vědí, jak se přihlásit ke službám online. Digitální přístup ke službám se stane standardem, což zároveň vytvoří i tlak na další poskytovatele služeb včetně státu, aby digitalizaci urychlili,“ věří Lukeš.

Zájem projevily banky a pojišťovny, mobilní operátoři, dodavatelé energií, ale také technologické firmy, dopravci nebo společnosti z oblasti školství, médií, kultury a medicíny.

Od září bude možná získat i „zaručený“ digitální podpis PDF dokumentů. „Dnes si lidé a firmy mohou zřídit podpisový certifikát, který budou firmy i stát uznávat jako ekvivalent fyzického podpisu, ale tento certifikát nemá každý. Zaručený podpis nelze použít všude, ale zároveň podle eIDAS (nařízení EU o elektronické identifikaci a službách – pozn. red.) naplňuje vysokou úroveň důvěry,“ říká Otradovcová. Podle Lukeše může jít například o některé prodejce aut.

Bankovní identita už od začátku letošního roku funguje pro komunikaci se státem – typicky při přihlašování do Portálu občana, na portál Moje daně, k eReceptu nebo k ePortálu České správy sociálního zabezpečení. Mnozí Češi si ji vyzkoušeli při vyplnění elektronického dotazníku při sčítání lidu. Nejnověji, od 1. června, se může uplatnit při žádosti o výměnu řidičského průkazu. Čerstvě ji lze využít i pro získání certifikátu o očkování proti covidu.

Bankovní identita je v praxi prvním snadno dostupným a skutečně masovým řešením pro ověřování vůči veřejné správě. Inspirací jsou podobné projekty v zahraničí. Využívat ji zatím mohou klienti pěti bank: Air Bank, České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a Monety. Dalších pět – Equa, Fio, mBank, Raiffeisenbank a UniCredit – se má ke službě připojit v průběhu třetího a čtvrtého čtvrtletí letošního roku.

Přístup k využívání bankovní identity při ověřování totožnosti na dálku by tak koncem roku mělo mít až osm milionů klientů bank. Nyní tuto možnost má zhruba pět milionů lidí.

Zmíněných deset bank jsou akcionáři společnosti Bankovní identita, jejímž cílem je společný postup a propagace projektu. V tomto týdnu představili také nový vizuální koncept a grafickou podobu značky BankID včetně nového loga s prvky zámku a klíče. Spolupracovaly na nich agentura Unicorn Attacks a Studio Najbrt.

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nákupy z Číny zatím tolik nezdraží. Stát nestíhá DPH

23. 6. 2021 | Petr Kučera

Nákupy z Číny zatím tolik nezdraží. Stát nestíhá DPH

Drobné zásilky z Číny a dalších zemí mimo Evropskou unii nezdraží od července tak výrazně, jak podle původních plánů měly. Zákon, který ruší jejich osvobození od daně z přidané hodnoty... celý článek

Pošta ztratila balík. Úřad řekl, jakou cenu má platit

23. 6. 2021 | Petr Kučera | 14 komentářů

Pošta ztratila balík. Úřad řekl, jakou cenu má platit

Česká pošta odpovídá za prokázanou cenu ztracené zásilky bez ohledu na hodnotu uvedenou v celním prohlášení. Rozhodl o tom Český telekomunikační úřad. Vyjádřil se také k situaci, kdy... celý článek

Balíčky z Číny výrazně zdraží. Pozor na daň a clo

17. 6. 2021 | Petr Kučera | 63 komentářů

Balíčky z Číny výrazně zdraží. Pozor na daň a clo

Výhody pro nákupy z e-shopů mimo EU končí. Od července se začne platit DPH i u zásilek do 22 eur. Současně bude nutné elektronicky podat celní prohlášení.

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 27 komentářů

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

Poslanci dnes schválili rozsáhlou novelu zákona o elektronických komunikacích. Ta má kromě jiného změnit situaci u nevyžádaného marketingu přes telefon.

Inflace je těsně pod 3 %. Benzin stojí o čtvrtinu víc

10. 6. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Inflace je těsně pod 3 %. Benzin stojí o čtvrtinu víc

Spotřebitelské ceny v květnu stouply o 2,9 % oproti stejnému měsíci předchozího roku. V porovnání s letošním dubnem jsou vyšší o 0,2 %. Čerstvá čísla o inflaci zveřejnil Český statistický... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.