Spotřebitelské ceny stouply letos v březnu o 2,3 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Inflace tak byla o 0,2 procentního bodu vyšší než v únoru. Může za to hlavně zdražení pohonných hmot kvůli rostoucím cenám ropy na světových trzích. Informoval o tom Český statistický úřad.
Ceny tabákových výrobků jsou o 17,5 % vyšší než před rokem. „To je dáno hlavně růstem spotřebních daní,“ připomíná Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities. Ceny v oblasti dopravy stouply o 5,2 %, samotné ceny automobilů o 9,3 %. Ceny finančních služeb vzrostly o 8,5 %. Nájemné z bytu je o 1,3 % dražší než před rokem, stočné o 2,3 % a vodné o 1,9 %, naopak ceny elektřiny klesly o 3,4 % a zemního plynu o 4,7 %.
„Stále méně se na inflaci podílí bydlení, které v předchozích letech fungovalo jako významný inflační faktor. Díky zlevnění elektřiny a zemního plynu se však situace obrátila a bydlení tak může být pro část domácností dokonce levnější než loni. Přehlédnout totiž nelze ani výrazné zpomalení růstu nájmů, za kterým lze hledat zvýšenou nabídku pronájmů na trhu ovlivněnou zamrznutím krátkodobých pronájmů,“ říká analytik Petr Dufek z ČSOB.
Ceny potravin a nealkoholických nápojů meziročně mírně klesly – o 0,3 %. Z toho například brambory jsou o 29 % levnější než loni v březnu, vepřové maso o 11,3 %, zelenina o 6,2 %.
Meziměsíčně stouply spotřebitelské ceny o 0,2 %. Mohou za to hlavně vyšší ceny pohonných hmot a olejů – o 5,9 %. Vejce zdražila o 5,1 %, máslo nebo tabákové výrobky o 2,5 %, obuv o 1,1 %. Nižší než v únoru jsou třeba ceny brambor (o 10,3 %) nebo zeleniny obecně (o 3,9 %).
Zdroj: ING Bank, ČSÚ Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v březnu 2,8 %.
„Za celý letošní rok tak čekáme průměrnou inflaci ve výši 2,5 %,“ odhaduje analytik ING Bank Jakub Seidler.
„V dalších měsících se inflace od současné hodnoty zatím příliš neodchýlí. Je samozřejmě otázkou, s jakými cenami vyrukují obchody a služby po znovuotevření. U zboží bude efekt nejspíš pozitivní a snaha přilákat zákazníka spíše ceny mírně srazí, u služeb tomu může být časem přesně naopak. Zadržená poptávka bude časem nahrávat zvyšování cen v oblasti cestovního ruchu i u osobních služeb,“ očekává Dufek.
„Rozvolnění omezení bude znamenat nárůst poptávky a spotřeby, což nutně povede k opětovnému růstu cenové hladiny. Počítáme s tím, že pokud vše půjde hladce, v dalších měsících se budeme držet v těsné blízkosti 2% tempa růstu spotřebitelských cen. Následovat bude nejspíš rychlejší zdražování – a v takové chvíli přijde se zvýšením sazeb ČNB. Ta už avizovala, že se sazbou vzhůru půjde nejdříve koncem letošního roku. V případě, že inflační tlaky budou slabé, dojde k utažení měnových podmínek až příští rok,“ myslí si Tomáš Volf ze společnosti Citfin - Finanční trhy.
„V každém případě inflace není a ani nebude letošním problémem české ekonomiky. Proto ani nadále nepředpokládáme, že ČNB bude pospíchat se zvyšováním sazeb a spíše vyčká na konec pandemie a jasné známky oživení ekonomiky,“ dodává Dufek.
Petr Kučera
Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem