Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 1. 2021 18:37 | 1 komentář
Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

Zdroj: Shutterstock

Od úterý 19. ledna mohou otevřít papírnictví a prodejny s dětským oblečením. Stejný sortiment mohou začít prodávat i supermarkety. O výjimce rozšiřující seznam takzvaného základního sortimentu, který se smí prodávat i v pátem stupni systému PES, rozhodla dnes vláda. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vyšla vstříc požadavkům rodin s dětmi.

V médiích se předtím mluvilo třeba také o prodejnách spodního prádla nebo obecně o obuvi, tedy i prodeji bot pro dospělé. Vláda podle Havlíčka uvažovala o mnohem širším sortimentu, u kterého by mohla znovu umožnit prodej – nakonec se ale rozhodla být opatrná a otevřít jen to, co jí přijde nejnaléhavější.

Vláda je opatrná také u případného otevření škol. Ministr školství Robert Plaga oznámil, že školy zůstanou zavřené i v příštím týdnu. Všechna další omezení platící od 27. prosince, kdy vláda rozhodla o přesunu Česka do pátého stupně systému PES, jsou zatím schválená jen do 22. ledna, kdy končí nouzový stav. Vláda ho chce prodloužit o dalších 30 dnů, bude o to tento týden žádat poslance.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) po jednání vlády uvedl, že by Česko mělo ještě nejakou dobu zůstat v pátém stupni, aby co nejvíce poklesl počet hospitalizovaných lidí a nemocnice mohly obnovit alespoň z výrazné části běžnou péči. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dodal, že vláda v tomto týdnu představí upravená pravidla systému PES, který nově bude zohledňovat právě i počty lidí v nemocnicích s covidem. Nyní jich tam je přes 6300.

Vláda také dnes schválila některé nové podpůrné programy. Ministerstvo pro místní rozvoj přichystá podporu pro menší poskytovatele ubytování, kteří za období zhruba posledních tří měsíců, kdy museli mít zavřeno, získají 200 korun za den a pokoj. Malé a střední cestovní kanceláře dostanou úlevu na placení povinného pojištění, pokud se je tedy pojišťovny rozhodnou pojistit. Budou moci složit jen čtvrtinu peněz, které pojišťovnám platí na případnou spoluúčast. Za zbylou část se zaručí Českomoravská záruční a rozvojová banka. Ta nově také poskytne takzvanou portfoliovou záruku na úvěry od komerčních bank pro podnikatele nebo spolky z oblasti sportu.

Vláda také prodloužila platnost voucherů na lázeňské pobyty a rozhodla, že taxislužba má nově statut mobilní provozovny. Díky tomu budou moci taxikáři čerpat kompenzační bonus 500 korun za den. Kabinet také schválil novelu zákona, která kompenzační bonus konečně dá i podnikatelům, kteří jsou v oddlužení.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+45
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Právo na opravu přichází. Zázraky ale nečekejte

24. 2. 2021 | Veronika Hejná | 3 komentáře

Právo na opravu přichází. Zázraky ale nečekejte

Od března začínají platit nová pravidla Evropské komise, která zaručují opravitelnost domácích spotřebičů. Praktické dopady poznají spotřebitelé zřejmě až za dva roky. A například u... celý článek

Bankomaty čeká další vylepšení. Přijde i průlom ve vkládání hotovosti

23. 2. 2021 | Olga Skalková | 11 komentářů

Bankomaty čeká další vylepšení. Přijde i průlom ve vkládání hotovosti

Bezkontaktní čtečky u bankomatů se letos mají stát standardem, místo plastové karty stačí k ovládání chytrý mobil nebo hodinky. Moneta a Česká spořitelna půjdou s inovacemi ještě dál. celý článek

Povinné respirátory od čtvrtka. Přísnější pravidla podrobně

23. 2. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Povinné respirátory od čtvrtka. Přísnější pravidla podrobně

Pravidla pro ochranu dýchacích cest se zpřísní až od půlnoci ze středy na čtvrtek 25. února. Oznámila to vláda zhruba dvě hodiny před původně avizovaným zpřísněním: od minulého pátku... celý článek

Vláda zavřela obchody protiústavně. Hned se ale neotevřou

22. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Vláda zavřela obchody protiústavně. Hned se ale neotevřou

Způsob, jakým vláda uzavřela některé obchody a služby kvůli šíření koronaviru, není v pořádku. Konstatoval to Ústavní soud, když vyhověl návrhu 63 senátorů a zrušil část usnesení vlády... celý článek

Doma ušitá rouška už nestačí. Obchody se neotevřou

19. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 18 komentářů

Doma ušitá rouška už nestačí. Obchody se neotevřou

Obchody se od pondělí neotevřou, rozhodla dnes vláda. Dosavadní omezení se nemění. Naopak se zpřísní podmínky pro nošení ochrany dýchacích cest.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.