V Praze budou povinné roušky v obchodech, bary zavřou dřív

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 4. 9. 2020 | 1 komentář
V Praze budou povinné roušky v obchodech, bary zavřou dřív

Zdroj: Shutterstock

Pražská hygienická stanice zpřísní opatření proti epidemii nemoci Covid-19 v hlavním městě. Povinné roušky se rozšíří do obchodů a společných prostor škol. Restaurace a bary musí zavřít nejpozději o půlnoci.

„Od středy 9. září začne platit povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorech provozoven určených pro prodej zboží a ve vnitřních prostorech staveb, které s nimi funkčně souvisí (například chodby v nákupních centrech), určených pro přítomnost zákazníků, a to v době, kdy slouží pro tento účel,“ oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

Od 14. září budou roušky povinné také ve společných vnitřních prostorech základních, středních a vysokých škol v Praze. Typicky jde o chodby, naopak výslovnou výjimku mají učebny, tělocvičny a kabinety. Opatření se netýká mateřských škol.

Už dřív se povinná ochrana úst a nosu v Praze rozšířila na všechny prostory podzemní dráhy (placený prostor metra přístupný cestujícím), vnitřní prostory nádražních budov určených pro veřejnost a všechny vnitřní prostory budov areálu Letiště Václava Havla. Nejenom v Praze, ale po celé republice jsou roušky od září znovu povinné i ve veřejné dopravě.

Ministerstvo také oznámilo, že „od 9. září bude omezena přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb v čase mezi 0:00 hodin a 6:00 hodin, s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, ve vězeňských zařízeních). Opatření se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (například provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny).“

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Praha je nejvýznamnějším lokálním ohniskem koronaviru způsobujícího nemoc Covid-19. „Počet hlášených případů za 14 dní přepočtených na 100 tisíc obyvatel atakuje hranici 100,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová, která se už také nakazila.

Horší situace než ve zbytku republiky – ale lepší než v Praze – je i v okresech Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Kolín, Příbram, Třebíč a Blansko.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

koronavirus, nákupy, podnikání

A tohle už jste četli?

Víte kolik stojí máslo, pane ministře? A kolik stálo loni?

11. 8. 2022 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Víte kolik stojí máslo, pane ministře? A kolik stálo loni?

Otázka, jakou už novináři nejednoho vrcholného politika nachytali na hruškách. Vy se samozřejmě v cenách základních potravin orientujete, víte, že za rok vylétly i o desítky procent... celý článek

Inflace je nad 17 %. Ceny rostly méně, než čekala ČNB

10. 8. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Inflace je nad 17 %. Ceny rostly méně, než čekala ČNB

Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu víc než v červnu. Meziměsíčně se zvýšily o 1,3 %. Oznámil to Český statistický úřad. celý článek

Soumrak nevyžádaných hovorů. Bič na obtěžující telefonáty funguje

10. 8. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Soumrak nevyžádaných hovorů. Bič na obtěžující telefonáty funguje

Za červenec si lidé na nevyžádané telefonické nabídky stěžovali víckrát než loni za celý rok. Znamená to, že novela zákona, která jim měla zatnout tipec, účinkuje, jak měla.

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

9. 8. 2022 | Gabriel Pleska | 4 komentáře

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční správa. Něco se vám děje na účtu. Někdo chce poslat peníze. Něco jste vyhráli. Honem se přihlaste,... celý článek

V cizině teď můžete ušetřit desetinu. Banky mají akci

3. 8. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

V cizině teď můžete ušetřit desetinu. Banky mají akci

mBank a ČSOB vrátí klientům až desetinu částky, kterou v zahraničí zaplatí kartou. U obou akcí je potřeba splnit podmínky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.