V Praze budou povinné roušky v obchodech, bary zavřou dřív

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 4. 9. 2020 | 1 komentář
V Praze budou povinné roušky v obchodech, bary zavřou dřív

Zdroj: Shutterstock

Pražská hygienická stanice zpřísní opatření proti epidemii nemoci Covid-19 v hlavním městě. Povinné roušky se rozšíří do obchodů a společných prostor škol. Restaurace a bary musí zavřít nejpozději o půlnoci.

„Od středy 9. září začne platit povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorech provozoven určených pro prodej zboží a ve vnitřních prostorech staveb, které s nimi funkčně souvisí (například chodby v nákupních centrech), určených pro přítomnost zákazníků, a to v době, kdy slouží pro tento účel,“ oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

Od 14. září budou roušky povinné také ve společných vnitřních prostorech základních, středních a vysokých škol v Praze. Typicky jde o chodby, naopak výslovnou výjimku mají učebny, tělocvičny a kabinety. Opatření se netýká mateřských škol.

Už dřív se povinná ochrana úst a nosu v Praze rozšířila na všechny prostory podzemní dráhy (placený prostor metra přístupný cestujícím), vnitřní prostory nádražních budov určených pro veřejnost a všechny vnitřní prostory budov areálu Letiště Václava Havla. Nejenom v Praze, ale po celé republice jsou roušky od září znovu povinné i ve veřejné dopravě.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Ministerstvo také oznámilo, že „od 9. září bude omezena přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb v čase mezi 0:00 hodin a 6:00 hodin, s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, ve vězeňských zařízeních). Opatření se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (například provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny).“

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Praha je nejvýznamnějším lokálním ohniskem koronaviru způsobujícího nemoc Covid-19. „Počet hlášených případů za 14 dní přepočtených na 100 tisíc obyvatel atakuje hranici 100,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová, která se už také nakazila.

Horší situace než ve zbytku republiky – ale lepší než v Praze – je i v okresech Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Kolín, Příbram, Třebíč a Blansko.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

koronavirus, nákupy, podnikání

A tohle už jste četli?

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

6. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

Čeští a ukrajinští policisté rozkryli dva gangy takzvaných bazarových podvodníků. Při operacích s krycími názvy RIP a Victory zadrželi na Ukrajině několik desítek lidí, nyní už obviněných. celý článek

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Partners Financial Services