Nový průzkum: Kvůli viru přišly o příjmy dvě pětiny Čechů

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 8. 2020 13:30 | 1 komentář
Nový průzkum: Kvůli viru přišly o příjmy dvě pětiny Čechů

Zdroj: Shutterstock

Čtyři procenta českých domácností přišla kvůli dopadům koronaviru o všechny příjmy. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace ze začátku srpna, který uskutečnila na reprezentativním vzorku 1100 uživatelů internetu ve věku od 18 do 65 let.

O větší či menší část příjmů pak přišla každá třetí domácnost. Naopak tři pětiny dotázaných (60 procent) zatím dopady koronaviru na příjmech nepocítily.

Podíl nezaměstnaných stoupl podle statistik Úřadu práce ČR z lednových 3,1 % na červencových 3,8 %. Propouštění ve firmách není podle ekonomů tak výrazné i díky státní podpoře pracovních míst. „Otázkou však je, co s nezaměstnaností udělá podzim a ukončení státních subvencí,“ říká Helena Brychová, poradce České bankovní asociace pro finanční vzdělávání a spotřebitelské otázky.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ČBA

Nadpoloviční většina domácností reagovala na krizi opatřeními, která měla pomoci jejich rozpočtu. Jedním z nejčastějších bylo omezení běžné spotřeby (38 %) a odklad větších nákupů (32 %).

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ČBA

Skoro polovině lidí (včetně těch, kteří o příjmy nepřišli) s přehledem stačila finanční rezerva z dřívějška. Dalším 29 % stačila těsně. Naopak desetina Čechů si musela půjčit, nejčastěji přitom žádali rodinu a příbuzné. V menší míře lidé využili také státní příspěvky pro podnikatele nebo možnost odložit si splátky úvěru.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ČBA

Dvě třetiny Čechů v průzkumu uvedly, že pandemie ovlivnila jejich finanční uvažování a do budoucna se chystají více plánovat či spořit. Nedostačující nebo žádnou finanční rezervu při propuknutí pandemie mělo 24 procent lidí.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ČBA

Ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal připomíná, že lidé začínají řešit problémy se splácením příliš pozdě. V 60 % případů je to až po čtyřletém období, kdy pociťují předlužení – nejčastěji v okamžiku, kdy je na ně uvaleno více exekucí. „Přitom včasná řešení mohou situaci dlužníka stabilizovat a odvrátit nejhorší,“ zdůrazňuje.


Co tu ještě máme?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

dluhy, koronavirus, mzdy, nákupy, spoření

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

17. 9. 2021 | Olga Skalková | 2 komentáře

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 34 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

Drobné zásilky z Číny a dalších zemí mimo Evropskou unii brzy zdraží. Poslanci definitivně schválili zákon, který ruší jejich osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Změny měly... celý článek

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.