Nový průzkum: Kvůli viru přišly o příjmy dvě pětiny Čechů

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 8. 2020 13:30 | 1 komentář
Nový průzkum: Kvůli viru přišly o příjmy dvě pětiny Čechů

Zdroj: Shutterstock

Čtyři procenta českých domácností přišla kvůli dopadům koronaviru o všechny příjmy. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace ze začátku srpna, který uskutečnila na reprezentativním vzorku 1100 uživatelů internetu ve věku od 18 do 65 let.

O větší či menší část příjmů pak přišla každá třetí domácnost. Naopak tři pětiny dotázaných (60 procent) zatím dopady koronaviru na příjmech nepocítily.

Podíl nezaměstnaných stoupl podle statistik Úřadu práce ČR z lednových 3,1 % na červencových 3,8 %. Propouštění ve firmách není podle ekonomů tak výrazné i díky státní podpoře pracovních míst. „Otázkou však je, co s nezaměstnaností udělá podzim a ukončení státních subvencí,“ říká Helena Brychová, poradce České bankovní asociace pro finanční vzdělávání a spotřebitelské otázky.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ČBA

Nadpoloviční většina domácností reagovala na krizi opatřeními, která měla pomoci jejich rozpočtu. Jedním z nejčastějších bylo omezení běžné spotřeby (38 %) a odklad větších nákupů (32 %).

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ČBA

Skoro polovině lidí (včetně těch, kteří o příjmy nepřišli) s přehledem stačila finanční rezerva z dřívějška. Dalším 29 % stačila těsně. Naopak desetina Čechů si musela půjčit, nejčastěji přitom žádali rodinu a příbuzné. V menší míře lidé využili také státní příspěvky pro podnikatele nebo možnost odložit si splátky úvěru.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ČBA

Dvě třetiny Čechů v průzkumu uvedly, že pandemie ovlivnila jejich finanční uvažování a do budoucna se chystají více plánovat či spořit. Nedostačující nebo žádnou finanční rezervu při propuknutí pandemie mělo 24 procent lidí.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ČBA

Ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal připomíná, že lidé začínají řešit problémy se splácením příliš pozdě. V 60 % případů je to až po čtyřletém období, kdy pociťují předlužení – nejčastěji v okamžiku, kdy je na ně uvaleno více exekucí. „Přitom včasná řešení mohou situaci dlužníka stabilizovat a odvrátit nejhorší,“ zdůrazňuje.


Co tu ještě máme?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

dluhy, koronavirus, mzdy, nákupy, spoření

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.