Nový průzkum: Kvůli viru přišly o příjmy dvě pětiny Čechů

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 8. 2020 | 1 komentář
Nový průzkum: Kvůli viru přišly o příjmy dvě pětiny Čechů

Zdroj: Shutterstock

Čtyři procenta českých domácností přišla kvůli dopadům koronaviru o všechny příjmy. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace ze začátku srpna, který uskutečnila na reprezentativním vzorku 1100 uživatelů internetu ve věku od 18 do 65 let.

O větší či menší část příjmů pak přišla každá třetí domácnost. Naopak tři pětiny dotázaných (60 procent) zatím dopady koronaviru na příjmech nepocítily.

Podíl nezaměstnaných stoupl podle statistik Úřadu práce ČR z lednových 3,1 % na červencových 3,8 %. Propouštění ve firmách není podle ekonomů tak výrazné i díky státní podpoře pracovních míst. „Otázkou však je, co s nezaměstnaností udělá podzim a ukončení státních subvencí,“ říká Helena Brychová, poradce České bankovní asociace pro finanční vzdělávání a spotřebitelské otázky.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ČBA

Nadpoloviční většina domácností reagovala na krizi opatřeními, která měla pomoci jejich rozpočtu. Jedním z nejčastějších bylo omezení běžné spotřeby (38 %) a odklad větších nákupů (32 %).

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ČBA

Skoro polovině lidí (včetně těch, kteří o příjmy nepřišli) s přehledem stačila finanční rezerva z dřívějška. Dalším 29 % stačila těsně. Naopak desetina Čechů si musela půjčit, nejčastěji přitom žádali rodinu a příbuzné. V menší míře lidé využili také státní příspěvky pro podnikatele nebo možnost odložit si splátky úvěru.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ČBA

Dvě třetiny Čechů v průzkumu uvedly, že pandemie ovlivnila jejich finanční uvažování a do budoucna se chystají více plánovat či spořit. Nedostačující nebo žádnou finanční rezervu při propuknutí pandemie mělo 24 procent lidí.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ČBA

Ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal připomíná, že lidé začínají řešit problémy se splácením příliš pozdě. V 60 % případů je to až po čtyřletém období, kdy pociťují předlužení – nejčastěji v okamžiku, kdy je na ně uvaleno více exekucí. „Přitom včasná řešení mohou situaci dlužníka stabilizovat a odvrátit nejhorší,“ zdůrazňuje.


Co tu ještě máme?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

dluhy, koronavirus, mzdy, nákupy, spoření

A tohle už jste četli?

Opravdový úsporný tarif. PRE odmění za nižší spotřebu

3. 10. 2022 | Jiří Hovorka

Opravdový úsporný tarif. PRE odmění za nižší spotřebu

Pražská energetika (PRE) se snaží finančně motivovat své zákazníky k úsporám ve spotřebě elektřiny. Během nadcházející topné sezony je láká na slevu od 750 do 3000 korun za jedno odběrné... celý článek

Triky se slevami musí skončit. Pravidla zpřísní

3. 10. 2022 | Petr Kučera

Triky se slevami musí skončit. Pravidla zpřísní

Poslanci schválili novelu, která má pomoct spotřebitelům i poctivějším obchodníkům. Pomůže?

Česká pošta zdražuje. Připlatíte si za dopisy, poukázky i balíky

2. 10. 2022 | Petr Kučera

Česká pošta zdražuje. Připlatíte si za dopisy, poukázky i balíky

Státní podnik Česká pošta od 1. listopadu zdraží dopisy, poštovní poukázky i službu Balíkovna. Vyplývá to z nového ceníku, který podnik zveřejnil na svém webu.

Test zimních pneumatik: Propadly i osvědčené značky

1. 10. 2022 | dTest, redakce Peníze.CZ

Test zimních pneumatik: Propadly i osvědčené značky

Výběr kvalitních pneumatik s dlouhou životností má vliv nejen na bezpečnost jízdy, ale odrazí se i na spotřebě pohonných hmot.

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

30. 9. 2022 | Petr Kučera

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus také během října. Banka totiž prodloužila akci o další měsíc. Strop... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.