Poslední slosování Účtenkovky. Státu se vyplatila, říká Schillerová

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 4. 2020 12:10 | 3 komentáře
Poslední slosování Účtenkovky. Státu se vyplatila, říká Schillerová

Překvapení? (ilustrační foto: Shutterstock)

Státní účtenková loterie po dvou a půl letech končí. Dnešní slosování březnových účtenek bylo poslední. Ministerstvo financí už před měsícem oznámilo, že soutěž zruší.

Oficiálním důvodem ukončení jsou snahy o úspory v rozpočtu kvůli koronavirové krizi. Ministerstvo se přitom dál chlubí tím, že přínosy Účtenkovky byly výrazně vyšší než výdaje.

Celkové náklady na účtenkovou loterii dosahují skoro 207,6 milionu korun, uvedl úřad. „Z této částky bylo na výhry ve třiceti slosováních rozděleno celkově 162 milionů. Dalších 45 milionů připadá na fixní a variabilní náklady,“ upřesňuje. Podrobné rozdělení výdajů zveřejnilo na svém webu.

„Tyto náklady ale představují jen malý zlomek prostředků, které EET v kombinaci s Účtenkovkou do veřejných rozpočtů přináší. Během prvních tří let fungování EET získaly veřejné rozpočty na daních a pojistných přes 33 miliard korun navíc a Účtenkovka má na tomto zlepšeném inkasu neoddiskutovatelný podíl,“ říká ministryně Alena Schillerová.

„Svůj hlavní účel Účtenkovka už dávno splnila. Spustili jsme ji proto, abychom motivovali zákazníky k přebírání účtenek, což je ve vyspělých zemích bráno jako samozřejmost. A právě díky Účtenkovce si nezanedbatelná část lidí skutečně začala pravidelně brát v obchodě účtenky,“ dodává Schillerová. Ještě loni na podzim přitom plánovala, jak soutěž zatraktivnit.

Anketa

Hráli jste Účtenkovku?

Ministerstvo financí spustilo Účtenkovku začátkem října 2017 na podporu elektronické evidence tržeb. Za celou dobu jejího fungování se do hry zapojilo přes 1,1 milionu lidí, kteří zaregistrovali přes 467 milionů účtenek. Do slosování bylo následně zařazeno celkem více než 408 milionů účtenek.

Rekordní zájem zaznamenala Účtenkovka ve druhém měsíci po startu – za listopad 2017 se přihlásilo skoro 478 tisíc hráčů. Od té doby jich ubývalo. S lednovými účtenkami se zapojilo necelých 318 tisíc lidí, s únorovými 311 tisíc. Březen už ovlivnily zavřené obchody a restaurace kvůli koronaviru, do posledního slosování se zapojilo 284 tisíc lidí.

Zájmu nepomohlo ani zvýšení počtu výher, které jsou každý měsíc rozdělovány, z dřívějších 21 025 na 30 215 (od loňského prosince). Celková hodnota výher totiž nestoupla. Tou hlavní byl milion korun, následovalo auto (zhruba 400 tisíc korun) a výhry 300 tisíc, 200 tisíc a 100 tisíc korun. Dál bylo ve hře deset výher po 20 000 korunách a dvě stě výher po 1000 korunách. Zbytek tvořilo třicet tisíc výher po 100 korunách.

Několik dnů po rozhodnutí o konci Účtenkovky přistoupilo ministerstvo financí aspoň částečně na návrh opozice a pozastavilo EET po dobu stavu nouze a následujících tří měsíců. 


Psali jsme:

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nalákali na fixaci cen energie, teď zdražují. Pozor na smlouvy

27. 9. 2021 | redakce Peníze.CZ

Nalákali na fixaci cen energie, teď zdražují. Pozor na smlouvy

Na Energetický regulační úřad (ERÚ) se teď obracejí stovky spotřebitelů, kterým dodavatelé zvyšují ceny. Jsou mezi nimi i lidé, kteří měli produkt s fixovanou, respektive garantovanou... celý článek

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

27. 9. 2021 | Tomáš Volf | 5 komentářů

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

Spotřebitele nejvíce zajímá otázka příjmů a výdajů rodiny. Tedy nízká nezaměstnanost a když zdražování, tak jen mírné. Součet míry nezaměstnanosti a inflace dá dohromady takzvaný index... celý článek

Jak jsou otevřené obchody ve svátek 28. září

27. 9. 2021 | Petr Kučera

Jak jsou otevřené obchody ve svátek 28. září

Zákaz prodeje o svátcích se týká osmi dnů v roce. Které to jsou a jaké obchody mají výjimku? Tady je aktuální přehled.

Pro všechny telefony jedna nabíječka, chce Evropská komise

23. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Pro všechny telefony jedna nabíječka, chce Evropská komise

V Evropské unii by během několika let měla na všechny nové telefony a další přenosná zařízení stačit jediná nabíječka.

Nákupy v Polsku zlevňují, zlotý je nejslabší od transformace

22. 9. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Nákupy v Polsku zlevňují, zlotý je nejslabší od transformace

Polská měna během dnešního obchodování klesla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v novodobé historii – respektive za dobu, kdy obě země používají režim volně plovoucího směnného... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.