Poslední slosování Účtenkovky. Státu se vyplatila, říká Schillerová

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 4. 2020 | 3 komentáře
Poslední slosování Účtenkovky. Státu se vyplatila, říká Schillerová

Překvapení? (ilustrační foto: Shutterstock)

Státní účtenková loterie po dvou a půl letech končí. Dnešní slosování březnových účtenek bylo poslední. Ministerstvo financí už před měsícem oznámilo, že soutěž zruší.

Oficiálním důvodem ukončení jsou snahy o úspory v rozpočtu kvůli koronavirové krizi. Ministerstvo se přitom dál chlubí tím, že přínosy Účtenkovky byly výrazně vyšší než výdaje.

Celkové náklady na účtenkovou loterii dosahují skoro 207,6 milionu korun, uvedl úřad. „Z této částky bylo na výhry ve třiceti slosováních rozděleno celkově 162 milionů. Dalších 45 milionů připadá na fixní a variabilní náklady,“ upřesňuje. Podrobné rozdělení výdajů zveřejnilo na svém webu.

„Tyto náklady ale představují jen malý zlomek prostředků, které EET v kombinaci s Účtenkovkou do veřejných rozpočtů přináší. Během prvních tří let fungování EET získaly veřejné rozpočty na daních a pojistných přes 33 miliard korun navíc a Účtenkovka má na tomto zlepšeném inkasu neoddiskutovatelný podíl,“ říká ministryně Alena Schillerová.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Svůj hlavní účel Účtenkovka už dávno splnila. Spustili jsme ji proto, abychom motivovali zákazníky k přebírání účtenek, což je ve vyspělých zemích bráno jako samozřejmost. A právě díky Účtenkovce si nezanedbatelná část lidí skutečně začala pravidelně brát v obchodě účtenky,“ dodává Schillerová. Ještě loni na podzim přitom plánovala, jak soutěž zatraktivnit.

Anketa

Hráli jste Účtenkovku?

Ministerstvo financí spustilo Účtenkovku začátkem října 2017 na podporu elektronické evidence tržeb. Za celou dobu jejího fungování se do hry zapojilo přes 1,1 milionu lidí, kteří zaregistrovali přes 467 milionů účtenek. Do slosování bylo následně zařazeno celkem více než 408 milionů účtenek.

Rekordní zájem zaznamenala Účtenkovka ve druhém měsíci po startu – za listopad 2017 se přihlásilo skoro 478 tisíc hráčů. Od té doby jich ubývalo. S lednovými účtenkami se zapojilo necelých 318 tisíc lidí, s únorovými 311 tisíc. Březen už ovlivnily zavřené obchody a restaurace kvůli koronaviru, do posledního slosování se zapojilo 284 tisíc lidí.

Zájmu nepomohlo ani zvýšení počtu výher, které jsou každý měsíc rozdělovány, z dřívějších 21 025 na 30 215 (od loňského prosince). Celková hodnota výher totiž nestoupla. Tou hlavní byl milion korun, následovalo auto (zhruba 400 tisíc korun) a výhry 300 tisíc, 200 tisíc a 100 tisíc korun. Dál bylo ve hře deset výher po 20 000 korunách a dvě stě výher po 1000 korunách. Zbytek tvořilo třicet tisíc výher po 100 korunách.

Několik dnů po rozhodnutí o konci Účtenkovky přistoupilo ministerstvo financí aspoň částečně na návrh opozice a pozastavilo EET po dobu stavu nouze a následujících tří měsíců. 


Psali jsme:

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

24. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

24. 11. 2023 | Petr Kučera

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

Nový rozsudek v kauze starších smluv kapitálového životního pojištění je výjimečný tvrdou kritikou pojišťovny kvůli tomu, že dál těží z protiprávního stavu. Model „strhávám dle své... celý článek

Čekáte dlouho ve frontě u pokladny? Druhý řetězec nabízí slevu

21. 11. 2023 | Petr Kučera

Čekáte dlouho ve frontě u pokladny? Druhý řetězec nabízí slevu

Pokud čekáte ve frontě více než pět minut a nejsou otevřené všechny pokladny, požádejte na pokladně před zaplacením o slevu 50 korun na váš nákup. Takovou nabídku včera odstartoval... celý článek

Partners Financial Services