Poslední slosování Účtenkovky. Státu se vyplatila, říká Schillerová

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 4. 2020 | 3 komentáře
Poslední slosování Účtenkovky. Státu se vyplatila, říká Schillerová

Překvapení? (ilustrační foto: Shutterstock)

Státní účtenková loterie po dvou a půl letech končí. Dnešní slosování březnových účtenek bylo poslední. Ministerstvo financí už před měsícem oznámilo, že soutěž zruší.

Oficiálním důvodem ukončení jsou snahy o úspory v rozpočtu kvůli koronavirové krizi. Ministerstvo se přitom dál chlubí tím, že přínosy Účtenkovky byly výrazně vyšší než výdaje.

Celkové náklady na účtenkovou loterii dosahují skoro 207,6 milionu korun, uvedl úřad. „Z této částky bylo na výhry ve třiceti slosováních rozděleno celkově 162 milionů. Dalších 45 milionů připadá na fixní a variabilní náklady,“ upřesňuje. Podrobné rozdělení výdajů zveřejnilo na svém webu.

„Tyto náklady ale představují jen malý zlomek prostředků, které EET v kombinaci s Účtenkovkou do veřejných rozpočtů přináší. Během prvních tří let fungování EET získaly veřejné rozpočty na daních a pojistných přes 33 miliard korun navíc a Účtenkovka má na tomto zlepšeném inkasu neoddiskutovatelný podíl,“ říká ministryně Alena Schillerová.

„Svůj hlavní účel Účtenkovka už dávno splnila. Spustili jsme ji proto, abychom motivovali zákazníky k přebírání účtenek, což je ve vyspělých zemích bráno jako samozřejmost. A právě díky Účtenkovce si nezanedbatelná část lidí skutečně začala pravidelně brát v obchodě účtenky,“ dodává Schillerová. Ještě loni na podzim přitom plánovala, jak soutěž zatraktivnit.

Anketa

Hráli jste Účtenkovku?

Ministerstvo financí spustilo Účtenkovku začátkem října 2017 na podporu elektronické evidence tržeb. Za celou dobu jejího fungování se do hry zapojilo přes 1,1 milionu lidí, kteří zaregistrovali přes 467 milionů účtenek. Do slosování bylo následně zařazeno celkem více než 408 milionů účtenek.

Rekordní zájem zaznamenala Účtenkovka ve druhém měsíci po startu – za listopad 2017 se přihlásilo skoro 478 tisíc hráčů. Od té doby jich ubývalo. S lednovými účtenkami se zapojilo necelých 318 tisíc lidí, s únorovými 311 tisíc. Březen už ovlivnily zavřené obchody a restaurace kvůli koronaviru, do posledního slosování se zapojilo 284 tisíc lidí.

Zájmu nepomohlo ani zvýšení počtu výher, které jsou každý měsíc rozdělovány, z dřívějších 21 025 na 30 215 (od loňského prosince). Celková hodnota výher totiž nestoupla. Tou hlavní byl milion korun, následovalo auto (zhruba 400 tisíc korun) a výhry 300 tisíc, 200 tisíc a 100 tisíc korun. Dál bylo ve hře deset výher po 20 000 korunách a dvě stě výher po 1000 korunách. Zbytek tvořilo třicet tisíc výher po 100 korunách.

Několik dnů po rozhodnutí o konci Účtenkovky přistoupilo ministerstvo financí aspoň částečně na návrh opozice a pozastavilo EET po dobu stavu nouze a následujících tří měsíců. 


Psali jsme:

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

27. 9. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

Ztrátové tuzemské projekty Twisto a Mallpay dostávají silnou konkurenci. Do Česka oficiálně vstupuje Klarna, švédský průkopník odložených plateb. Mezi její první partnery se v Česku... celý článek

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

26. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

Zákaz prodeje o svátcích se týká osmi dnů v roce. Které to jsou a jaké obchody mají výjimku? Tady je aktuální přehled.

Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

26. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

V různých domácnostech bývají různé krabičky a různá šuplátka s památkami na dávno ztracený čas. Pohlednice, dědečkovy medaile a samozřejmě mince po mamince nevlastního strýce. Ve známé... celý článek

Jak zaplatit auto. Za vlastní, na úvěr, nebo na leasing?

26. 9. 2022 | Vojtěch Dobeš

Jak zaplatit auto. Za vlastní, na úvěr, nebo na leasing?

Pořídit si auto bývala přímočará záležitost. Měli jste peníze – koupili jste auto. Neměli jste peníze – šetřili jste a šetřili a koupili si auto. Nebo jste si půjčili a koupili si auto.... celý článek

Mallpay se mění na Skip Pay. Sází na chytré nakupování

21. 9. 2022 | Petr Kučera

Mallpay se mění na Skip Pay. Sází na chytré nakupování

Služba Mallpay, která se zaměřuje hlavně na odložené platby, změní od 7. října jméno na Skip Pay. „Nový název je posledním krokem transformace, která s sebou mimo jiné přináší výrazné... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.