Otevírací doba pro seniory se znovu mění. Slevy zůstanou

| rubrika: Aktuality | 23. 3. 2020 06:00 aktualizováno 17:40 | 80 komentářů

Vláda dnes znovu změnila čas vyhrazený pro nakupování lidem od 65 let. Informoval o tom ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Ke změně dojde od středy 25. března.

V obchodech s prodejní plochou víc než 500 metrů čtverečních – což jsou hlavně supermarkety a hypermarkety – bude pro seniory vyhrazená doba od 8 do 10 hodin dopoledne. „Ti, kteří jedou ráno z nebo do práce, si stihnout nakoupit mezi sedmou a osmou,“ vysvětlil premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro web iDnes. Původně vláda uvažovala o limitu 200 metrů čtverečních.

Menší obchody – do 500 metrů čtverečních – dostanou výjimku, vláda u nich tedy nákupní čas pro seniory neurčí. „To jsou třeba lahůdky, pekárny, menší obchody na vesnicích, kde je jedna prodejna. Necháme to, ať si to zorganizuje každá konkrétní prodejna s tím, že majitel bude muset při nákupu upřednostnit seniory nad 65 let,“ říká Babiš. S návrhem na výjimku přišel i Zdeněk Juračka, bývalý předseda Asociace českého tradičního obchodu sdružující právě menší prodejny.

S dalším posunutím vyhrazené doby nesouhlasily větší řetězce sdružené ve Svazu obchodu. Jeho šéf Tomáš Prouza ukázal tabulku, podle níž je dosavadní čas mezi sedmou a devátou pro seniory ideální.

Argumenty Svazu obchodu.

Senioři jsou nejvíc ohroženou skupinou v současné epidemii koronaviru. Vláda minulou středu rozhodla, že obchody s potravinami, lékárny i drogerie budou každý den od 10. do 12. hodiny otevřeny jen pro lidi od 65 let.

Anketa

Kdy byste poslali seniory nakupovat vy?

O den později změnila vláda vyhrazený čas na 7. až 9. hodinu ranní. „Ukázalo se, že většina seniorů stejně do obchodů přišla již před desátou a zároveň se tam potkala s větším počtem mladších nakupujících, kteří si potřebovali nakoupit před desátou – takže místo rozložení počtu nakupujících došlo k jejich koncentraci,” vysvětloval Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu sdružujícího velké řetězce.

Vyhrazený čas se od pátku nově netýká lékáren, protože řada z nich nemá tak brzo otevřeno.

Do obchodů mohou ve vymezenou dobu také držitelé průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnanci pečovatelských služeb.

Neznamená to, že by senioři nemohli nakupovat i jindy během otevírací doby. Naopak pro jiné zájemce nejsou obchody ve vyhrazené době přístupné.

„Nejprve jsme to udělali 10 až 12. Důchodci ale hned ráno přišli na slevy, takže to nerespektovali. Tak jsme to dali na 7 až 9, kdy je to tam navíc nejvíc dezinfikované. Jenže se stalo to, že si lidi, kteří chodí do práce, nemohou nakoupit svačiny,“ shrnul vládní snahy Babiš.

Návrhy na dočasné zrušení slevových akcí v obchodech Babiš odmítá. S nápadem přišel předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula – riziko slev vidí jak ve shromažďování osob, tak v šíření letáků.

„Slevy rušit nebudeme. Chtěl bych apelovat na řetězce, aby nechaly ceny potravin na úrovni slev. Mají teď obrovské kšefty, tak ať laskavě přispějí lidem tím, že budou mít všude slevové ceny. Pěkně je o to prosím, to si tam napište velkým písmem,“ říká Babiš v rozhovoru pro iDnes.

Vláda dnes podle očekávání prodloužila zákaz prodeje zboží a služeb v kamenných provozovnách. Původně měl skončit v úterý ráno, nově potrvá přinejmenším do 1. dubna ráno. Dosavadní výjimky se nemění. 

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+303
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 80 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 3. 2020 11:38, Zvoník

Myslím, že lidem už z těch změn nakupujícího času hrabe.

+250
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2020 11:42, Zvoník

Ať si mladí na ,,po noční" nakoupí před noční předcházející den! Taky jsem to dělal, než jsem byl důchodce. A ne na poslední chvíli.

Zobrazit celé vlákno

-238
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (80 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.