Otevírací doba pro seniory se znovu mění. Slevy zůstanou

pk | rubrika: Aktuality | 23. 3. 2020 06:00 aktualizováno 23. 3. 2020 17:40 | 82 komentářů
Otevírací doba pro seniory se znovu mění. Slevy zůstanou

Vláda dnes znovu změnila čas vyhrazený pro nakupování lidem od 65 let. Informoval o tom ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Ke změně dojde od středy 25. března.

V obchodech s prodejní plochou víc než 500 metrů čtverečních – což jsou hlavně supermarkety a hypermarkety – bude pro seniory vyhrazená doba od 8 do 10 hodin dopoledne. „Ti, kteří jedou ráno z nebo do práce, si stihnout nakoupit mezi sedmou a osmou,“ vysvětlil premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro web iDnes. Původně vláda uvažovala o limitu 200 metrů čtverečních.

Menší obchody – do 500 metrů čtverečních – dostanou výjimku, vláda u nich tedy nákupní čas pro seniory neurčí. „To jsou třeba lahůdky, pekárny, menší obchody na vesnicích, kde je jedna prodejna. Necháme to, ať si to zorganizuje každá konkrétní prodejna s tím, že majitel bude muset při nákupu upřednostnit seniory nad 65 let,“ říká Babiš. S návrhem na výjimku přišel i Zdeněk Juračka, bývalý předseda Asociace českého tradičního obchodu sdružující právě menší prodejny.

S dalším posunutím vyhrazené doby nesouhlasily větší řetězce sdružené ve Svazu obchodu. Jeho šéf Tomáš Prouza ukázal tabulku, podle níž je dosavadní čas mezi sedmou a devátou pro seniory ideální.

Argumenty Svazu obchodu.

Senioři jsou nejvíc ohroženou skupinou v současné epidemii koronaviru. Vláda minulou středu rozhodla, že obchody s potravinami, lékárny i drogerie budou každý den od 10. do 12. hodiny otevřeny jen pro lidi od 65 let.

Anketa

Kdy byste poslali seniory nakupovat vy?

O den později změnila vláda vyhrazený čas na 7. až 9. hodinu ranní. „Ukázalo se, že většina seniorů stejně do obchodů přišla již před desátou a zároveň se tam potkala s větším počtem mladších nakupujících, kteří si potřebovali nakoupit před desátou – takže místo rozložení počtu nakupujících došlo k jejich koncentraci,” vysvětloval Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu sdružujícího velké řetězce.

Vyhrazený čas se od pátku nově netýká lékáren, protože řada z nich nemá tak brzo otevřeno.

Do obchodů mohou ve vymezenou dobu také držitelé průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnanci pečovatelských služeb.

Neznamená to, že by senioři nemohli nakupovat i jindy během otevírací doby. Naopak pro jiné zájemce nejsou obchody ve vyhrazené době přístupné.

„Nejprve jsme to udělali 10 až 12. Důchodci ale hned ráno přišli na slevy, takže to nerespektovali. Tak jsme to dali na 7 až 9, kdy je to tam navíc nejvíc dezinfikované. Jenže se stalo to, že si lidi, kteří chodí do práce, nemohou nakoupit svačiny,“ shrnul vládní snahy Babiš.

Návrhy na dočasné zrušení slevových akcí v obchodech Babiš odmítá. S nápadem přišel předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula – riziko slev vidí jak ve shromažďování osob, tak v šíření letáků.

„Slevy rušit nebudeme. Chtěl bych apelovat na řetězce, aby nechaly ceny potravin na úrovni slev. Mají teď obrovské kšefty, tak ať laskavě přispějí lidem tím, že budou mít všude slevové ceny. Pěkně je o to prosím, to si tam napište velkým písmem,“ říká Babiš v rozhovoru pro iDnes.

Vláda dnes podle očekávání prodloužila zákaz prodeje zboží a služeb v kamenných provozovnách. Původně měl skončit v úterý ráno, nově potrvá přinejmenším do 1. dubna ráno. Dosavadní výjimky se nemění. 

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+309
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 82 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 3. 2020 11:38, Zvoník

Myslím, že lidem už z těch změn nakupujícího času hrabe.

+265
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2020 11:42, Zvoník

Ať si mladí na ,,po noční" nakoupí před noční předcházející den! Taky jsem to dělal, než jsem byl důchodce. A ne na poslední chvíli.

Zobrazit celé vlákno

-264
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (82 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

28. 11. 2022 | Jakub Balada

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

Díky Hlídači shopů si můžete ověřit, jaká je skutečná sleva a jestli ji obchodníci uměle nezvyšují. Jakub Balada z datového startupu Apify popisuje, co hlídač zjistil během letošního... celý článek

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti dnes potvrdili... celý článek

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

24. 11. 2022 | Jiří Hovorka

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

Lidé, kteří si nově založí ověřený účet Plus u služby Skip Pay, dostanou v rámci marketingové akce až 1500 korun na první nákup. Nabídka nemá žádné další podmínky ani omezení (například... celý článek

Internetové bankovnictví nepoužívá skoro 30 % Čechů

22. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Internetové bankovnictví nepoužívá skoro 30 % Čechů

Internetové bankovnictví používají už víc než dvě třetiny (71 %) obyvatel Česka starších 16 let. Ukazují to čerstvě zveřejněné výsledky průzkumu Českého statistického úřadu. Před dvěma... celý článek

Zákaz prodeje o svátcích může skončit. Nebo se rozšířit?

21. 11. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Zákaz prodeje o svátcích může skončit. Nebo se rozšířit?

Bude zavřeno? Nebude zavřeno? Musím nakoupit předem? Otázky, které si mnoho Čechů klade před státními svátky už šest let. Zákon o prodejní době kritizují přinejmenším kvůli nepřehlednému... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.