Prodejny textilního materiálu mohou otevřít, výjimku mají i servisy

pk | rubrika: Aktuality | 16. 3. 2020 16:00
Prodejny textilního materiálu mohou otevřít, výjimku mají i servisy

Zdroj: Shutterstock

Prodejci textilního materiálu a galanterie mohou otevřít své kamenné provozovny. O výjimce ze zákazu prodeje dnes rozhodla vláda.

Cílem je vyjít vstříc lidem, kteří mají zájem o materiál pro výrobu látkových roušek. Stejně jako respirátory je totiž vláda od ledna nedokázala zajistit ani pro zdravotníky, běžní lidé si je proto začínají vyrábět sami. 

Odborníci i vládní politici vyzývají, aby si lidé na veřejnosti zakrývali ústa a nos. Cílem je chránit ostatní před možnou nákazou koronavirem. Nikdo nemůže včas vědět, jestli je infekční, protože první příznaky se obvykle projeví až zhruba po pěti dnech. Kdo nemá k dispozici roušku, může ji nahradit šátkem nebo šálou. Zákaz vstupu bez ochrany úst a nosu už vydali například někteří dopravci.

Vláda dnes současně povolila provoz servisů výpočetní a telekomunikační techniky a elektroniky, oznámil místopřeseda vlády Karel Havlíček.

Plošný zákaz prodeje uvnitř kamenných prodejen platí od sobotního rána. Výjimku mají prodejny potravin, pohonných hmot a paliv, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékárny a výdejny zdravotnických prostředků, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží, novin a časopisů, tabákových výrobků nebo služeb prádelen a čistíren.

Anketa

Už máte roušky?

Běžný spotřebitel nemůže ani do hobbymarketů či prodejen stavebnin, výjimku mají živnostníci z oboru.

Od pondělí se výjimky nově týkají také oprav silničních vozidel, jejich odstraňování a odtahů nebo prodeje náhradních dílů. Dále jde o vyzvednutí předem objednaného zboží u třetí strany (tedy síť výdejních míst e-shopů), prodej zahradnických potřeb a květinářství.

Na druhou stranu vláda v neděli večer rozhodla i o zpřísnění zákazu prodeje. Nově se týká také takzvaných elektroprodejen, které dosud měly výjimku – tedy prodejen výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti. Na servis se teď bude vztahovat výjimka.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

koronavir, koronavirus, nákupy

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

17. 9. 2021 | Olga Skalková | 2 komentáře

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 36 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

Drobné zásilky z Číny a dalších zemí mimo Evropskou unii brzy zdraží. Poslanci definitivně schválili zákon, který ruší jejich osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Změny měly... celý článek

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.