Globus zkouší menší prodejny blíž lidem. E-shop dál testuje

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 8. 2. 2020 | 2 komentáře
Globus zkouší menší prodejny blíž lidem. E-shop dál testuje

Obchodní řetězec Globus otevřel první pražskou provozovnu s názvem Globus Fresh. Na ploše kolem 2000 metrů čtverečních obsahuje restauraci, kavárnu, řeznictví, pekárnu, cukrárnu i prodejnu potravin včetně obsluhovaného pultového prodeje.

Prodejna poblíž stanice metra Pankrác cílí na obyvatele této městské části i na zaměstnance okolních firem. Zatímco do hypermarketu na kraji měst jezdí lidé obvykle pro velký nákup jednou týdně, nový koncept Fresh je chce přilákat na menší nákupy třeba i několikrát denně.

„Přibližujeme se více do rezidenčních oblastí,“ říká Hans-Jörg Bauer, jednatel společnosti Globus ČR. Kromě dosavadních zákazníků chce firma zaujmout i nové. Sází na své silné stránky, především vlastní pekařství, cukrářství a řeznictví.

Globus Fresh na Pankráci.

Základem pankrácké prodejny Fresh je obsluhovaná restaurace, která nabídne snídaně, obědy i večeře. Vedle ní tu jsou i bufet, kavárna, samoobslužný obchod nebo pultový prodej.

Celý prostor tvoří jednu platební zónu. Při vstupu návštěvník dostane speciální Fresh kartu, pak se volně pohybuje mezi jednotlivými částmi a všechno najednou pak zaplatí až na konci při odchodu (může i stravenkami).

Globus Fresh na Pankráci.

První prodejnu Fresh o rozloze 165 metrů otevřel Globus už na jaře 2018 na pardubickém sídlišti Dubina. Na rozdíl od nově otevřeného prostoru na Pankráci jde především o pultovou prodejnu.

Pardubickou i pražskou provozovnu bere Globus jako pilotní projekty, každý s trochu jiným zaměřením. Jednotlivé provozovny Fresh se můžou navzájem výrazně lišit jak velikostí, tak sortimentem. Vždycky ale půjde o menší prostor než hypermarkety.

Globus má v Česku patnáct hypermarketů. Právě v jejich relativní blízkosti by mohly vzniknout další podniky Fresh. Všechno je ale zatím ve fázi testování.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Menší nebo speciální formáty v centrech měst zkoušejí i některé další řetězce – v Česku hlavně Tesco (jehož součástí je i síť prodejen Žabka) nebo Lidl, v zahraničí třeba Ahold Delhaize (Albert To Go).

Už od října 2018 testuje Globus na pražském Zličíně e-shop pod názvem Click&Go. Pro zboží objednané online si však lidé musí dojet k hypermarketu. Firma chtěla pilotní provoz vyhodnotit na začátku loňského roku, definitivní rozhodnutí o rozšíření do dalších regionů ale zatím pořád nepadlo.

„Náš e-shop je stále v pilotní fázi a na tom se letos mnoho nezmění. Ani rozvoz potravin domů zatím neplánujeme,“ říká mluvčí Globusu Rita Gabrielová.

Z velkých řetězců tak provozuje vlastní e-shop s čerstvými potravinami v Česku jenom Tesco (už od roku 2012). V roce 2017 se přidal Lidl, čerstvé potraviny ale přes internet neprodává. Velkou část trhu díky tomu získaly Rohlík.cz a Košík.cz – „online supermarkety“ bez zázemí klasického řetězce.

Další články se slevou!

Řetězce Pepco a Kik dostanou novou konkurenci.

Do Česka vstoupí dva nové diskontní řetězce


Obchodníci na krátkou dobu skokově zdraží, aby pak mohli lákat na větší slevu. EU chce, aby se k zákazníkům chovali férověji.

Triky Mountfieldu mají skončit. Pravidla pro slevy zpřísní


Nizozemská společnost Albert Heijn, patřící do skupiny Ahold Delhaize stejně jako řetězec supermarketů a hypermarketů Albert v Česku, zkouší další inovaci.

Albert testuje robota, který přiveze nákup až ke dveřím


První banky spouštějí novinku, díky níž budou platby kartou na internetu ještě bezpečnější a jednodušší. Kdo ale nemá mobilní aplikaci nebo chytrý telefon, může to mít naopak složitější.

Platbu v e-shopu potvrdíte nově. Přepisování SMS končí

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

V cizině teď můžete ušetřit desetinu. Banky mají akci

3. 8. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

V cizině teď můžete ušetřit desetinu. Banky mají akci

mBank a ČSOB vrátí klientům až desetinu částky, kterou v zahraničí zaplatí kartou. U obou akcí je potřeba splnit podmínky.

Spořitelna dá 15% slevu na nákupy ve dvou řetězcích

2. 8. 2022 | Petr Kučera | 25 komentářů

Spořitelna dá 15% slevu na nákupy ve dvou řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou během srpna ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus.

Odložené platby jsou čím dál populárnější. Utáhne EU šrouby?

2. 8. 2022 | Jana Divinová | 7 komentářů

Odložené platby jsou čím dál populárnější. Utáhne EU šrouby?

Je to jednoduchý nástroj, jak platit za nákupy na internetu. Fakticky jde o půjčky, které ale plně nepodléhají stejné regulaci jako ostatní úvěry pro spotřebitele. Evropská unie teď... celý článek

Uletí vám letadlo kvůli frontě? Smůla. V odškodnění je díra

28. 7. 2022 | Jana Divinová | 4 komentáře

Uletí vám letadlo kvůli frontě? Smůla. V odškodnění je díra

Evropská letiště nemají dost personálu. Cestující tráví hodiny ve frontách na odbavení, i tak ale často zmeškají let. A nikdo neví, po kom žádat odškodnění za zkaženou dovolenou nebo... celý článek

Kdy přijde 5000 Kč na dítě? Někomu už příští týden

28. 7. 2022 | Petr Kučera | 22 komentářů

Kdy přijde 5000 Kč na dítě? Někomu už příští týden

Automatická výplata startuje na začátku srpna. Kdo ale musí o příspěvek žádat, počká si ještě několik týdnů. Tady jsou podrobnosti.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.