Dobírka už není nejoblíbenější platbou za online nákupy

pk | rubrika: Aktuality | 12. 11. 2019

Největší podíl – 54 procent – Čechů, kteří nakupují na internetu, platí kartou přes platební bránu. Ukázal to letní průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci na reprezentativním vzorku uživatelů internetu.

Tento způsob tak těsně překonal platbu prostřednictvím dobírky, kterou využívá 53 procent. Průzkum nerozlišoval, jestli po doručení zboží lidé zaplatí v hotovosti, nebo kartou.

„Starší lidé jsou více nakloněni platbě zboží při dodání, mladší pro zaplacení využijí platební bránu,“ upřesňuje Tomáš Hládek, poradce České bankovní asociace pro platební styk a kyberbezpečnost.

Polovina lidí platí online nákupy klasickým převodem v internetovém bankovnictví. Přímou platbu z internetbankingu na stránce e-shopu pak využívá 19 procent lidí a elektronickou peněženku (například PayPal) 14 procent.

Dáme karty?

Osm z deseti účastníků průzkumu platí nákupy debetní kartou, 22 procent využívá kreditní. Výrazně roste obliba přímých plateb chytrým mobilem.

Kartou ani mobilem neplatí už jenom sedmina lidí


Lidé už se nebojí platit kartou na internetu nebo v cizině. A v českých obchodech čím dál víc přikládají k terminálům i mobily a chytré hodinky.

Co všechno už platíte kartou? Projděte si čerstvá čísla

Podle statistik Sdružení pro bankovní karty stoupl mezi lety 2017 a 2018 počet online transakcí kartou o 56 procent, objem pak o 44 procent.

„Placení na dobírku využívají respondenti zejména tehdy, pokud u internetového prodejce nakupují poprvé, nevěří mu nebo recenze na něj nejsou zcela pozitivní či přesvědčivé. Taková recenze na internetu sice ihned nemusí znamenat, že jde o špatného prodejce, nicméně obezřetnost je v takovém případě rozhodně na místě,“ říká Jana Hamanová, ředitelka výzkumu z agentury SC&C.

„Další obavou při platbě online pak bývá zneužití osobních údajů – v takovém případě bych doporučil, pokud chcete platit kartou, zvolit vždy možnost platby přes zabezpečenou bránu, která využívá metodu 3D Secure, kterou dnes podporuje naprostá většina obchodníků v ČR i v Evropě,“ upozorňuje Hládek.

Strach z podvodu nebo ze zneužití osobních údajů však je až druhou (30 %), respektive třetí (28 %) největší obavou Čechů při nakupování na internetu. Tou první je strach ze špatného výběru produktů nebo služeb na internetu (35 %), tedy například špatně zvolené velikosti oblečení nebo nevhodné vůně parfémů.

Čísla přímo z trhu od Sdružení pro bankovní karty:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

e-shopy, nákupy, platební karty

A tohle už jste četli?

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

28. 11. 2022 | Jakub Balada

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

Díky Hlídači shopů si můžete ověřit, jaká je skutečná sleva a jestli ji obchodníci uměle nezvyšují. Jakub Balada z datového startupu Apify popisuje, co hlídač zjistil během letošního... celý článek

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti dnes potvrdili... celý článek

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

24. 11. 2022 | Jiří Hovorka

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

Lidé, kteří si nově založí ověřený účet Plus u služby Skip Pay, dostanou v rámci marketingové akce až 1500 korun na první nákup. Nabídka nemá žádné další podmínky ani omezení (například... celý článek

Internetové bankovnictví nepoužívá skoro 30 % Čechů

22. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Internetové bankovnictví nepoužívá skoro 30 % Čechů

Internetové bankovnictví používají už víc než dvě třetiny (71 %) obyvatel Česka starších 16 let. Ukazují to čerstvě zveřejněné výsledky průzkumu Českého statistického úřadu. Před dvěma... celý článek

Zákaz prodeje o svátcích může skončit. Nebo se rozšířit?

21. 11. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Zákaz prodeje o svátcích může skončit. Nebo se rozšířit?

Bude zavřeno? Nebude zavřeno? Musím nakoupit předem? Otázky, které si mnoho Čechů klade před státními svátky už šest let. Zákon o prodejní době kritizují přinejmenším kvůli nepřehlednému... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.