Kartou ani mobilem neplatí už jenom sedmina lidí

| rubrika: Aktuality | 12. 11. 2019 11:45

Jenom 15 procent Čechů při nákupu platí vždycky v hotovosti, případně převodem z účtu. Ukázal to letní průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci na reprezentativním vzorku 1087 respondentů.

Průzkumu se účastnili jenom uživatelé internetu. Ten podle zatím posledních dat Českého statistického úřadu z loňského roku vůbec nepoužívá 15 procent obyvatel. Skutečný podíl lidí, kteří platí jenom v hotovosti, by tak po jejich započtení mohl být vyšší.

Osm z deseti účastníků průzkumu platí nákupy debetní kartou, 22 procent využívá kreditní (úvěrovou) kartu. Zatímco podíl debetních karet při placení se oproti loňsku nezměnil, u kreditních klesl z 28 na 22 procent. Lidé mohli uvést více způsobů plateb, ne jenom ten hlavní.

Výrazně roste obliba přímých plateb chytrým mobilem – z loňských osmi na letošních 18 procent. Pět procent lidí používá platební nálepku („známku“) na mobilu, klíčích a podobně. Dvě procenta pak uvedla, že platí debetní předplacenou kartou, například od aplikace Revolut.

„Nové možnosti bezkontaktních plateb využívají především mladí lidé,“ říká Tomáš Hládek, poradce České bankovní asociace pro platební styk a kyberbezpečnost.

Dáme karty?

Podle ministerstva financí se může obchodník rozhodnout, že chce přijímat jenom karty. Naopak podle ČNB musí podnikatelé až na výjimky vždycky přijímat i hotovost.

Hotovost nebereme, jenom karty. Obchodníci chtějí jasnější zákon


Lidé už se nebojí platit kartou na internetu nebo v cizině. A v českých obchodech čím dál víc přikládají k terminálům i mobily a chytré hodinky.

Co všechno už platíte kartou? Projděte si čerstvá čísla

Stále větší rozšířenost plateb kartou dokládají i přímo statistiky z trhu, které shromažďuje Sdružení pro platební karty. Počet karetních transakcí v posledních deseti letech stoupl skoro šestapůlkrát, jejich objem pak 3,7krát.

Podíl lidí, kteří podle průzkumu platí jenom v hotovosti nebo převodem z účtu, je s 15 % překvapivě vyšší než loňských devět procent.

„Důvody, proč část lidí neplatí kartou, jsou v posledních letech pořád stejné: Jednak se bojí o peníze, jednak jsou konzervativní. Často jde o zvyk: Lidé třeba kartu mají, ale vyberou s ní z bankomatu a v obchodě pak platí hotově,“ upřesňuje Jana Hamanová, ředitelka výzkumu z agentury SC&C.

„Více než polovina lidí žije od výplaty k výplatě. Nezbývá jim moc peněz na účtu, tak s tím chtějí vyjít. Díky hotovosti si rozdělí peníze třeba do obálek a získají pocit, že o nich mají lepší přehled,“ dodává Hamanová.

Právě fakt, že lidé díky platební kartě platí v obchodech víc než s hotovostí, často používají kartové asociace a banky, když přesvědčují obchodníky o výhodách platebních terminálů.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.