Kartou ani mobilem neplatí už jenom sedmina lidí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 12. 11. 2019

Jenom 15 procent Čechů při nákupu platí vždycky v hotovosti, případně převodem z účtu. Ukázal to letní průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci na reprezentativním vzorku 1087 respondentů.

Průzkumu se účastnili jenom uživatelé internetu. Ten podle zatím posledních dat Českého statistického úřadu z loňského roku vůbec nepoužívá 15 procent obyvatel. Skutečný podíl lidí, kteří platí jenom v hotovosti, by tak po jejich započtení mohl být vyšší.

Osm z deseti účastníků průzkumu platí nákupy debetní kartou, 22 procent využívá kreditní (úvěrovou) kartu. Zatímco podíl debetních karet při placení se oproti loňsku nezměnil, u kreditních klesl z 28 na 22 procent. Lidé mohli uvést více způsobů plateb, ne jenom ten hlavní.

Výrazně roste obliba přímých plateb chytrým mobilem – z loňských osmi na letošních 18 procent. Pět procent lidí používá platební nálepku („známku“) na mobilu, klíčích a podobně. Dvě procenta pak uvedla, že platí debetní předplacenou kartou, například od aplikace Revolut.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Nové možnosti bezkontaktních plateb využívají především mladí lidé,“ říká Tomáš Hládek, poradce České bankovní asociace pro platební styk a kyberbezpečnost.

Dáme karty?

Podle ministerstva financí se může obchodník rozhodnout, že chce přijímat jenom karty. Naopak podle ČNB musí podnikatelé až na výjimky vždycky přijímat i hotovost.

Hotovost nebereme, jenom karty. Obchodníci chtějí jasnější zákon


Lidé už se nebojí platit kartou na internetu nebo v cizině. A v českých obchodech čím dál víc přikládají k terminálům i mobily a chytré hodinky.

Co všechno už platíte kartou? Projděte si čerstvá čísla

Stále větší rozšířenost plateb kartou dokládají i přímo statistiky z trhu, které shromažďuje Sdružení pro platební karty. Počet karetních transakcí v posledních deseti letech stoupl skoro šestapůlkrát, jejich objem pak 3,7krát.

Podíl lidí, kteří podle průzkumu platí jenom v hotovosti nebo převodem z účtu, je s 15 % překvapivě vyšší než loňských devět procent.

„Důvody, proč část lidí neplatí kartou, jsou v posledních letech pořád stejné: Jednak se bojí o peníze, jednak jsou konzervativní. Často jde o zvyk: Lidé třeba kartu mají, ale vyberou s ní z bankomatu a v obchodě pak platí hotově,“ upřesňuje Jana Hamanová, ředitelka výzkumu z agentury SC&C.

„Více než polovina lidí žije od výplaty k výplatě. Nezbývá jim moc peněz na účtu, tak s tím chtějí vyjít. Díky hotovosti si rozdělí peníze třeba do obálek a získají pocit, že o nich mají lepší přehled,“ dodává Hamanová.

Právě fakt, že lidé díky platební kartě platí v obchodech víc než s hotovostí, často používají kartové asociace a banky, když přesvědčují obchodníky o výhodách platebních terminálů.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Partners Financial Services