Kartou ani mobilem neplatí už jenom sedmina lidí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 12. 11. 2019 11:45

Jenom 15 procent Čechů při nákupu platí vždycky v hotovosti, případně převodem z účtu. Ukázal to letní průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci na reprezentativním vzorku 1087 respondentů.

Průzkumu se účastnili jenom uživatelé internetu. Ten podle zatím posledních dat Českého statistického úřadu z loňského roku vůbec nepoužívá 15 procent obyvatel. Skutečný podíl lidí, kteří platí jenom v hotovosti, by tak po jejich započtení mohl být vyšší.

Osm z deseti účastníků průzkumu platí nákupy debetní kartou, 22 procent využívá kreditní (úvěrovou) kartu. Zatímco podíl debetních karet při placení se oproti loňsku nezměnil, u kreditních klesl z 28 na 22 procent. Lidé mohli uvést více způsobů plateb, ne jenom ten hlavní.

Výrazně roste obliba přímých plateb chytrým mobilem – z loňských osmi na letošních 18 procent. Pět procent lidí používá platební nálepku („známku“) na mobilu, klíčích a podobně. Dvě procenta pak uvedla, že platí debetní předplacenou kartou, například od aplikace Revolut.

„Nové možnosti bezkontaktních plateb využívají především mladí lidé,“ říká Tomáš Hládek, poradce České bankovní asociace pro platební styk a kyberbezpečnost.

Dáme karty?

Podle ministerstva financí se může obchodník rozhodnout, že chce přijímat jenom karty. Naopak podle ČNB musí podnikatelé až na výjimky vždycky přijímat i hotovost.

Hotovost nebereme, jenom karty. Obchodníci chtějí jasnější zákon


Lidé už se nebojí platit kartou na internetu nebo v cizině. A v českých obchodech čím dál víc přikládají k terminálům i mobily a chytré hodinky.

Co všechno už platíte kartou? Projděte si čerstvá čísla

Stále větší rozšířenost plateb kartou dokládají i přímo statistiky z trhu, které shromažďuje Sdružení pro platební karty. Počet karetních transakcí v posledních deseti letech stoupl skoro šestapůlkrát, jejich objem pak 3,7krát.

Podíl lidí, kteří podle průzkumu platí jenom v hotovosti nebo převodem z účtu, je s 15 % překvapivě vyšší než loňských devět procent.

„Důvody, proč část lidí neplatí kartou, jsou v posledních letech pořád stejné: Jednak se bojí o peníze, jednak jsou konzervativní. Často jde o zvyk: Lidé třeba kartu mají, ale vyberou s ní z bankomatu a v obchodě pak platí hotově,“ upřesňuje Jana Hamanová, ředitelka výzkumu z agentury SC&C.

„Více než polovina lidí žije od výplaty k výplatě. Nezbývá jim moc peněz na účtu, tak s tím chtějí vyjít. Díky hotovosti si rozdělí peníze třeba do obálek a získají pocit, že o nich mají lepší přehled,“ dodává Hamanová.

Právě fakt, že lidé díky platební kartě platí v obchodech víc než s hotovostí, často používají kartové asociace a banky, když přesvědčují obchodníky o výhodách platebních terminálů.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Máte voucher od cestovky? Blíží se klíčový termín

29. 7. 2021 | Petr Kučera

Máte voucher od cestovky? Blíží se klíčový termín

Na výměnu poukazu, který jste dostali podle zákona zvaného Lex voucher, zbývá měsíc. O peníze nepřijdete ani v případě, že si náhradní zájezd nevyberete. Ale pozor: Pro vlastní vouchery... celý článek

Mall Pay chce být samostatnější, mění logo

26. 7. 2021 | Petr Kučera

Mall Pay chce být samostatnější, mění logo

Fintechová společnost Mall Pay mění svou vizuální identitu. Stylizovanou platební kartu v ní nahrazuje NFC symbol pro bezkontaktní placení. Slovo Mall sice v názvu zůstává, graficky... celý článek

Dynamický zloděj řádí dál. Pozor na karetní trik v cizině

26. 7. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Dynamický zloděj řádí dál. Pozor na karetní trik v cizině

Banky varují před nevýhodným kurzem v cizině při využití služby DCC. Většina z nich ale pořád odmítá nabídnout klientům snadnou ochranu. Proč?

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Nová zbraň na energošmejdy. Vznikne registr, lidé se jich zbaví

16. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Nová zbraň na energošmejdy. Vznikne registr, lidé se jich zbaví

Lidé zřejmě budou lépe chráněni na trhu s energiemi. Poslanci schválili vládní novelu energetického zákona, teď ji projednají senátoři. Očekává se, že nová pravidla začnou platit od... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.