Nová digitalizace startuje. Kdy vám vypnou televizi a jak se připravit

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 2. 10. 2019 | 23 komentářů
Přechod na nový televizní signál je za dveřmi. První vysílače vypnou starý systém už na konci listopadu, v celé republice skončí do června příštího roku.
Nová digitalizace startuje. Kdy vám vypnou televizi a jak se připravit

Jestli televizní signál přijímáte přes klasickou anténu a máte starší televizi, měli byste to začít řešit: Do jeho vypnutí zbývají v některých regionech necelé dva měsíce, jinde maximálně osm měsíců.

První digitalizace televizního signálu proběhla už v roce 2006. Tehdy Češi měnili původní analogový signál za digitální. Také ta současná změna je vynucena technologií. Česko se spolu s ostatními členskými státy Evropské unie zavázalo, že dosavadní televizní frekvence předá mobilním operátorům, kteří na nich postaví nové rychlé sítě páté generace.

V Česku jsou desítky vysílačů pro různá území a navíc ještě různé vysílací sítě pro státní a komerční televize. K vypínání starého signálu na nich dojde postupně. Změnu vůbec nemusí řešit jenom lidé, kteří mají placenou kabelovou nebo satelitní televizi. 

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Konkrétní harmonogram přechodu ze současného systému DVB-T na nový DVB-T2 stanoví nařízení vlády. Ministerstvo průmyslu a obchodu teď spustilo nový web Televizezadarmo.cz, na kterém si můžete ověřit termíny přímo pro váš region. V mapě kliknete na konkrétní kraj a dostanete výpis všech termínů, které se týkají právě vás.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Nejdřív na nový signál přejde Česká televize, až pak ji budou následovat volně dostupné komerční televize, jako jsou třeba kanály od Novy, Primy, Barrandova nebo Óčka. Vypínání signálu začne už na konci listopadu v Praze.

„Přechodu se diváci určitě nemusí bát. V mnoha případech si nemusí kupovat novou televizi, stačí si pořídit set top box v ceně několika stovek korun. Na druhou stranu získají diváci více televizních programů a kvalitnější HD obraz, a to zdarma. Na moderní vysílání postupně přechází celá Evropa,“ říká Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu.

„Spouštíme také kampaň, v níž chceme veřejnost zejména díky spolupráci s celoplošnými veřejnoprávními médii a samosprávami informovat o DVB-T2. Mimo jiné každá domácnost dostane leták, máme také nový web,“ dodává Havlíček.

Ministerstvo chystá sérii krajských seminářů, kde starostové obdrží informační balíček pro občany. Zmíněný nový web kromě mapy s termíny vypnutí starého signálu vysvětluje důvody přechodu, poradí s úpravou antény či nastavením televize nebo set top boxu. Nabízí také přehled kanálů, které lze po přechodu na novou generaci vysílání zadarmo naladit.

První Praha, poslední Morava

S vypínáním starého signálu DVB-T začne letos 27. listopadu Česká televize, a to na vysílačích Praha-Žižkov a Cukrák. Pražané, kteří přijímají televizní signál přes klasické zemské vysílání, tak od konce listopadu nenaladí žádný program ČT, pokud nebudou mít novější televizi nebo set top box, který umí přijímat systém DVB-T2.

Po středních Čechách, kde přechod na novou technologii začne, budou následovat západní Čechy a skončí to Moravou, shrnuje postup přechodu na nový signál web Lupa.cz. Poslední DVB-T vysílač České televize přestane fungovat na konci května 2020, a to na jižní Moravě.

Anketa

Jak přechod na nový signál řešíte?

Vypínání starého signálu pro komerční televize bude následovat od začátku roku 2020. „První vysílače DVB-T multiplexu 2, kde vysílají například programy Novy, Primy a Barrandova, vypneme 8. ledna, opět Prahu-Žižkov a Cukrák. Potom budeme pokračovat ve vypínání DVB-T sítě, které bude dokončeno 29. června 2020,“ říká Marcel Procházka, ředitel regulace Českých radiokomunikací, které zajišťují televizní signál na drtivé většině území Česka.

První změny si diváci České televize mohli všimnout už od začátku letošního září. Veřejnoprávní televize od té doby vypnula programy v HD kvalitě pro signál DVB-T. Až do úplného vypnutí starého signálu pak ČT bude vysílat v režimu DVB-T jenom programy v SD rozlišení. V něm zatím vysílají i komerční stanice.

V režimu DVB-T2, který už teď lze chytit v takzvaných přechodových sítích, ale zůstanou programy České televize dál dostupné v nejvyšší kvalitě. Zatímco ČT bude vysílat v novém signálu ve FullHD kvalitě, komerční stanice sice nabídnou lepší obraz než nyní, ale ne tak kvalitní jako veřejnoprávní televize.

Otestujte si televizi

Změna se dotkne většiny populace. Klasické zemské digitální vysílání totiž přijímá zhruba 60 procent českých domácností.

Už na začátku letošního roku mělo přechod vyřešeno 43 procent z nich, a to buď pořízením nové televize, nebo set top boxu. Ukázal to průzkum, který si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu.

Kdo si není jistý nebo to ještě neřešil, může si jednoduše vyzkoušet, jestli jeho přijímač umí přijímat DVB-T2 vysílání. „Stačí, když spustí automatické ladění, a to najde programy v přechodových sítích, kterými už pokrýváme oblasti s více než 99 procenty obyvatelstva. DVB-T2 poznají podle označení T2 v menu,“ vysvětluje generální ředitel Českých radiokomunikací Vít Vážan.

Hlídáme změny

K rozšíření elektronické evidence tržeb na prakticky všechny zbývající podnikatele dojde od května 2020. Rozhodl o tom termín zveřejnění ve Sbírce zákonů.

EET se rozšíří až od května, zkomplikuje to čtvrtletní DPH


Dva operátoři mají od září nové balíčky, tentokrát už s neomezenými daty. Kdo je výhodnější? A co když vám stačí méně?

Kolik teď zaplatíte za volání a data. Projděte si nové tarify

„Pokud by měli s laděním jakékoliv potíže, mohou využít služeb servisních firem. My sami jsme jích proškolili ve všech regionech přes 170 a jejich seznam diváci najdou na www.dvbt2overeno.cz,“ dodává Vážan.

Kdo má starou televizi, která nový signál nechytí, musí si pořídit novou nebo si koupit levnější set top box. Vhodná zařízení jsou v prodejnách i v e-shopech označena kulatým zlatým logem „DVB-T2 ověřeno”. Další alternativou je zaplatit si kabelovou (internetovou) nebo satelitní televizi.

Pozor na společné antény

Příspěvek od státu na nákup nové televize či set top boxu nebo na úpravu antény nečekejte. Dotaci dostanou jenom zařízení sociální péče zřízená státem nebo samosprávou – jde například o domovy důchodců nebo speciální zařízení pro hendikepované. Příspěvek můžou čerpat přes kraje, těm to pak zaplatí ministerstvo průmyslu. Vláda dala k dispozici 20 milionů korun.

Zvláštní pozornost by přechodu na nový signál měla věnovat společenství vlastníků v bytových domech. V některých případech totiž budou muset upravit společnou televizní anténu. „Vzhledem k tomu, že v současnosti již probíhá souběžné vysílání v obou standardech (DVB-T i DVB-T2), je vhodné zkusit, zda na patřičně vybavených přijímačích lze programy v DVB-T2 řádně naladit a sledovat,“ říká Miluše Trefancová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

„Servisní firmu na úpravu společné televizní antény je třeba objednat v těch případech, kdy příjem vykazuje jakékoliv vady obrazu či zvuku. Samozřejmě pro jistotu a kontrolu je možné servisní firmu objednat rovnou; dojde k odbornému proměření verze a kvality signálu, na jehož základě bude možné určit případné nutné další úpravy,“ dodává mluvčí.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 10. 2019 13:06, Rudolf

Je to to nejhorší co jsem za poslední roky zažil (tedy toho co se týká kvality signálu). Za minulého režimu jsem chytal na kus drátu Rakousko i Polsko. První norma digitálního vysílání mi umožnila chtit cca 1/3 vysílaných stanic. OK . Nyní s novou televizí , s novou antenou a s novým svodem, 15 kilometrů od vysílače chytám více méně kostičky a čas od času jenom zvuk. U hokeje jesem myslel, že to rošlapu. Jěště že televize umí obě normy. Tak se koukám normu. Až to vypnou přestanu platit poplatky. Nezaslouží si to.

+80
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

6. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

Čeští a ukrajinští policisté rozkryli dva gangy takzvaných bazarových podvodníků. Při operacích s krycími názvy RIP a Victory zadrželi na Ukrajině několik desítek lidí, nyní už obviněných. celý článek

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Partners Financial Services