Po Gottovi Karlův most. Do prodeje jdou nová suvenýrová „eura“

jih | rubrika: Aktuality | 3. 9. 2019
Po Gottovi Karlův most. Do prodeje jdou nová suvenýrová „eura“

V Praze se bude na konci týdne prodávat další pamětní eurobankovka s nulovou hodnotou. Tentokrát na ní je Karlův most. Jde v pořadí o čtvrtou českou eurobankovku po motivech s Hradčany, ZOO Liberec a Karlem Gottem. Na každé je uvedena nominální hodnota nula euro, což má symbolizovat, že nejde o platidlo.

Prodej opět proběhne prostřednictvím automatů. V limitované edici firma vydá 5000 kusů. Prodávat se budou maximálně dvě bankovky na osobu, každá za cenu 50 korun. Prodej nové bankovky začne v pátek 6. září v 10 hodin na veletrhu Sběratel Praha na letňanském výstavišti PVA Expo.

„Zatímco první česká suvenýrová bankovka přinesla pohled na Pražský hrad a Karlův most, nejnovější vydání vyobrazuje Karlův most z pohledu z levého břehu Vltavy. Dominantou kresby je Staroměstská mostecká věž z druhé poloviny 14. století,“ říká Vladislav Klajban, výkonný ředitel společnosti Nunofia, která v Česku suvenýrové eurobankovky prodává.

Podle Klajbana lze čekat, že se i suvenýr s Karlovým mostem vyprodá během několika hodin. „Zájemci by proto měli počítat s možným delším čekáním, které však odhodlané sběratele zatím nikdy nedokázalo odradit,“ říká.

Výroba suvenýrů probíhá ve francouzské tiskárně cenin, která tiskne i pravé eurobankovky. „I koncept nulaeurových suvenýrů pochází z Francie. Před čtyřmi lety jej vytvořil Richard Faille a jeho hlavní filozofií je podpora turismu a propagace jedinečných kulturních památek a významných osobností Evropy,“ vysvětluje Klajban.

Mein Gott! Cena bankovky vyskočila na 15 tisíc. Experti kroutí hlavou

Na výstavišti budou připraveny i další tři automaty s nabídkou zahraničních motivů suvenýrových eurobankovek. Půjde o připomínku působení slavného malíře Caravaggia na Maltě, další nese motiv Kolosea v Římě a třetí je ruské vydání nulaeurové bankovky s vyobrazením Transsibiřské magistrály a Chrámu Vasila Blaženého z moskevského Rudého náměstí.

„Všechny tři bankovky budou mít speciální úpravu v podobě perforace Praha 2019. V této podobě budou k dispozici exkluzivně pouze po dobu konání veletrhu,“ říká Klajban.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

První řetězce v Česku začnou vykupovat PET lahve a plechovky

8. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

První řetězce v Česku začnou vykupovat PET lahve a plechovky

Kaufland a Lidl budou od 23. února vykupovat PET lahve a plechovky. Zatím jen ve vybraných prodejnách. Pilotní provoz oba řetězce spustí ve třech prodejnách – které to budou, prozradí... celý článek

Víc hmyzu na talíři. EU schválila prodej dalších druhů

7. 2. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Víc hmyzu na talíři. EU schválila prodej dalších druhů

Napřed to byla sarančata stěhovavá a larvy potemníka domácího, pak cvrček domácí, teď se na talíř Evropanů dostanou i potemníci stájoví. Evropská komise rozšířila seznam hmyzu, který... celý článek

Nákupy v Polsku jsou ještě výhodnější. Zlotý oslabuje

7. 2. 2023 | Lukáš Kovanda | 1 komentář

Nákupy v Polsku jsou ještě výhodnější. Zlotý oslabuje

Česká koruna se dnes obchoduje na nejsilnější úrovni vůči polskému zlotému v novodobé historii – vůbec poprvé za méně než pět korun za zlotý. Vzájemný kurz obou měn spadl až na 4,9886,... celý článek

Fio banka už umí Apple Pay i pro karty Visa

7. 2. 2023 | Petr Kučera

Fio banka už umí Apple Pay i pro karty Visa

Klienti Fio banky si nově mohou přidat do Apple Pay také kartu Visa a použít ji pro placení mobilním telefonem, chytrými hodinkami i pro výběry z bankomatu.

Otravné telefonáty nekončí. Úřad dal jedinou pokutu

7. 2. 2023 | Jana Divinová

Otravné telefonáty nekončí. Úřad dal jedinou pokutu

Přísnější pravidla pro nevyžádaná marketingová volání platí od poloviny loňského roku. Telekomunikační úřad dostal tisíc stížností, pokuta zatím padla jediná. Takzvaní telešmejdi si... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.