Po Gottovi Karlův most. Do prodeje jdou nová suvenýrová „eura“

jih | rubrika: Aktuality | 3. 9. 2019 09:12
Po Gottovi Karlův most. Do prodeje jdou nová suvenýrová „eura“

V Praze se bude na konci týdne prodávat další pamětní eurobankovka s nulovou hodnotou. Tentokrát na ní je Karlův most. Jde v pořadí o čtvrtou českou eurobankovku po motivech s Hradčany, ZOO Liberec a Karlem Gottem. Na každé je uvedena nominální hodnota nula euro, což má symbolizovat, že nejde o platidlo.

Prodej opět proběhne prostřednictvím automatů. V limitované edici firma vydá 5000 kusů. Prodávat se budou maximálně dvě bankovky na osobu, každá za cenu 50 korun. Prodej nové bankovky začne v pátek 6. září v 10 hodin na veletrhu Sběratel Praha na letňanském výstavišti PVA Expo.

„Zatímco první česká suvenýrová bankovka přinesla pohled na Pražský hrad a Karlův most, nejnovější vydání vyobrazuje Karlův most z pohledu z levého břehu Vltavy. Dominantou kresby je Staroměstská mostecká věž z druhé poloviny 14. století,“ říká Vladislav Klajban, výkonný ředitel společnosti Nunofia, která v Česku suvenýrové eurobankovky prodává.

Podle Klajbana lze čekat, že se i suvenýr s Karlovým mostem vyprodá během několika hodin. „Zájemci by proto měli počítat s možným delším čekáním, které však odhodlané sběratele zatím nikdy nedokázalo odradit,“ říká.

Výroba suvenýrů probíhá ve francouzské tiskárně cenin, která tiskne i pravé eurobankovky. „I koncept nulaeurových suvenýrů pochází z Francie. Před čtyřmi lety jej vytvořil Richard Faille a jeho hlavní filozofií je podpora turismu a propagace jedinečných kulturních památek a významných osobností Evropy,“ vysvětluje Klajban.

Mein Gott! Cena bankovky vyskočila na 15 tisíc. Experti kroutí hlavou

Na výstavišti budou připraveny i další tři automaty s nabídkou zahraničních motivů suvenýrových eurobankovek. Půjde o připomínku působení slavného malíře Caravaggia na Maltě, další nese motiv Kolosea v Římě a třetí je ruské vydání nulaeurové bankovky s vyobrazením Transsibiřské magistrály a Chrámu Vasila Blaženého z moskevského Rudého náměstí.

„Všechny tři bankovky budou mít speciální úpravu v podobě perforace Praha 2019. V této podobě budou k dispozici exkluzivně pouze po dobu konání veletrhu,“ říká Klajban.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

17. 9. 2021 | Olga Skalková | 2 komentáře

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 34 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

Drobné zásilky z Číny a dalších zemí mimo Evropskou unii brzy zdraží. Poslanci definitivně schválili zákon, který ruší jejich osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Změny měly... celý článek

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.