Nemusíte měnit banku, abyste mohli platit s Apple Pay

| rubrika: FINEXPO | 10. 4. 2019
Ještě před pár lety by to vypadalo jako výjev ze sci-fi filmu: oběd, kávu nebo kus nábytku zaplatí zákazník skenem obličeje. Od poloviny února je tenhle způsob platby dostupný i v Česku.

Placená prezentace

Na Apple Pay se v Česku čekalo dlouho: čtyři a půl roku od spuštění v USA. Svým zákazníkům ji nenabídly všechny banky na trhu, do první vlny se jich dostalo šest. A vedle nich i fintechová služba Twisto, která o tuto platební metodu zaznamenala velký zájem.

„Těší nás enormní nárůst počtu nově registrovaných uživatelů, jejichž banka Apple Pay nepodporuje. Už první den spuštění Apple Pay jsme získali zhruba 1500 nových zákazníků,“ komentoval Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista.

Bezpečně

Platit mobilem nebo hodinkami je pohodlné a jednoduché. A o to Applu jde: chce, aby jeho zákazníci měli nejlepší uživatelskou zkušenost. Velká výhoda ale leží i v samotném způsobu, jakým digitální platby probíhají.

Komentátoři přirovnávali vstup Apple Pay do prostředí mobilních plateb ke vstupu iPhonů na trh se smartphony. Prostě je zjednodušil. Vydavatelé karet Visa a Mastercard dokonce při uvedení služby v roce 2014 mluvili o novém standardu. Díky Apple Pay je totiž platební transakce zabezpečena hned dvakrát – a díky Twisto kartě vlastně třikrát.

V první řadě jde o takzvanou tokenizaci. Když si zákazník uloží kartu do zařízení, vzniká unikátní kód neboli token, kterým iPhone, Apple Watch nebo MacBook komunikuje s platebními terminály a bránami. Obchodníci už nepřicházejí do kontaktu s číslem karty, které zůstává v zařízení, nikdo jiný ho nepřečte, a nemůže tedy zneužít.

Všechny platby je potřeba navíc potvrdit Touch ID nebo Face ID, takže ztráta mobilu nebo hodinek nemusí být tak nebezpečná jako ztráta karty. A když má zákazník Apple Pay aktivovanou Twisto kartu, jsou transakce pojištěny i tím, že vzhledem ke kreditní podstatě Twista nikdy neplatí vlastními penězi, ale financemi startupu.

Jednoduše

Apple Pay je možné použít ve všech obchodech, kde lze platit bezkontaktně. Samotná platba probíhá velmi intuitivně. Mobil a hodinky se aktivují hlavním nebo postranním tlačítkem, přiloží se k terminálu podobně jako platební karta a transakce se potvrdí Touch ID nebo Face ID. Po každé transakci přijde zákazníkovi na mobil potvrzení a v Twisto appce se okamžitě připíše do přehledu plateb. Za tři týdny zaplatili zákazníci Twista tímto způsobem už téměř třicettisíckrát, přičemž průměrná hodnota nákupu mírně přesahuje 300 korun.

Zájem o Apple Pay předznamenává budoucnost, ve které se s plastovými kartami nepočítá. Platba mobilem nebo hodinkami šetří zákazníkům nutnost s sebou nosit peněženku. A kdo ví, kdy odhodíme i tahle zařízení. „Karta je z mého pohledu mrtvá, je to přežitek z osmdesátých let. Budoucnost vidím v biometrice,“ říká Michal Šmída, CEO a zakladatel Twista. Vzhledem k tomu, jak se Twisto staví k nejnovějším technologiím ve světě financí, dá se očekávat, že český fintech bude zase u toho.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.