Češi se teď mají dobře, potvrzují účtenky z obchodů

pk | rubrika: Aktuality | 7. 8. 2019 | 2 komentáře

Maloobchodní tržby v českých obchodech stouply v červnu o 4,6 procenta oproti stejnému měsíci loňského roku. Uvedl to Český statistický úřad.

Po „očištění o kalendářní vlivy“, tedy rozdílný počet pracovních dnů, stouply v červnu dokonce o 6,2 %. V porovnání s letošním květnem vzrostly červnové tržby reálně (po očištění) o 1,7 %. Čísla nezahrnují prodej motorových vozidel.

Lidé utráceli víc za nepotravinářské zboží (po očištění meziročně o 9,4 %), pohonné hmoty (o 4 %) i potraviny (o 3 %). Dvojciferný růst dál hlásí prodej přes internet a zásilkovou službu – v praxi jde hlavně o e-shopy. V červnu stouply jejich tržby meziročně o 14,3 %..

„V červnu měly žně zejména obchody s oblečením a obuví, jejichž tržby meziročně stouply o 17,4 %. Rychle rostl také obrat v prodejnách se sportovním a turistickým vybavením (o 9,9 %), v prodeji počítačů a mobilních telefonů (o 7,3 %) a vybavením domácností (o 7,3 %),“ upřesňuje David Marek, ekonom společnosti Deloitte.

Máte se dobře?

Ještě před třiceti lety jsme o něčem takovém jenom snili. Ale zároveň doufali, že to půjde rychleji.

Nová čísla, jak Česko dohání Západ. Tak dobře na tom ještě nebylo


Podrobné cenové údaje přijdou statistikům automaticky přímo od obchodníků. Prudce rostoucí ceny nemovitostí se ale dál budou počítat jenom symbolicky.

Revoluce ve výpočtu inflace. Problém s byty ale zůstane


Hospodaření Andreje Babiše má jediný cíl: okamžitě zvyšovat jeho popularitu. Musí být dobře vidět, musí se dobře prodávat. A budoucnost? Po nás ať přijde potopa! A ti, co přijdou vládnout po něm, budou s prázdnou kasou prakticky odsouzeni k neúspěchu.

Tajemství Babišova úspěchu: Po nás potopa


Statistici se v průzkumu ptali, zda si lidé můžou dovolit odjet na týdenní dovolenou (tedy ať už tuzemskou, nebo zahraniční) se všemi členy své domácnosti.

Pětina Čechů nemá na dovolenou. Jak jsou na tom jinde v EU?

„Rekordní zaměstnanost, solidní růst mezd a dobrá nálada podporují nákupní apetit českých spotřebitelů,“ hodnotí červnové výsledky ekonom Petr Dufek z ČSOB.

„Z hlediska sortimentu nejvyšší přírůstky tržeb vykazují obchody s oblečením, zbožím pro volný čas a elektronikou. Tedy vše, co přichází na řadu v době, kdy se lidem vede dobře. Rostoucí životní úroveň podporuje nákupy tohoto zboží, nicméně v době recese či všeobecných obav jsou to první obchody, které pociťují odliv poptávky,“ vysvětluje Dufek.

Podle Dufka je zajímavé, že navzdory silnému růstu poptávky spotřebitelů v obchodech ceny moc nerostou. Meziročně se zvýšily jen o půl procenta, což je ve srovnání s téměř tříprocentní inflaci jen symbolický posun.

„Důvodem je přetrvávající boj mezi kamennými a virtuálními obchody, k nimž se stále ve větší míře přidávají i ty zahraniční. Česká inflace má tak své kořeny ve vyšších nákladech na bydlení a ve službách s ním spojených,“ říká Dufek.

„Domácnosti zvyšují útraty především za zbytné zboží a služby,“ potvrzuje také Jiří Pour, ekonom UniCredit Bank.

Za celé druhé letošní čtvrtletí stouply maloobchodní tržby (kromě aut) meziročně o 4,7 %, po zohlednění rozdílného počtu pracovních dnů o 4,8 %.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

ekonomika, nákupy

A tohle už jste četli?

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

Služba Směnárna, která je součástí mobilního bankovnictví Raiffeisenbank, bude během června zdarma. Standardně za ni banka účtuje paušální poplatek 39 korun měsíčně.

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

Air Bank vrátí klientům až dvě procenta z plateb kartou v cizině. Akce startuje dnes, tedy 1. června, a potrvá do 30. září. 

Lidl prodlouží otevírací dobu. Kde si nakoupíte déle?

31. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Lidl prodlouží otevírací dobu. Kde si nakoupíte déle?

Od 1. června prodlouží obchodní řetězec Lidl otevírací dobu u více než 250 z celkem 316 prodejen. Zdůvodňuje to tím, že zájem o nakupování v pozdějších denních až nočních hodinách roste.  celý článek

Kdo doplatí na zrušení kolků? Ten, kdo žije v hotovosti

31. 5. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Kdo doplatí na zrušení kolků? Ten, kdo žije v hotovosti

Kolkové známky, kterými se dají hradit správní poplatky, mají skončit. Je to sice obstarožní, velmi nedigitální nástroj, ale dobře s ním můžou úřadům platit i lidi, co nechtějí používat... celý článek

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

30. 5. 2023 | Olga Skalková

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

V placení mobilem v kamenných obchodech jsou Češi jedničkou v Evropě. Teď se Visa chce zaměřit na platby v e-shopech. Velkým tématem v bankách je i přechod na virtuální karty. „Řekl... celý článek

Partners Financial Services