Češi se teď mají dobře, potvrzují účtenky z obchodů

pk | rubrika: Aktuality | 7. 8. 2019 10:25 | 2 komentáře

Maloobchodní tržby v českých obchodech stouply v červnu o 4,6 procenta oproti stejnému měsíci loňského roku. Uvedl to Český statistický úřad.

Po „očištění o kalendářní vlivy“, tedy rozdílný počet pracovních dnů, stouply v červnu dokonce o 6,2 %. V porovnání s letošním květnem vzrostly červnové tržby reálně (po očištění) o 1,7 %. Čísla nezahrnují prodej motorových vozidel.

Lidé utráceli víc za nepotravinářské zboží (po očištění meziročně o 9,4 %), pohonné hmoty (o 4 %) i potraviny (o 3 %). Dvojciferný růst dál hlásí prodej přes internet a zásilkovou službu – v praxi jde hlavně o e-shopy. V červnu stouply jejich tržby meziročně o 14,3 %..

„V červnu měly žně zejména obchody s oblečením a obuví, jejichž tržby meziročně stouply o 17,4 %. Rychle rostl také obrat v prodejnách se sportovním a turistickým vybavením (o 9,9 %), v prodeji počítačů a mobilních telefonů (o 7,3 %) a vybavením domácností (o 7,3 %),“ upřesňuje David Marek, ekonom společnosti Deloitte.

Máte se dobře?

Ještě před třiceti lety jsme o něčem takovém jenom snili. Ale zároveň doufali, že to půjde rychleji.

Nová čísla, jak Česko dohání Západ. Tak dobře na tom ještě nebylo


Podrobné cenové údaje přijdou statistikům automaticky přímo od obchodníků. Prudce rostoucí ceny nemovitostí se ale dál budou počítat jenom symbolicky.

Revoluce ve výpočtu inflace. Problém s byty ale zůstane


Hospodaření Andreje Babiše má jediný cíl: okamžitě zvyšovat jeho popularitu. Musí být dobře vidět, musí se dobře prodávat. A budoucnost? Po nás ať přijde potopa! A ti, co přijdou vládnout po něm, budou s prázdnou kasou prakticky odsouzeni k neúspěchu.

Tajemství Babišova úspěchu: Po nás potopa


Statistici se v průzkumu ptali, zda si lidé můžou dovolit odjet na týdenní dovolenou (tedy ať už tuzemskou, nebo zahraniční) se všemi členy své domácnosti.

Pětina Čechů nemá na dovolenou. Jak jsou na tom jinde v EU?

„Rekordní zaměstnanost, solidní růst mezd a dobrá nálada podporují nákupní apetit českých spotřebitelů,“ hodnotí červnové výsledky ekonom Petr Dufek z ČSOB.

„Z hlediska sortimentu nejvyšší přírůstky tržeb vykazují obchody s oblečením, zbožím pro volný čas a elektronikou. Tedy vše, co přichází na řadu v době, kdy se lidem vede dobře. Rostoucí životní úroveň podporuje nákupy tohoto zboží, nicméně v době recese či všeobecných obav jsou to první obchody, které pociťují odliv poptávky,“ vysvětluje Dufek.

Podle Dufka je zajímavé, že navzdory silnému růstu poptávky spotřebitelů v obchodech ceny moc nerostou. Meziročně se zvýšily jen o půl procenta, což je ve srovnání s téměř tříprocentní inflaci jen symbolický posun.

„Důvodem je přetrvávající boj mezi kamennými a virtuálními obchody, k nimž se stále ve větší míře přidávají i ty zahraniční. Česká inflace má tak své kořeny ve vyšších nákladech na bydlení a ve službách s ním spojených,“ říká Dufek.

„Domácnosti zvyšují útraty především za zbytné zboží a služby,“ potvrzuje také Jiří Pour, ekonom UniCredit Bank.

Za celé druhé letošní čtvrtletí stouply maloobchodní tržby (kromě aut) meziročně o 4,7 %, po zohlednění rozdílného počtu pracovních dnů o 4,8 %.

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

ekonomika, nákupy, tržby

A tohle už jste četli?

Růst cen zpomaluje, i tak byl loni nejvyšší za osm let

13. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Růst cen zpomaluje, i tak byl loni nejvyšší za osm let

Meziroční růst spotřebitelských cen dál ztrácí na síle. V prosinci inflace meziročně klesla na 2,3 % z listopadových 2,7 %. Jednalo se o nejnižší meziroční růst od prosince 2018. Oproti... celý článek

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

12. 1. 2021 | Petr Kučera | 83 komentářů

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci během roku 2020.

V oběhu je rekordní množství peněz, hlásí ČNB

11. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

V oběhu je rekordní množství peněz, hlásí ČNB

Lidé i firmy stále častěji platí kartou, přesto ještě nikdy nebylo v Česku tolik hotovosti jako teď.

Nejpřísnější omezení prodloužíme, rozhodla vláda

7. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejpřísnější omezení prodloužíme, rozhodla vláda

Současná protiepidemická opatření zůstanou v platnosti nejméně do 22. ledna. Rozhodla o tom dnes vláda. Zavřené tak zůstávají většina škol, obchodů i služeb.

Jak jsou otevřené obchody. Nová omezení a výjimky

27. 12. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Jak jsou otevřené obchody. Nová omezení a výjimky

Před dalším šířením koronaviru má Česko ochránit pátý stupeň protiepidemického systému PES. Co všechno od 27. prosince zakazuje a jaké jsou výjimky?

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.