Masaryk a Rašín v jednom. ČNB vydala sadu výročních dvacetikorun

| rubrika: Aktuality | 24. 7. 2019 09:10 aktualizováno 10:32

Výroční dvacetikoruny, které Česká národní banka vydala u příležitosti 100 let republiky, se od dneška začínají prodávat ve speciální sadě. Do prodeje se postupně dostane 50 tisíc sad. Zájem je opět veliký.

V sadě je všech šest dvacetikorun ze série Významné osobnosti československého státu (T. G. Masaryk, M. R. Štefánik a E. Beneš) a ze série Významné osobnosti československé měny (A. Rašín, V. Pospíšil a K. Engliš).

Rozměr sady je 15 x 15 centimetrů, mince jsou vsazeny do plastového blistru a jed noduchého kartonového přebalu s potiskem.

„Mince obsažené v sadách jsou v běžné kvalitě určené pro oběh, mohou proto vykazovat drobná povrchová poškození z běžných střížků a z automatické ražby,“ říká Markéta Fišerová, mluvčí ČNB.

Tip: Mein Gott! Cena bankovky vyskočila na 15 tisíc. Experti kroutí hlavou

Dvacetikoruny s Benešem, Masarykem a Štefánikem vydala centrální banka loni v říjnu 2018, v lednu roku 2019 pa na svých pobočkách vyměňovala mince s Englišem, Pospíšilem a Rašínem. V obou případech byl zájem veřejnosti velký. Od každé mince ČNB vydala 200 tisíc kusů.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Zatímco ale původně se dvacetikoruny na pobočkách ČNB vyměňovaly za 20 jejich nominální hodnotu, dnes vydávaná sada bude dražší. Záleží na jednotlivých obchodnících, za kolik ji budou prodávat. ČNB sadu partnerským obchodům prodala za 250 korun, ty ji prodávají třeba i za 600 korun.

Například Česká mincovna hlásí, že se dostane jen na ty, kteří si sadu dopředu zarezervovali. „Nové objednávky už nepřijímáme a přijímat ani nebudeme,“ upozorňuje nové zájemce Lenka Klimentová z České mincovny.

Celkem bude vydáno 50 000 sad mincí. Výroba byla rozdělena do dvou etap. V současné době je prostřednictvím smluvních prodejců k dispozici 30 000 z celkového množství a dalších 20 000 bude dodáno v podzimních měsících roku 2019.

Lidé, kteří mají rezervace, vyzývá prodejce k trpělivosti. „Vyčkejte až vám bude e-mailem zaslána výzva k potvrzení rezervace nebo informace o přijaté objednávce. Výzvy budeme posílat postupně dle dodávek sad z centrální banky,“ říká Klimentová.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.