Zdražování benzinu a nafty končí. Do léta mají zlevnit

| rubrika: Aktuality | 6. 6. 2019 09:15

Průměrná cena benzinu Natural 95 v Česku stoupla za poslední týden jenom o dva haléře. Výrazný růst, který trval od poloviny února, se tak zastavil. Nafta dokonce o čtyři haléře zlevnila. Vyplývá to z dat společnosti CCS.

Litr benzinu se včera prodával v průměru za 33,69 koruny, litr nafty za 32,70 koruny. Nejdražší benzin je na Vysočině (v průměru 34,13 Kč), nejlevnější v Moravskoslezském kraji (33,38 Kč). Za naftu nejvíc platili řidiči v Praze (33,34 Kč), nejmíň v Karlovarském kraji (32,32 Kč).

„Trend vývoje cen pohonných hmot se změnil na klesající, takže se řidiči v průběhu června mohou těšit, že budou tankovat levněji. Předpokládáme teď, že benzin a nafta budou zlevňovat i v průběhu prázdninových měsíců, kdy lidé odjíždí na dovolené,“ říká Štěpán Křeček, analytik společnosti BHS.

„Zatímco před týdnem cena ropy Brent atakovala hranici 70 dolarů za barel, dnes se pohybuje na úrovni 61 dolarů za barel. Za výrazný propad ceny mohou obavy investorů ohledně obchodních válek,“ popisuje Křeček.

„Prezident Donald Trump eskaloval napětí, když přitvrdil rétoriku ohledně obchodního deficitu Spojených států s Japonskem a rovněž se nechal slyšet, že hodlá vytvářet nové bariéry obchodu s Mexikem. Tento vývoj vyvolal velké napětí na burze, které se projevilo výrazným pádem ceny ropy. V případě, že obchodní války budou dál eskalovat a rozšiřovat se do dalších regionů, hrozí výrazné omezení světového obchodu, a tedy i poptávky po ropě, což má silný cenotvorný efekt na trzích,“ vysvětluje.

Vývoj cen benzinu a nafty v Česku za poslední rok. Zdroj: CCS

Dobré zprávy pro řidiče má i ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Czech Fund. „Letní motoristická sezóna jim žádné nepříznivé cenové šoky nepřinese. Naopak je možné, že ceny budou během léta u nás, ale i ve vyhledávaných turistických oblastech sousedních zemí či států typu Chorvatska či Itálie klesat,“ očekává.

„Do České republiky přitom už od minulého týdne proudí ropovodem Družba neznečištěná ropa. Právě kontaminace ropy v Družbě a nutné odstavení dodávek se v uplynulých týdnech staly firmám v českém dodavatelském řetězci ropných produktů záminkou k navyšování marží,“ připomíná Kovanda.

Ke snížení cen v Česku v příštích týdnech podle něj přispěje i to, že skončilo slábnutí koruny vůči dolaru, které zvyšovalo cenu barelu ropy v korunách. Tuzemská měna posílila na 22,77 koruny za dolar.

Cena ropy (WTI) za poslední tři roky

Zdroj: Peníze.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.