Zdražování benzinu a nafty končí. Do léta mají zlevnit

pk | rubrika: Aktuality | 6. 6. 2019

Průměrná cena benzinu Natural 95 v Česku stoupla za poslední týden jenom o dva haléře. Výrazný růst, který trval od poloviny února, se tak zastavil. Nafta dokonce o čtyři haléře zlevnila. Vyplývá to z dat společnosti CCS.

Litr benzinu se včera prodával v průměru za 33,69 koruny, litr nafty za 32,70 koruny. Nejdražší benzin je na Vysočině (v průměru 34,13 Kč), nejlevnější v Moravskoslezském kraji (33,38 Kč). Za naftu nejvíc platili řidiči v Praze (33,34 Kč), nejmíň v Karlovarském kraji (32,32 Kč).

„Trend vývoje cen pohonných hmot se změnil na klesající, takže se řidiči v průběhu června mohou těšit, že budou tankovat levněji. Předpokládáme teď, že benzin a nafta budou zlevňovat i v průběhu prázdninových měsíců, kdy lidé odjíždí na dovolené,“ říká Štěpán Křeček, analytik společnosti BHS.

„Zatímco před týdnem cena ropy Brent atakovala hranici 70 dolarů za barel, dnes se pohybuje na úrovni 61 dolarů za barel. Za výrazný propad ceny mohou obavy investorů ohledně obchodních válek,“ popisuje Křeček.

„Prezident Donald Trump eskaloval napětí, když přitvrdil rétoriku ohledně obchodního deficitu Spojených států s Japonskem a rovněž se nechal slyšet, že hodlá vytvářet nové bariéry obchodu s Mexikem. Tento vývoj vyvolal velké napětí na burze, které se projevilo výrazným pádem ceny ropy. V případě, že obchodní války budou dál eskalovat a rozšiřovat se do dalších regionů, hrozí výrazné omezení světového obchodu, a tedy i poptávky po ropě, což má silný cenotvorný efekt na trzích,“ vysvětluje.

Vývoj cen benzinu a nafty v Česku za poslední rok. Zdroj: CCS

Dobré zprávy pro řidiče má i ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Czech Fund. „Letní motoristická sezóna jim žádné nepříznivé cenové šoky nepřinese. Naopak je možné, že ceny budou během léta u nás, ale i ve vyhledávaných turistických oblastech sousedních zemí či států typu Chorvatska či Itálie klesat,“ očekává.

„Do České republiky přitom už od minulého týdne proudí ropovodem Družba neznečištěná ropa. Právě kontaminace ropy v Družbě a nutné odstavení dodávek se v uplynulých týdnech staly firmám v českém dodavatelském řetězci ropných produktů záminkou k navyšování marží,“ připomíná Kovanda.

Ke snížení cen v Česku v příštích týdnech podle něj přispěje i to, že skončilo slábnutí koruny vůči dolaru, které zvyšovalo cenu barelu ropy v korunách. Tuzemská měna posílila na 22,77 koruny za dolar.

Cena ropy (WTI) za poslední tři roky

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce po obchodních řetězcích vysvětlení, proč tak výrazně zdražily cukr. Vysoké přirážky jsou podle ministra nemorální. Řetězce vinu odmítají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.