Zdražování benzinu a nafty končí. Do léta mají zlevnit

pk | rubrika: Aktuality | 6. 6. 2019

Průměrná cena benzinu Natural 95 v Česku stoupla za poslední týden jenom o dva haléře. Výrazný růst, který trval od poloviny února, se tak zastavil. Nafta dokonce o čtyři haléře zlevnila. Vyplývá to z dat společnosti CCS.

Litr benzinu se včera prodával v průměru za 33,69 koruny, litr nafty za 32,70 koruny. Nejdražší benzin je na Vysočině (v průměru 34,13 Kč), nejlevnější v Moravskoslezském kraji (33,38 Kč). Za naftu nejvíc platili řidiči v Praze (33,34 Kč), nejmíň v Karlovarském kraji (32,32 Kč).

„Trend vývoje cen pohonných hmot se změnil na klesající, takže se řidiči v průběhu června mohou těšit, že budou tankovat levněji. Předpokládáme teď, že benzin a nafta budou zlevňovat i v průběhu prázdninových měsíců, kdy lidé odjíždí na dovolené,“ říká Štěpán Křeček, analytik společnosti BHS.

„Zatímco před týdnem cena ropy Brent atakovala hranici 70 dolarů za barel, dnes se pohybuje na úrovni 61 dolarů za barel. Za výrazný propad ceny mohou obavy investorů ohledně obchodních válek,“ popisuje Křeček.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Prezident Donald Trump eskaloval napětí, když přitvrdil rétoriku ohledně obchodního deficitu Spojených států s Japonskem a rovněž se nechal slyšet, že hodlá vytvářet nové bariéry obchodu s Mexikem. Tento vývoj vyvolal velké napětí na burze, které se projevilo výrazným pádem ceny ropy. V případě, že obchodní války budou dál eskalovat a rozšiřovat se do dalších regionů, hrozí výrazné omezení světového obchodu, a tedy i poptávky po ropě, což má silný cenotvorný efekt na trzích,“ vysvětluje.

Vývoj cen benzinu a nafty v Česku za poslední rok. Zdroj: CCS

Dobré zprávy pro řidiče má i ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Czech Fund. „Letní motoristická sezóna jim žádné nepříznivé cenové šoky nepřinese. Naopak je možné, že ceny budou během léta u nás, ale i ve vyhledávaných turistických oblastech sousedních zemí či států typu Chorvatska či Itálie klesat,“ očekává.

„Do České republiky přitom už od minulého týdne proudí ropovodem Družba neznečištěná ropa. Právě kontaminace ropy v Družbě a nutné odstavení dodávek se v uplynulých týdnech staly firmám v českém dodavatelském řetězci ropných produktů záminkou k navyšování marží,“ připomíná Kovanda.

Ke snížení cen v Česku v příštích týdnech podle něj přispěje i to, že skončilo slábnutí koruny vůči dolaru, které zvyšovalo cenu barelu ropy v korunách. Tuzemská měna posílila na 22,77 koruny za dolar.

Cena ropy (WTI) za poslední tři roky

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Partners Financial Services