Přichází princezna Europa. Nové už jsou i nejvyšší eurové bankovky

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 28. 5. 2019
Přichází princezna Europa. Nové už jsou i nejvyšší eurové bankovky

Do oběhu se dnes vydávají nové verze bankovek v hodnotě 100 a 200 eur. Postupná obměna, která začala před šesti lety od nejnižší hodnoty, tak končí.

Hlavní změnou série nazvané Europa jsou nové ochranné prvky a tedy lepší ochrana před paděláním. Nová série je také odolnější, tedy i nepatrně silnější a těžší.

Na první rychlý pohled sice bankovky nevypadají úplně odlišně oproti předchozí sérii, přesto změny nespočívají jenom ve zdokonalení stříbrného proužku a dalšího zabezpečení.

Společným motivem nové série je bájná fénická princezna Európa, kterou podle mýtu unesl vládce bohů Zeus v podobě býka z Malé Asie na kontinent, kterému pak dala jméno. Další motiv zůstává z první série – epochy a architektonické slohy. Od nejnižší k nejvyšší hodnotě to jsou antika, románský sloh, gotika, renesance, baroko a rokoko, architektura skla a oceli 19. století a architektura 20. století.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Nová série zároveň zohledňuje rozšíření Evropské unie. Na upravené mapě Evropy už najdeme i Maltu nebo Kypr, název měny je vedle latinky a řecké alfabety nově také v cyrilici. Zkratka ECB je nově v deseti jazykových variantách místo pěti.

Hlavní barva bankovek druhé série zůstává stejná jako u první série, tedy od šedé (pět eur) přes červenou, modrou, oranžovou, zelenou a žlutohnědou až k fialové (500 eur). Barvy jsou ale výraznější, sytější než dřív.

Kdo je na celém světě nejkrásnější?

Titul Bankovka roku 2018 míří do Kanady. Vítězná bankovka je orientovaná na výšku, stejně jako většina dalších finalistů. Která z šestnácti nominovaných nejvíc zaujala vás?

Nejlepší bankovky roku. Podívejte se, kdo uspěl ve světové soutěži

Nejvyšší bankovka se už ale nové verze nedočká. Evropská centrální banka na jaře 2016 rozhodla, že je dál nebude tisknout. Důvodem jsou obavy, že je používají zločinci – do kufru lze totiž díky nim „úsporně“ vtěsnat velkou částku. Většina centrálních bank zemí eurozóny přestala 500eurové bankovky od letošního února dávat do oběhu.

Bankovky z předchozí série dál platí, a to včetně té nejvyšší fialové. Z oběhu jsou stahovány postupně, případné ukončení planosti některé z nich by Evropská centrální banka včas oznámila.

Eura se tisknou v několika zemích, jejich původ lze poznat podle prvního znaku ve vodorovném sériovém čísle na bankovkách. Například Z je z belgické tiskárny, Y z řecké, X z mnichovské a D z polské.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

bankovky, euro, kurz koruny, nákupy

A tohle už jste četli?

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Partners Financial Services