Přichází princezna Europa. Nové už jsou i nejvyšší eurové bankovky

| rubrika: Aktuality | 28. 5. 2019 14:20

Do oběhu se dnes vydávají nové verze bankovek v hodnotě 100 a 200 eur. Postupná obměna, která začala před šesti lety od nejnižší hodnoty, tak končí.

Hlavní změnou série nazvané Europa jsou nové ochranné prvky a tedy lepší ochrana před paděláním. Nová série je také odolnější, tedy i nepatrně silnější a těžší.

Na první rychlý pohled sice bankovky nevypadají úplně odlišně oproti předchozí sérii, přesto změny nespočívají jenom ve zdokonalení stříbrného proužku a dalšího zabezpečení.

Společným motivem nové série je bájná fénická princezna Európa, kterou podle mýtu unesl vládce bohů Zeus v podobě býka z Malé Asie na kontinent, kterému pak dala jméno. Další motiv zůstává z první série – epochy a architektonické slohy. Od nejnižší k nejvyšší hodnotě to jsou antika, románský sloh, gotika, renesance, baroko a rokoko, architektura skla a oceli 19. století a architektura 20. století.

Nová série zároveň zohledňuje rozšíření Evropské unie. Na upravené mapě Evropy už najdeme i Maltu nebo Kypr, název měny je vedle latinky a řecké alfabety nově také v cyrilici. Zkratka ECB je nově v deseti jazykových variantách místo pěti.

Hlavní barva bankovek druhé série zůstává stejná jako u první série, tedy od šedé (pět eur) přes červenou, modrou, oranžovou, zelenou a žlutohnědou až k fialové (500 eur). Barvy jsou ale výraznější, sytější než dřív.

Kdo je na celém světě nejkrásnější?

Titul Bankovka roku 2018 míří do Kanady. Vítězná bankovka je orientovaná na výšku, stejně jako většina dalších finalistů. Která z šestnácti nominovaných nejvíc zaujala vás?

Nejlepší bankovky roku. Podívejte se, kdo uspěl ve světové soutěži

Nejvyšší bankovka se už ale nové verze nedočká. Evropská centrální banka na jaře 2016 rozhodla, že je dál nebude tisknout. Důvodem jsou obavy, že je používají zločinci – do kufru lze totiž díky nim „úsporně“ vtěsnat velkou částku. Většina centrálních bank zemí eurozóny přestala 500eurové bankovky od letošního února dávat do oběhu.

Bankovky z předchozí série dál platí, a to včetně té nejvyšší fialové. Z oběhu jsou stahovány postupně, případné ukončení planosti některé z nich by Evropská centrální banka včas oznámila.

Eura se tisknou v několika zemích, jejich původ lze poznat podle prvního znaku ve vodorovném sériovém čísle na bankovkách. Například Z je z belgické tiskárny, Y z řecké, X z mnichovské a D z polské.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

bankovky, euro, kurz koruny, nákupy

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.