Vyzrajte na autobazar: Zkontrolujte si zanedbanou údržbu

Zdeněk Svoboda | rubrika: Seriál | 15. 8. 2017 | 13 komentářů
Cena, kterou u aut nabízejí bazary, často není konečná. Koupíte řekněme auto za sto tisíc a do roka můžete v servisech nechat další desítky tisíc korun. Předchozí majitel jezdil na krev, kašlal na údržbu – a černý Petr vyšel na vás. Obrana ale existuje.
Vyzrajte na autobazar: Zkontrolujte si zanedbanou údržbu

Když kupujete nové auto, počítáte s tím, že se do servisu jen tak nepodívá. Když kupujete auto v bazaru, můžete se tam s ním podívat brzy. V lepším případě vám v autobazaru řeknou, že byste měli nechat vyměnit olej a filtry. Dost pravděpodobně pak pro vás v servisu budou mít dvě zprávy...

Kostlivci

Nejdřív ta špatná: v autě je toho potřeba udělat mnohem víc a bude vás to stát peníze.

A jaká je ta dobrá zpráva? Inu, že se na to přišlo hned. Mohli jste to zjistit v terénu. Na dovolené v cizině, při jízdě na dálnici, daleko od civilizace. Nechme ale katastrofické scénáře stranou, jde i o to, že odstraňování později odhalené závady, když věci zašly příliš daleko, může přijít zas na víc peněz.

Jací kostlivci na vás tedy v servisu můžou vypadnout? Rozvody, ložiska, tlumiče, čepy, turbo – a další. Náklady v jednotkách, ale i desítkách tisíc. A samozřejmě oleje a filtry, o kterých už víte. I jejich výměna ale může přijít na nějakou tisícovku. Nezapomeňte ji připočítat ke kupní ceně, až se vás budou ptát, na kolik vás auto vyšlo.

Pochopitelně – ne každý majitel auta je lempl, můžete narazit na vůz, který byl vzorně opečovávaný a servisovaný. Nebo ne. Jak se k téhle informaci v ceně zlata dostat?

Můžete se zeptat v autobazaru. Na obecnou otázku, jak bylo auto udržované, ale pravděpodobně dostanete alibistickou odpověď typu Opotřebení odpovídá stáří. Nebo Všechno se dělalo podle servisní knížky. Můžete zkusit zamířit přesněji a zeptat se na konkrétní věc – Jo, rozvody, ty si nechejte jenom zkontrolovat.

Jak se můžete bránit?

Všechno se dá spočítat

Většina dílů automobilu má svoji životnost. Na základě stáří a najetých kilometrů je tedy možné zjistit, jaká údržba už se měla u auta provést, co se mělo vyměnit a co čistit.

Mějme dvě bazarová auta. Starší oktávku, nejžádanější vůz v Česku, a novějšího pežota. Počítáme s nejhorší možnou variantou, tedy že jediná údržba, kterou si auta prošla, bylo mytí a luxování v bazaru. Ve skutečnosti to tak horké nebude, ale jde o peníze, takže je namístě prozkoumat všechno.

Osmiletá oktávka

Kdo by nechtěl kombíka od Škodovky! Vy možná ne, každopádně toto auto patří k těm v bazarech nejpoptávanějším. Ovšem pozor – na osm let staré Octavii 1,9 TDI se 170 000 kilometry na budíku je nebezpečí zanedbané údržby až 71 083 Kč.

Ložiska / náboje kol PN

11 156 Kč

Oprava zavěšení kol PN

9660 Kč

Rozvodový řemen sada

7022 Kč

Brzdové disky PN

5142 Kč

Brzdové disky ZN

3700 Kč

Vodní pumpa

3435 Kč

Závěs stabilizátoru

3067 Kč

Oprava řízení, čepy sada

3020 Kč

Akumulátor

2937 Kč

Brzdové destičky PN

2563 Kč

Výměna motorového oleje a filtru

2512 Kč

Žhavicí svíčky

2268 Kč

Brzdové destičky ZN

1819 Kč

Ruční brzda

1746 Kč

Palivový filtr

1279 Kč

EGR ventil – vyčištění

1189 Kč

Stěrače

969 Kč

Chladicí kapalina

952 Kč

Plnění klimatizace

695 Kč

Vzduchový filtr

633 Kč

Klínový / plochý řemen

631 Kč

Mikrofiltr

631 Kč

Seřízení geometrie

535 Kč

Brzdová kapalina

375 Kč 

Ceny dílů a oprav pocházejí z databáze JiTiS, kam se shromažďují od výrobců a servisů. Podrobný výpočet najdete zde

Je pravděpodobné, že celá řada položek údržby, jako jsou filtry, oleje a brzdy nebo STK, byla již provedena, ale jsou tu i opravy za desítky tisíc! Tam je nebezpečí největší.

Zánovní pežot

V druhém příkladu hraje hlavní roli čtyři roky starý Peugeot 308 s benzinovým motorem 1,6i, na tachometru má 130 000 km.

Brzdové disky PN

4806 Kč

Oprava řízení, čepy sada

3345 Kč

Závěs stabilizátoru

2489 Kč

Brzdové destičky PN

2424 Kč

Výměna motorového oleje a filtru

2306 Kč

Brzdové destičky ZN

1833 Kč

Ruční brzda

1735 Kč

Seřízení geometrie

1571 Kč

Chladicí kapalina

1175 Kč

Mikrofiltr

872 Kč

Zapalovací svíčky

829 Kč

Brzdová kapalina

818 Kč

Klínový / plochý řemen

790 Kč

Plnění klimatizace

749 Kč

Vzduchový filtr

646 Kč

Škrticí klapka – vyčištění

554 Kč

Stěrače

503 Kč

Ceny dílů a oprav pocházejí z databáze JiTiS, kam se shromažďují od výrobců a servisů. Podrobný výpočet najdete zde

Potenciálně zanedbaná údržba v hodnotě 30 688 Kč je v podstatě totožná s přehledem předepsané údržby, zatím bez velkých oprav. I tady je ale potřeba všechno překontrolovat.

Podobný propočet, založený na datech získaných od automobilek i servisů, je možné pořídit téměř pro každý model automobilu v našich bazarech. Detailní výčet jednotlivých oprav a jejich cen teď můžete získat také na Peníze.cz.

A se seznamem toho, co se na vašem vyhlédnutém autě mělo udělat, se pak můžete vydat do autobazaru. Budete vědět, kolik která výměna, oprava, servisní úkon stojí. Zkontrolujte důkladně podle seznamu zanedbané údržby, co bylo vyměněno, případně zjistěte stav opotřebení uvedených skupin. Všechno si zapište pro následný výpočet budoucích provozních nákladů, kterým se budeme zabývat v dalším pokračování seriálu Vyzrajte na autobazar. 

Autor je majitel firmy JiTiS


Nejste na to sami, Peníze.cz vám ve spolupráci s firmou JiTiS nabízí výpočet takzvané zanedbané údržby. Tedy co všechno mělo být na konkrétním vozidle, které jste si vybrali, opraveno i s detailním výčtem jednotlivých oprav a jejich cen.

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

A tohle už jste četli?

Nová omezení přehledně: Zákaz pohybu, zavřené obchody, respirátory

28. 2. 2021 | redakce Peníze.CZ

Nová omezení přehledně: Zákaz pohybu, zavřené obchody, respirátory

Co platí od 1. března? Vláda omezuje volný pohyb obyvatel víc než kdykoliv předtím. Zavře všechny mateřské školy i zbývající ročníky základních škol. Otevřeno zůstane ještě méně obchodů... celý článek

Rybičky jedou! Lepší mražená než „čerstvá“

28. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 2 komentáře

Rybičky jedou! Lepší mražená než „čerstvá“

Okouník, halibut, siven. Zní vám to jako rozpočitadlo? Pak má asi Marek Jirovec pravdu, když říká, že se máme co učit. Jsou to jména některých ryb, které k nám dováží zejména z Islandu... celý článek

Energie v aplikaci. Neplaťte víc za to, co mají všichni dodavatelé stejné

27. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Energie v aplikaci. Neplaťte víc za to, co mají všichni dodavatelé stejné

Smlouva s měsíční výpovědní dobou, kterou můžete podepsat přímo v aplikaci. Tak prodává energie Gazela Energy. Její výkonný ředitel Karel Srna v rozhovoru vypočítává, kolik stojí pasivita... celý článek

Právo na opravu přichází. Zázraky ale nečekejte

24. 2. 2021 | Veronika Hejná | 3 komentáře

Právo na opravu přichází. Zázraky ale nečekejte

Od března začínají platit nová pravidla Evropské komise, která zaručují opravitelnost domácích spotřebičů. Praktické dopady poznají spotřebitelé zřejmě až za dva roky. A například u... celý článek

Bankomaty čeká další vylepšení. Přijde i průlom ve vkládání hotovosti

23. 2. 2021 | Olga Skalková | 12 komentářů

Bankomaty čeká další vylepšení. Přijde i průlom ve vkládání hotovosti

Bezkontaktní čtečky u bankomatů se letos mají stát standardem, místo plastové karty stačí k ovládání chytrý mobil nebo hodinky. Moneta a Česká spořitelna půjdou s inovacemi ještě dál. celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.