Samoobsluhy na venkově získají pomoc od státu, plánuje Jurečka. Pod tisíc obyvatel jsou ztrátové

Provozovatelé venkovských obchodů chtějí státní dotace, protože více než o podnikání jde podle nich o službu. Hranice mezi výdělečností a ztrátovostí prodejny se pohybuje okolo tisíce obyvatel v dané obci. Za posledních dvacet let bylo v Česku zavřeno zhruba šest tisíc malých prodejen a samoobsluh, což je třetina jejich původního počtu.
Samoobsluhy na venkově získají pomoc od státu, plánuje Jurečka. Pod tisíc obyvatel jsou ztrátové

Ministerstvo zemědělství zřídilo expertní skupinu, která se zabývá „potravinovou obslužností“ českého venkova. „Zajištění dostupnosti potravin na venkově je ve státním zájmu,“ říká ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Už nyní podporujeme pojízdné prodejny. Do konce letošního roku je uskutečnitelné nastavení podpory, kterou bude zajišťovat některé z ministerstev. Druhou možností je místo dotací poskytovat daňové slevy nebo bonusy,” upřesňuje ministr. Bližší podrobnosti ke zvažované podpoře ale neuvedl.

Podle Jurečky by měl stát chránit menší tuzemské obchodníky před nadnárodními řetězci. Ve spolupráci s členskými státy Evropské unie chce proto předložit návrh, který má velkým hráčům na trhu zamezit v nekalých obchodních praktikách.

Tím, jak obyvatel v menších obcích ubývá, přestává jít o podnikání a prodejny se stávají spíše službou, říká Miloslav Hlavsa, ředitel družstva Konzum v Ústí nad Orlicí. Tato družstevní síť zahrnuje přes sto prodejen.

„Hranice mezi výdělečností a ztrátovostí prodejny se pohybuje okolo tisíce obyvatel v dané obci. V malých obcích si prodejny nevydělají ani na běžný provoz, natož na důstojné mzdy,” říká Hlavsa. Nejkritičtější situace je podle něj v obcích do 500 obyvatel.

Drobné prodejny zajišťují potraviny hlavně pro starší, hůře pohyblivé obyvatele vesnic. Stát by podle Hlavsy měl dotovat vesnické samoobsluhy, podobně jako přispívá regionálním dopravcům. „V případě uplatnění potřebných dotací pro všech 4375 obcí, které mají od sto do tisíce obyvatel, by to vyšlo na 706 milionů korun za rok. To je méně než desetina toho, kolik se vynakládá na dopravní obslužnost,” míní Hlavsa.

Podle jeho propočtů je provoz prodejny v místě se stovkou obyvatel potřeba dotovat částkou 244 tisíc korun ročně, zatímco při 900 obyvatelích stačí na jednu prodejnu 27 tisíc.

„Někteří obchodníci své problémové prodejny dotují ze zisků těch městských. Tím ale přestávají být ve městech konkurenceschopní jak mzdově, tak cenami zboží,” vysvětluje Hlavsa.

Provozovatelé menších prodejen mají dlouhodobě problémy s nedostatkem pracovníků. Zavedením elektronické evidence tržeb se jejich situace ještě ztížila. „Starší prodavačky chtěly zprvu odejít, nechtějí se učit pracovat s novou technologií,” říká Josef Štícha, jehož síť Eso Market nyní obsahuje 35 samoobsluh.

Kvůli nutnosti pořízení nových pokladen chtěl zpočátku provoz svých prodejen ukončit. „Ve vesnických prodejnách se nedá generovat skoro žádný zisk. Nakonec jsem se domluvil se starosty, kteří o obchody ve svých obcích stojí. Díky jejich podpoře jsem potřebné pokladny nakoupil a nyní řešíme internetové připojení,” upřesňuje Štícha.

V některých lokalitách není dostatečně silný signál potřebný pro novou technologii. „Drátové připojení je kvůli zrušeným pevným linkám a neschopnosti poskytovatelů také špatné,” dodává Štícha.

Josef Štícha začal v roce 2000 provozovat prodejnu ve vesnici se 120 obyvateli. „Předchozí majitel ji chtěl zavřít. Postupně jsem přibíral další prodejny, dnes je jich 35. Každá má rozdílnou pracovní dobu podle požadavků zákazníků, některé prodavačky přejíždějí mezi několika prodejnami,” říká Štícha, který má nejvíce zákazníků mezi seniory.

Za posledních dvacet let bylo v Česku zavřeno zhruba šest tisíc malých prodejen a samoobsluh, což je třetina jejich původního počtu.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 32 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 1. 2017 13:20, Hynek

Proč venkovské samoobsluhy "chcípají"?

Za prvé proto, že v nich skoro nikdo nenakupuje. Když jezdí lidé do práce do nejbližšího města, nakoupí si tam, protože v podvečer už ta místní sámoška na vesnici buď má zavřeno (většinou) nebo už ani není pečivo. Že by si pořídili nějakou rozpékárnu, jako mají řetězce, aby bylo alespoň něco k nabídnutí bez rizika vyhazování neprodasného čerstvého pečiva, o tom majitelé ani neuvažují. No a těch pár důchodců, co si objedná pečivo den předem přesně na kus, tak ti takové tržby, aby se obchod udržel v rentabilitě, nikdy neudělají. Takže ať se pak nediví, že o ně přestává být zájem.

Za druhé cena: většina lidí sleduje, jestli mají máslo v Lidlu o 5 korun levnější, jenže to v té venkovské sámošce prostě nejde. Buď si musí být ochotni připlatit, aby si v obci obchodníka alespoň nějak udrželi, nebo holt ušetří 5 korun na másle a za rok už si doma nekoupí ani to dražší máslo. Ona ta cesta do města do Lidla totiž stojí víc než těch 5 ušetřených korun.

Za třetí: Babiš. Obchodník těžko může věnovat dostatek času nákupům u dodavatelů a licitováním o nákupních (a potažmo tedy i prodejních) cenách, když musí rok od roku věnovat víc a víc času administrativě, v poslední době přibývá kontrolní hlášení, EET atd., atd. Pro řetězec se stovkami zaměstnanců je to jen marginální časové zatížení, pro jednoho obchodníka to ale znamená obrovskou zátěž, aby vše nastudoval a zprovoznil postupy odpovídající požadavkům úředníka, jinak dostane pokuty a ještě o něm bude celá vesnice mluvit jako o tom "podvodníkovi, co má nás okrádá na ceně másla a stát na daních".

Nejsem provozovatel žádné sámošky, jen to sleduji a obdivuji ty, kteří tuto službu zatím stále ještě na vesnicích poskytují, často i přes nevděk občanů, kteří jejich služby využívají a často i potřebují, aneb ne každý může kdykoliv jezdit na nákupy do města (zejména starší nebo nemocní lidé), ne každý může nebo chce objednávat potraviny z e-shopů (zase zejména starší nebo nemocní lidé.

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 1. 2017 8:19, Lukáš

Před 2 roky Jurečkova KDU a Babis odmítli hlasovat pro vyšší zvyseni minimální mzdy dle návrhu Marksove, tak ať se nediví, že mimo Prahu a velka města je bida, dreme za 8-9 čistého!

-41
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (32 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

Ztrátové tuzemské projekty Twisto a Mallpay dostávají silnou konkurenci. Do Česka oficiálně vstupuje Klarna, švédský průkopník odložených plateb. Mezi její první partnery se v Česku... celý článek

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

26. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

Zákaz prodeje o svátcích se týká osmi dnů v roce. Které to jsou a jaké obchody mají výjimku? Tady je aktuální přehled.

Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

26. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Československá tříkoruna. Nechtěný dárek od soudruhů ze Svazu

V různých domácnostech bývají různé krabičky a různá šuplátka s památkami na dávno ztracený čas. Pohlednice, dědečkovy medaile a samozřejmě mince po mamince nevlastního strýce. Ve známé... celý článek

Jak zaplatit auto. Za vlastní, na úvěr, nebo na leasing?

26. 9. 2022 | Vojtěch Dobeš

Jak zaplatit auto. Za vlastní, na úvěr, nebo na leasing?

Pořídit si auto bývala přímočará záležitost. Měli jste peníze – koupili jste auto. Neměli jste peníze – šetřili jste a šetřili a koupili si auto. Nebo jste si půjčili a koupili si auto.... celý článek

Mallpay se mění na Skip Pay. Sází na chytré nakupování

21. 9. 2022 | Petr Kučera

Mallpay se mění na Skip Pay. Sází na chytré nakupování

Služba Mallpay, která se zaměřuje hlavně na odložené platby, změní od 7. října jméno na Skip Pay. „Nový název je posledním krokem transformace, která s sebou mimo jiné přináší výrazné... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.