Kašpárkovy předvánoční knižní tipy, ročník 2016

Michal Kašpárek | rubrika: Tip na knihu | 1. 12. 2016 | 1 komentář
Devítisetstránkové dějiny spotřební kultury, absurdní zážitky padesátníka v softwarové firmě, návody na efektivní konání dobra nebo na výběr bytu podle optimálního algoritmu: připravte si pod stromkem místo na knížky.
Kašpárkovy předvánoční knižní tipy, ročník 2016

Na Finmagu jsme letos společně prolistovali necelou padesátku knih. Tři týdny před Vánoci je správná chvíle vybrat z nich tucet těch, jejichž nákupem buď vyřešíte ošemetné hledání dárku pro chytré a zvědavé blízké, anebo zaženete vlastní sváteční nudu. (A taky zjistit, co z loňských hitů letos vyšlo u nás.)

Nejdřív to, co vyšlo česky:

Boris Johnson, bývalý londýnský starosta a jedna z hlavních tváří kampaně za brexit, napsal přiznaně obdivný, neřkuli zamilovaný životopis Winstona Churchilla. Dostupný je mimo jiné i jako audiokniha namluvená Pavlem Rímským.

Rozsah, který Johnson potřeboval k vylíčení jediného života, bohatě stačil izraelskému historikovi Yuvalu Noahovi Hararimu na to, aby odvyprávěl celé dějiny lidstva.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Anketa

Knihy čtu...

Ještě populárnějším zprostředkováním historie je komiksový životopis Emila Zátopka, na kterém spolupracovali Jan Novák a Jaromír 99. Pěkný dárek od šesti do sta let.

Z knih, které jsem loni doporučoval v originále, letos vyšly v českém překladu Superprognózy Philipa E. Tetlocka a Nežijeme věčně Atula Gawandeho.

Lepší výběr mají samozřejmě ti, kteří čtou i v angličtině:

Pro mě osobně je největším čtenářským zážitkem roku Empire of Things Franka Trentmanna. Další dějiny – tentokrát spotřební kultury. Trentman shrnuje mnohaletý výzkum, na který grantové agentury vysolily pět milionů liber, a na devíti stovkách stran nabízí bezkonkurenční množství zajímavostí, včetně toho, jak často si lidé měnili spodní prádlo před nástupem automatických praček a po něm.

Aby těch životopisů a ohlédnutí za dějinami nebylo málo, špičková norská reportérka Åsne Seierstadová sepsala „Příběh Anderse Breivika a masakru v Norsku“ s titulem One of Us. Těžké čtení, zvlášť pokud máte děti.

Propuštěný dvapadesátiletý novinář Daniel Lyons strávil několik měsíců mezi krásnými mladými lidmi v softwarové firmě. Kniha Disrupted, kterou o téhle zkušenosti napsal, je brutálně vtipná a nesmírně smutná zároveň.

Anketa

Z knih čtu...

Pokud si dáváte předsevzetí, že toho v novém roce budete dělat víc pro ostatní, případně pro zvířata, zkonfrontujte svoje nápady s bystrými úvahami mladého filozofa Williama MacAskilla, jednoho z nejznámějších propagátorů efektivního altruismu.

Kdo se chce něco nového naučit, tomu pomůžou Anders Ericsson a Robert Pool, kteří shrnují důležité výzkumy takzvaného vědomého tréninku. Nestačí koupit si činky nebo audioknihu s anglickými slovíčky, podstatné je mít dobrého učitele a jasný plán.

Dani Rodrik vás ve své obhajobě ekonomie coby vědy naučí odbýt její povrchní kritiky, ale taky nedělat ukvapené obecné závěry z některých objevů a teorií.

Jihokorejka Euny Hongová vypráví o tom, jak její národ dobývá svět skrze populární kulturu. Fascinující cesta po vládních pobídkách pro boybandy, napsaná svižně, bez kostrbatého jazyka tak typického pro bílé límečky „kulturního průmyslu“.

Nakonec z letos recenzovaných knih vybírám dva poklady pro všechny, které fascinuje matematika a informatika, ale zároveň třeba neměli štěstí na učitele. Jordan Ellenberg zábavně předvádí, jak se dá s pomocí matematického myšlení zdokonalit v čemkoliv, čemu se člověk věnuje. Brian Christian a Tom Griffiths zase ukazují, jak s pomocí informatiky řešit všední problémy, třeba i tak, že je nebudete řešit vůbec. Obě dvě knihy mimochodem vyjdou příští rok v češtině.

Užitečné vám můžou být i předvánoční tipy za roky 2015, 2014 a 2013.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

knihy, recenze

A tohle už jste četli?

Stáhněte si zdarma Kašpárka do čtečky

23. 12. 2014 | Michal Kašpárek | 4 komentáře

Stáhněte si zdarma Kašpárka do čtečky

Nachystejte si Kindle nebo iPad, bude se nakládat.

Nejlepší knihy pod stromek podle Kašpárka

5. 12. 2014 | Michal Kašpárek | 1 komentář

Nejlepší knihy pod stromek podle Kašpárka

Čtivé světectví o životě v KLDR, epicky podaná historie počítačů nebo vynikající úvod do makroekonomie: letos vyšly skvělé knihy!

Od podnikání po kuchařku. Vánoční tipy podle Kašpárka

13. 12. 2013 | Michal Kašpárek | 5 komentářů

Od podnikání po kuchařku. Vánoční tipy podle Kašpárka

Váš oddaný průvodce ekonomickou a společenskou literaturou i před letošními svátky odděluje zrno od plev.

Intelektuálové patent na pravdu nemají. Což není důvod je ignorovat

14. 2. 2013 | Michal Kašpárek | 4 komentáře

Intelektuálové patent na pravdu nemají. Což není důvod je ignorovat

Jsou mezi nimi totiž i takoví, kteří nás učí skeptickému myšlení a nutí pochybovat. Na to filozof Thomas Sowell ve svém místy zábavném hanopisu zapomíná.

Nejlepší knížky roku podle Kašpárka. Co rychle dokoupit pod stromek?

20. 12. 2012 | Michal Kašpárek | 8 komentářů

Nejlepší knížky roku podle Kašpárka. Co rychle dokoupit pod stromek?

Česky letos vyšlo několik skvělých knih. Zachrání vás i na poslední chvíli čtyřiadvacátého prosince: darujte je jako e-book.

Partners Financial Services