Pár dobrých rad: Jak reklamovat ojetinu z autobazaru

| rubrika: Jak na to | 1. 8. 2016 | 30 komentářů
Fakt, že jste koupili starší použitou věc, rozhodně neznamená, že ztrácíte svá spotřebitelská práva. Reklamovat můžete i ojetý vůz z autobazaru. Máme pro vás pár užitečných rad.

Na reklamaci vad v zákonné lhůtě spotřebitel ztrácí právo jen v několika případech. Není možné reklamovat vadu, na kterou jste při koupi dostali slevu nebo na kterou vás prodejce výslovně upozornil, a nelze reklamovat vadu odpovídající míře používání nebo opotřebení věci. Co to znamená v případě ojetého vozu z autobazaru, si ukážeme na příštích řádcích.

1. Záruční doba trvá minimálně rok

Když kupujete ojeté auto z bazaru, trvá záruční doba standardních 24 měsíců. Protože se ovšem jedná o použitou věc, může prodejce záruční dobu zkrátit, ne ale o víc než o polovinu, tedy na jeden rok – což autobazary v praxi běžně dělají. Při koupi vás každopádně o zkrácení záruční lhůty musí informovat, respektive se na něm musíte dohodnout ve smlouvě.

Teoreticky si samozřejmě můžete s prodejcem smluvně sjednat naopak delší záruku než běžné dva roky – to se ale u ojetin příliš často nestává.

Tip! Pokud máte v průběhu záruční doby auto v reklamačním řízení, záruční doba se o reklamační lhůtu automaticky prodlužuje. Nenechte si namluvit opak.

2. Prvních šest měsíců „výhodnější režim“

Pokud se vada na autě projeví během prvních šesti měsíců po převzetí, má se za to, že existovala už v okamžiku převzetí. Opak musí prokázat prodejce. „U později reklamované vady nese důkazní břemeno kupující. Někdy je v těchto případech třeba jít cestou znaleckých posudků, které prokážou, jestli vada na voze byla už v době prodeje či nikoliv. V praxi to znamená, že řešitelná reklamace je zpravidla ta, která je uplatněna do půl roku od koupě ojetiny. Jakmile leží důkazní břemeno na kupujícím, je téměř jisté, že autobazar reklamaci nevyhoví,“ upozorňuje právník společnosti Vaše nároky.cz Petr Novák.

Propojeno!

Z koupě ojetiny se může stát adrenalinový zážitek. Jestli se do toho chcete pustit, vybavte se arzenálem informací. Ať se nenecháte příliš snadno napálit. Pro začátečníky máme pár tipů. A výstrah.

Kupujeme ojetinu. Triky autobazarů

3. Reklamovat můžete i v jiné provozovně

Auto nemusíte reklamovat nutně přímo v pobočce autobazaru, kde jste ho koupili. Reklamovat lze ve kterékoli provozovně prodejce, kde to umožňuje povaha prodávaného sortimentu, v jeho sídle nebo na obvyklém místě jeho podnikání, případně i v záručním servisu, který je uvedený v záručním listu.

4. Do oprav se nepouštějte

Když se na autě něco porouchá a vy se budete domnívat, že jde o vadu, kterou byste mohli reklamovat, obraťte se na prodejce s reklamací. Nemůžete počítat s tím, že si auto sami opravíte (nebo necháte opravit) a následně se budete v autobazaru domáhat náhrady vynaložených nákladů.

5. Trvejte na reklamačním protokolu

Reklamaci vám prodejce musí písemně potvrdit. Do reklamačního protokolu by měl kromě vašich identifikačních údajů zapsat datum přijetí reklamace, popis reklamované vady a způsob vyřízení reklamace, který požadujete. Jakmile reklamaci vyřídí, doplní znovu datum a popíše, jakým způsobem byla zjednána náprava – tedy například potvrdí provedení opravy a dobu jejího trvání. Případně musí písemně zdůvodnit, proč reklamaci zamítá.

6. Nové auto chtít nemůžete

Když koupíte ojetinu, nemáte v případě reklamace nárok na výměnu věci za bezvadnou – tedy na nové auto – ale pouze na slevu z kupní ceny nebo odstranění vady. „Když se vada po reklamaci vyskytne opakovaně nebo když je vad víc, může kupující požadovat odstoupení od smlouvy. Nelze ale a priori odstoupit od smlouvy pro vadu, která je odstranitelná,“ upřesňuje právník Vaše nároky.cz Petr Novák.

7. Na vyřízení reklamace je měsíc

Reklamace (včetně odstranění vady) musí být vyřízená bez zbytečného odkladu, nejpozději ale do 30 dnů. Když lhůta uplyne a prodejce reklamaci nevyřídí, dopouští se podstatného porušení smlouvy. Což znamená, že můžete od smlouvy odstoupit a chtít zpátky peníze.

Se stížností na inspektory

ČOIka může pomstít, peníze nevrátí

Pokud prodejce nevystaví potvrzení o reklamaci s potřebnými údaji nebo reklamaci nevyřídí, můžete podat stížnost České obchodní inspekci (ČOI). Prodejci, který poruší zákon, může inspekce uložit pokutu. Peníze vám ale obchodní inspekce získat zpátky nepomůže. Když se s autobazarem nedohodnete na vrácení peněz, nezbývá než se obrátit na soud. Někdy postačí najmout si právníka a nechat ho, aby autobazar vyzval k nápravě.

Anketa

Jaké máte zkušenosti s autobazary?

8. Skrytá a zjevná vada: Uspějete jen u první

Prodávající vás musí před koupí seznámit se stavem vozu, včetně jeho vad. Není ale vada jako vada. Rozlišují se vady zjevné (zřejmé), které jsou patrné na první pohled (například zrezlý blatník) nebo na které vás prodejce upozorní, a vady skryté, které se projeví až po nějakém čase užívání auta (například chybějící airbag, vadná převodovka či klimatizace nebo stočený tachometr).

Vady, které jsou uvedené v předávacím protokolu, reklamovat nelze. Totéž platí pro vady, které kupující musel s vynaložením obvyklé pozornosti poznat už při sjednání smlouvy. „Když bude kupující později prodejci vytýkat zjevné vady auta, nedomůže se ničeho, zjevná vada jde vždy k tíži kupujícího,“ říká právník Novák.

9. Běžné opotřebení: Bez nároku

S reklamací nepochodíte, ani když se na autě vyskytne vada, které odpovídá míře používání a opotřebení auta. „Například pokud výrobce uvádí, že životní cyklus tlumiče končí po 180 tisících kilometrech a při uvedeném nájezdu je nutné tlumiče vyměnit, nelze pokládat za skrytou vadu vadné tlumiče u vozu s nájezdem 175 tisíc kilometrů, které dosud měněny nebyly, i když se vada projeví až po prodeji,“ uvádí právník Novák. Obdobně to platí například pro brzdové destičky nebo ojeté pneumatiky.

Hledáte pomocnou ruku?

Potřebujete radu nebo pomoc? V našich nových profesních rejstřících najdete odborníka, ke kterému to máte kousek:

10. Pozor, ať si na průšvih nezaděláte sami

Za potíže při reklamaci ojetiny si člověk často může sám: auto při koupi řádně neprohlédne (respektive nenechá prohlédnout automechanikem) a podepíše předávací protokol a smlouvu, aniž je celé přečetl. Až při prvním problému zjistí, že si podle dokumentů koupil nepojízdný vůz před generální opravou nebo vůz určený na náhradní díly. „Je prakticky nemožné reklamovat vady, které jsou uvedené v předávacím protokolu, kupující jen těžko prokáže, že o nich nevěděl. Pouze ve výjimečných případech se lze domáhat institutu neúměrného zkrácení, kdy je cena vozu s ohledem na jeho skutečný (i dokládaný) stav nepřiměřená,“ dodává právník Novák. Pozor dávejte také na formulace typu kupuje věc, jak stojí a leží. Pak totiž prodejce neodpovídá téměř za nic, kromě vlastností, které si kupující ve smlouvě výslovně vymínil.  

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+35
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 8. 2016 20:05, matejze

no tak myslím, že pokud jsi jde někdo koupit ojetinu, chce to zkusenyho partaka s sebou, to asi za prve, pak si ujasnit, jake auto chci a v jake cenove relaci se mam pohybovat :) pokud mam tyhle tri veci, jde se na vec :D myslim, ze dobre auto muzete koupit v jakemkoli overenem autobazaru, mam zkusenosti s acky,apod. tak s malymi, u malych je nevyhoda toho, ze nemaji tak velky vyber....

Reagovat

 

+2
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 5. 2017 13:20, Robinhudecek

Pokud člověk koupí kvalitní ojetinu, tak se reklamaci může uplně vyhnout. Chce to prostě dobře vybírat, já takhle koupil fabiu a jediné kam jezdím, je sem na běžné servisní práce: http://www.autoindividual.cz/bezne-servisni-prace a to jsou jediné investice, které do ní "cpu"...

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (30 komentářů)

29. 4. 2019 | 1:10 | Hynek

od azetka jsem manželce kupoval k narozeninám ojetou Octávku, a nikdy s ní nebyl problém, navíc cena parádní na to, že je to ojetina více

29. 4. 2019 | 1:10 | Hynek

s jejich servisem jsem nadmíru spokojen, vždy kvalitní práce od jejich servismanů a za parádní cenu více

29. 3. 2019 | 9:47 | Stepan

Rad bych upresnil, ze formulaci “jak lezi a stoji” , paragraf 1918 NOZ, nelze pouzit pri prodeji individualnich veci, viz automobil je, a ani v obchodnim vztahu Prodejce vs. Spotrebitel...v takovem pripade se jedna o neplatne...více

25. 3. 2019 | 9:07 | MarekO

nejlepší volbou bylo pro mě tu octávku pořidit v Brně v Az servisu, kam můžu i jezdit na servis, takže vše v 1 prakticky, navíc i cena za budoucího novýho superba není vůbec špatná více

11. 10. 2018 | 22:58 | Tomas

Koupil sem auto z bazaru a bilo bourane ale nikdeto nebilo uvedene tak sem to nechal opravit bilato skrita vada ktera nebila videt as kdis se rozebralo tak se to zistilo co se da delat více

Oblíbená témata

auto, autobazary, nákup auta, ojetiny, záruka

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.