Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Teče velkým energetickým firmám do bot?

| rubrika: Komentář | 25. 4. 2016 | 3 komentáře
Velká energetika prochází velkou proměnou. Přebytek elektřiny stlačil cenu na minimum a výroba proudu v klasických uhelných elektrárnách přestává být rentabilní. Energetické kolosy, jako je třeba ČEZ nebo E.ON, hledají nové cesty – možná trochu paradoxně podporují úspory energií nebo instalaci solárních panelů na střechách domů. Kam kráčí velká energetika?

Velké energetické společnosti, které elektřinu nejen dodávají, ale také vyrábějí, se v jednom shodují. Prý opravdu není v jejich zájmu, aby se energie využívala neefektivně. „Představa, že naším zájmem je co nejvyšší spotřeba, je ve všech ohledech mylná,“ říká Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON. Podle Barbory Půlpánové ze Skupiny ČEZ lze uspořenou elektřinu využít jinak. „Trendem budoucnosti bude zvyšování podílu elektřiny, která dnes tvoří jen zhruba jednu pětinu celkové spotřeby energie u zákazníků, na úkor fosilních paliv. Elektřinou se vyplatí vytápět nízkoenergetické domy. Spotřebu elektřiny zvyšuje také instalace tepelných čerpadel,“ dodává.

Srovnejte přímo na Peníze.cz

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. Spolupracujeme s portálem Porovnej24

 • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
 • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
 • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
 • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.

Klikněte si na ikonku hned a ušetřete – nebo vyzkoušejte srovnávač přímo pod článkem.

Vyrábět elektřinu lokálně

Zateplování rodinných domů, instalace fotovoltaických panelů na střechy, úsporné spotřebiče v domácnosti, chytré sítě, které ještě víc snižují spotřebu elektřiny. To vše může v budoucnu vést k tomu, že domácnosti budou samostatnější a méně závislé na dodávkách od energetických gigantů. Ekologie a úspory jsou prostě trendy, což potvrzují i menší hráči na trhu. „Dodávka ekologicky vyrobené energie je ze strany zákazníků stále více poptávaná,“ říká Tereza Kubátová ze společnosti EP Energy Trading.

Stále větší úlohu v energetice začínají hrát lokální zdroje. Zdá se, že decentralizace je trendem, který nejde zastavit, a velkým společnostem nezbývá nic jiného než přijmout pravidla hry. „Energetika směřuje k větší decentralizaci a velké energetické společnosti se tomu musí přizpůsobit a využít příležitostí, které oblast nové energetiky nabízí,“ říká Barbora Půlpánová a dodává: „Navzdory postupné decentralizaci ale stále budou potřeba i velké centralizované zdroje, aby pokryly základní energetické potřeby země.“

Budoucnost evropské energetiky bude ovlivňována především dvěma významnými faktory. Jedním z nich je bezesporu energetická politika Evropské unie založená na rozhodování politiků, tím druhým, neméně významným, jsou technologie, které souvisejí s rozvojem necentrální energetiky. Můžou to být účinné malé kogenerační jednotky, nové prvky pro řízení sítě a kvalitu dodávky, chytré sítě (smart grids), které umožní snižovat ztráty a současně zvyšovat komfort a efektivitu celého provozování a dispečinku sítí.

Anketa

Chtěli byste si vybírat, jakého původu chcete elektřinu?

Anketa

A kdybyste si vybírali, jakou byste chtěli?

Jádro i sluneční záření

Modernizace stávajících výrobních zdrojů tak půjde ruku v ruce s investicemi velkých energetických firem do obnovitelných zdrojů. To ostatně není nic nového. Není přece žádné tajemství, že právě skupina ČEZ vlastní jedny z největších fotovoltaických elektráren v Česku. Rozdělení světa na dvě části – klasickou velkou energetiku a obnovitelné zdroje – pozoruje i E.ON. „Naše společnost se hrdě hlásí k obnovitelným zdrojům, kterých vykoupí nejvíce ze všech dodavatelů v České republice. E.ON také nedávno vstoupil do odvětví výstavby fotovoltaických elektráren, kdy pomáhá domácnostem získat nejen elektrárnu, ale třeba i dotaci na ni,“ dodává Vladimír Vácha.

Větší míru nezávislosti a vztah postavený na partnerství plánuje svým zákazníkům dopřát také společnost ČEZ. „Hodláme zákazníkům vyjít vstříc, pokud si přejí větší míru svobody,“ slibuje Barbora Půlpánová. Nová strategie společnosti ČEZ je postavena na několika základních prioritách. Energetický gigant chce i nadále provozovat klasické velké výrobní zdroje včetně jaderných elektráren, nicméně plánuje snižovat náklady na výrobu elektřiny a naopak maximalizovat výnosy.

„K tomu patří úsporné programy a zvyšování výkonu především jaderných bloků a také další rozvoj jádra. Zároveň chceme klientům umět dodat i řešení v rámci decentrální energetiky. Ať už to bude dodávka na klíč včetně financování a údržby například fotovoltaických panelů na střechu, tepelných čerpadel nebo jakékoli jiné technologie, která se v budoucnu naskytne,“ dodává Barbora Půlpánová. V neposlední řadě ČEZ plánuje další akvizice v sousedních zemích, což by mu mělo pomoci udržet se v první desítce největších evropských energetik.

Partnerství a konsolidace energetického trhu

Zdá se, že energetika i zákazníci dospívají. Po deseti letech, kdy možnost svobodné volby dodavatele energií rozpoutala malou cenovou revoluci, se trh pročišťuje, stabilizuje a konsoliduje. Zákazníci pomalu přicházejí na to, že od energetických firem můžou požadovat víc než jen spolehlivou dodávku energií, ale také třeba příznivou cenu, vztah založený na důvěře nebo různé bonusy a služby. „Vnímáme, že zákazníci dospěli k poznání, že cena nemůže být jediným kritériem pro volbu dodavatele, ale stále více kladou důraz na odbornou způsobilost dodavatele, osobní přístup a vizi dlouhodobé spolupráce,“ uvádí Tereze Kubátová ze společnost EP Energy Trading.

A v energetice je vidět ještě jeden trend – konsolidace trhu probíhá i prostřednictvím akvizic zákaznických kmenů menších dodavatelů, kteří už nejsou schopni držet krok s vývojem. Nejen v oblasti nízké ceny, ale také v kvalitě obsluhy zákazníků. Tak se zdá, že přece jen může být hlas spotřebitelů vyslyšen. Pokud vytrváme a překonáme ono bolestivé období dospívání.  

Vyzkoušejte naše kalkulačky

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. 

 • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
 • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
 • Nepotřebujeme vaše osobní údaje, ale pokud je máme, jsme schopni vyjednat ještě lepší cenu.
 • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
 • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.
 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

17. 5. 2016 | 14:52 | Bohumil

Uvolněný trh a konkurenční tlak je citelně znatelný i z finančního hlediska, léta jsem strávil u tradičního dodavatele, ale když jsem zjistil kolik můžu platit jinde, tak jsem od nich odešel, v současné době jsem u Bohemia...více

25. 4. 2016 | 13:20 | jh

„Představa, že naším zájmem je co nejvyšší spotřeba, je ve všech ohledech mylná,“ říká Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.
Ano, cílem je co nejnižší spotřeba ale pořád za stejné peníze jako by byla spotřeba...
více

25. 4. 2016 | 11:22 | energetik

To co dřív bylo člověku pole bude v blízké budoucnosti člověku generátor energie. Je fuk, kolik toho na trhu bude, zdarma vám to nikdo nedá a když nebudete mít své tak budete těžce platit....vzhledem k příjmům. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK