Benzin bude v létě pod třicítkou. Nevěříte?

Pavel Jégl | rubrika: Co se děje | 19. 4. 2016 | 8 komentářů
Ceny ropy bude určovat trh, nikoli kartel zemí, které ji vyvážejí. Řidiči na tom vydělají.
Benzin bude v létě pod třicítkou. Nevěříte?

Státy z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Rusko se v katarském Dauhá nedohodly na zmrazení těžby. Je to špatná zpráva pro některé investory do energetického sektoru, kterým se teď nejspíš zdá o medvědech skotačících na burzovním parketu, a ještě horší pro mnohé těžaře ropy. Jejich vysněné zisky jsou v prachu.

Zpráva z Dauhá je ale dobrá pro ty, kteří ceny ropy posuzují ze sedadla řidiče, tedy přes koncovou cenu jejích destilátů (benzinu a nafty) u čerpacích stanic.

Všechno ukazuje na to, že černá komodita letos v ceně nijak výrazně neporoste a benzin i nafta na rozdíl od teplot (a cen paliv v minulých letech) zůstanou v létě pod třicítkou.

KDO SROVNÁVÁ, TEN JEDE. LEVNĚJI

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

Konec rally

Teď ještě ceny u pump setrvačností dojíždějí ropné rally. Ropa během února a ledna podražila téměř o 60 procent. Průměrná cena benzinu v Česku vystoupila nad 27,50 a nafty přes 26 korun za litr. Růst cen se ale brzy zastaví a v létě podle všeho paliva nepřekročí hranici třiceti korun.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

To jsou hlavní důvody, proč by ceny benzinu a nafty v příštích měsících neměly kopírovat stoupající teplotu:

  • Schůzka v katarském Dauhá potvrdila že OPEC už není kartel, neškrtí kohoutky a nediktuje tak ceny. „Schopnost OPEC koordinovat těžbu je mizivá,“ cituje agentura Reuters Petera Lea ze společnosti BMI Research. Do tohoto ropného spolku se promítá rivalita znesvářených větví islámu – sunnitů (Saúdové a obyvatelé Kataru, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů) a šíitů (Íránci). Íránská delegace do Dauhá vůbec nepřijela a Saúdové prohlásili, že bez Íránu žádná dohoda o těžbě být nemůže. (U Saúdů je nicméně důležitá také motivace vystrnadit z trhu konkurenci, která má vyšší náklady.)
  • Írán bude těžit víc. Chce rozšířit podíl své ropy na trhu. Vzkázal, že k dohodě o zmrazení těžby je ochoten přistoupit až poté, co jeho produkce dosáhne úrovně před ropným embargem, které mocnosti odvolaly letos v lednu. Před ním Írán těžil 4,2 milionu barelů denně. Analytička Sarah Vakhshouriová z  SVB Energy International předpokládá, že to bude za dva až tři roky. (Teď Íránci denně těží necelé tři miliony milionu barelů.)
  • Trh zůstane přezásobený ropou. Převis globální nabídky nad poptávkou stále roste, směřuje od jednoho milionu barelů denně ke dvěma milionům barelů. (Těžaři ropy se snaží dohnat ztráty vyšší produkcí.)
  • Někteří američtí těžaři z břidlic, jejichž bod obratu (break even – bod rovnováhy mezi náklady na těžbu a prodejní cenou) je výš než u těžařů v Perském zálivu, při poklesu cen ropy zakonzervovali vrty. Nebyly rentabilní. Pokud ale ceny zamíří vzhůru, zase je otevřou a cenu ropy srazí, nebo aspoň zabrzdí.

Ian Taylor, manažer ropné společnosti Vitol Group, v rozhovoru pro agenturu Bloomberg předpověděl, že těžaři z břidlic v příštích letech už cenu ropy nepustí ke stu dolarů. „Představuji si rozmezí (cen za barel ropy) od 40 do 60 dolarů. V něm se může cena ropy pohybovat v příštích pěti až deseti letech,“ odhaduje Taylor.

Schůzka v Dauhá každopádně musí vyhovovat těm, kteří preferují tržní řešení. Bez omezení těžby najde trh s ropou rovnováhu dřív.

Ropa pod padesát

Za růstem cen ropy v únoru a březnu bylo mimo jiné očekávání, že v Dauhá těžařské státy najdou nějaký „soft deal“ nebo aspoň džentlmenskou dohodu. Teď se analytici až na výjimky shodují, že ceny ropných benchmarků (severomořská ropa Brent a americká WTI) v příštích dnech a týdnech poklesnou a v dalších měsících zůstanou bezpečně pod padesátkou. Na druhé straně předpokládají, že pod třicet dolarů (nejspíš ale ani pod 35) už ropa nespadne.

Kde jsme: Ceny ropy (WTI)

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

„Těžba ropy z břidlic v Americe významně poklesla a čínská poptávka po surovině se zase zotavila,“ řekl v deníku Wall Street Journal analytik ropných trhů společnosti Natixis Abhishek Deshpande.

Pokles cen zbrzdí také nutné investice do průzkumu nových vrtů a nových vrtných souprav, které těžaři v souboji o trhy dlouho odkládali, a stávka, kterou v neděli zahájili zaměstnanci státní ropné společnosti Kuwait Petroleum Corporation. Protestují proti chystanému snížení mezd a benefitů. Důsledkem stávky poklesla těžba v zemi o 60 procent.

Anketa

Na co jezdíte?

A co bude dál?  V příštích měsících se podle většiny analytiků ropa vrátí na úroveň z posledních týdnů, tedy na 40 dolarů za barel. Na červen je pak plánovaná další schůzka OPEC. Je ale možné od ní očekávat nějaký průlom? Saúdové nedávají najevo, že by chtěli ustoupit. A bez Saúdské Arábie se v OPEC nepohne myš.

Většina šéfů těžařských společností podle průzkumu televize CNBC odhaduje, že ropa zakončí rok v rozmezí 40 až 50 dolarů za barel.

Tak si to spočítejte

Nakonec zpět k tvrzení, že benzin v létě zůstane pod třicítkou. Nakolik je reálné?

Můžete si zkusit spočítat, při jaké ceně ropy by benzin u pump dosáhl hranice 30 korun za litr. Složte si cenu benzinu. Obsahuje tyto položky:

  • Cenu ropy.
  • Hrubou marži rafinérií (rozdíl mezi cenou vstupu a výstupu), která tvoří krapet víc než procento celkové ceny benzinu.
  • Cenu za přepravu a maloobchodní marži. Na konečné ceně pohonných hmot se podílí desíti až dvanácti procenty.
  • Spotřební daň. U benzinu je stanovena na 12,84 Kč/litr.
  • Daň z přidané hodnoty. (Součin základu daně včetně spotřební daně a daňové sazby. Pro benzin i naftu je DPH 21 procent.)

Pokud budete počítat s kurzem 24 korun za dolar, zjistíte, že (průměrnou) cenu 30 korun za litr benzinu Natural 95 u pump můžete očekávat v případě, že barel ropy bude stát kolem 50 dolarů (7,55 Kč/litr). A to je meta, kterou letos ropa sotva pokoří.

Kolik kaček za dolar

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

Nafta za takové situace bude plus minus o korunu levnější než benzin. Platí pro ni téměř o dvě koruny nižší spotřební daň (10,95 Kč/litr). Vyšší poptávka po naftě ale tlačí její cenu vzhůru.

Výpočet je pochopitelně zjednodušený. Je z něj nicméně patrné, že vyhlídka na „levný“ benzin v létě (a také na sklonku roku) je víc než reálná. 

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 4. 2016 13:24, Om

Souhlas s článkem. Státy, kde bohatství teče ze země, postupně degenerují. Jediné, co se v takových zemích lidem vyplatí dělat, jsou aktivity směřující k získání a udržení moci. Dobře se tam žije vojákům, policajtům a manipulátorům. Kdo umí třeba vyrobit skvělé boty, tak tam akorát dostane po pysku, buďto se na to pak vyprdne nebo zdrhne. Není divu, že jsou tyto státy potom na prodeji ropy tolik závislé a že není šance, aby se jejich už z principu násilné režimy domluvily mezi sebou.

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Za kolik koupíme benzin a naftu, až bude ropa za dvacku?

4. 1. 2016 | Pavel Jégl | 25 komentářů

Za kolik koupíme benzin a naftu, až bude ropa za dvacku?

Ceny ropy sletěly za rok a půl o dvě třetiny. Kdyby takhle zlevňovaly benzin a nafta…

Sankce proti Íránu končí: Budou zakázky a levná ropa

20. 7. 2015 | Jan Traxler | 2 komentáře

Sankce proti Íránu končí: Budou zakázky a levná ropa

Koncem roku by měly být zrušeny hospodářské sankce vůči Íránu. Ekonomické důsledky? Ropa zůstane levná. A evropským firmám se otevřou nové příležitosti.

Cena ropy poroste. Až zbankrotují „břidliční těžaři“

22. 6. 2015 | Vlad Ender | 6 komentářů

Cena ropy poroste. Až zbankrotují „břidliční těžaři“

Ropa. Nahoru, dolů, nikam – ať už se cena ropy chová jakkoli, ovlivňuje naše investice – a život – asi víc než cena libovolné jiné komodity. Proto také o ropě i její ceně hodně lidí... celý článek

Ropný šok naruby. Co přinese levná ropa?

15. 12. 2014 | Jan Traxler | 11 komentářů

Ropný šok naruby. Co přinese levná ropa?

Cena ropy spadla od léta o 40 procent. Podle mého názoru se hned tak nezvedne. Co nižší cena ropy přinese? A jak upravit investiční portfolia?

Partners Financial Services