Česká mobilní peněženka zklamala. Ovládne ji Spořitelna

| rubrika: Aktuálně.cz | 27. 10. 2013 | 1 komentář
Česká spořitelna získala většinový podíl ve společnosti Mopet CZ, která vyvinula a provozuje službu Mobito. Ta umožňuje platby přes mobilní telefony, jež lze posílat přímo na telefonní číslo.

Až doposud měla firma Mopet CZ osm akcionářů. Kromě České spořitelny šlo o další tři bankyGE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank – a tři tuzemské operátory – T-Mobile, Telefóniku a Vodafone.

Šest akcionářů akceptovalo nabídku České spořitelny a na dnešní valné hromadě společnosti Mopet CZ podepsali smlouvy převádějící podíl právě do rukou největší tuzemské banky. Definitivně bude převod hotový zhruba do 14 dnů, kdy se změna vlastnické struktury zapíše do depozitáře, což lze označit za formalitu.

On-line deníku Aktuálně.cz informaci potvrdil zdroj obeznámený s výsledky čtvrteční valné hromady, který si ale nepřál být jmenován.

Česká spořitelna tak po dokončení všech formalit nově ovládne sedm osmin (87,5 %) společnosti, zbylou osminu si ponechala UniCredit Bank. Cenu transakce žádná ze společností komentovat nechce. Server MarketingSalesMedia v září psal, že „podle informací na trhu“ Česká spořitelna akcionářům nabízela odkup podílů za symbolických sedm korun.

„Ano, jsme stále akcionáři. Věříme, že nová akcionářská struktura otevře Mopetu lepší možnosti se dále rozvíjet. V současné době jednáme a zvažujeme, jaká by měla být role UniCredit Bank a jak můžeme rozvoji Mobita nejlépe pomoci,“ řekl Aktuálně.cz Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.

Anketa

Co vy a placení mobilem?

Milionové obraty, desetimilionové ztráty

Ostrý provoz Mobita spustil Mopet CZ v září 2012. Zakladatelé tehdy plánovali, že do roka od spuštění získají minimálně 150 tisíc uživatelů, nejlépe aktivních. Po roce ale mají 40 až 50 tisíc registrací a z toho jen menší část tvoří lidé, kteří opravdu Mobitem platí.

Aktivních uživatelů tak má Mobito řádově jednotky tisíc, což stačí pouze na obrat v řádech jednotek milionů korun měsíčně.

Šéf společnosti Filip Zeman to přisuzuje takřka nulové propagaci Mobita, když dosavadní akcionářská struktura brzdila investiční „apetit“ jednotlivých vlastníků. To by měla změnit právě Česká spořitelna.

Za loňský rok skončilo hospodaření firmy ve ztrátě 57,435 milionů korun, také pro letošní rok se počítá se ztrátou v řádech desítek milionů korun. Mopet CZ dnes zaměstnává zhruba 15 lidí.

Problémem Mobita je nízký počet prodejních míst, která platby akceptují. I s internetovými obchody je jich celkem zhruba 1500. Z větších obchodníků službu podporují například Datart, Electronics, Fokus Optik, Sportisimo nebo hračkárny Pompo. Zhruba třicet procent všech transakcí pak zákazníci Mobita realizují při on-line sázkách v Tipsportu, nově Mobito akceptuje i Fortuna. Oblíbené je také dobíjení kreditu u mobilních operátorů.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.