Minimální kuchyně za 3610 korun: navždy sbohem, konzervy!

Michal Kašpárek | rubrika: Analýza | 8. 2. 2013 | 9 komentářů
Potřebujete jen pekáč a dva hrnce, pánev, dvě prkénka a dva nože, paličku, metličku, šťouchadlo, síto, struhadlo a pařáček – a podle statistik uvaříte 82 procent jídel.
Minimální kuchyně za 3610 korun: navždy sbohem, konzervy!

Co potřebujete k tomu, abyste doma zvládli připravit většinu receptů z nejlepších kuchařek? Mýtoboreckou otázku si jako první položil amatérský kuchař Matt Maroon a zodpověděl ji tak napůl: potřebujete toho málo, nějaké hrnce a tak. S tím jsem se nespokojil.

Do tabulky jsem proto zaznamenal vybavení zmíněné u všech receptů z Pokladů české kuchyně Romana Vaňka a u šedesáti náhodně vybraných z Basic cooking a Basic vařejní po asijsku. Nejsou to ty nejvíc nóbl kuchařky, zato pokrývají vše důležité z české i světové kuchyně a upřednostňují poctivé tradiční postupy před vyklápěním konzerv. Celkem jsem takhle rozložil 195 pokrmů, mezi kterými nechybí svíčková, řízky, velikonoční beránek, paella, chilli con carne a flambované banány.

Zjistil jsem, že Maroon měl pravdu. I milovníci dobrého jídla si vystačí s málem. Nevěříte?

Anketa

Vaříte?

Studentská kuchyně: stačí na 68 receptů (35 %)

I s naprosto skromnými prostředky můžete připravit desítky klasik, jako třeba hovězí roštěnky na houbách a dezert žahour. Chce to ale dobré načasování a několikeré mytí nádobí. Obejdete se totiž bez trouby a pekáče, postačí vám jediná plotýnka a jediný hrnec, jediný nůž, prkénko a sítko. Navíc stačí dokoupit druhý rendlík a zvládnete uvařit o sedm jídel víc anebo nebo připravit tříchodové menu s polévkou.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Minimální dostačující kuchyně: zvládnete s ní 159 receptů (82 %)

Potřebujete troubu a jeden pekáč, dvě plotýnky a dva hrnce, pánev, dvě prkénka a dva nože, paličku, metličku, šťouchadlo, síto, struhadlo a pařáček. Také na tenhle arsenál stačí studentský rozpočet a studentský byt. I ten tedy můžete provonět jelením hřbetem s glazírovanými kaštany nebo nadívanou křepelkou s bramborovou kaší.

Užitečné drobnosti a spotřební materiál

Do podkladů jsem nezaznamenal četnost vařeček, naběraček a obraceček, ty totiž stojí pár korun a potřebujete je skoro u všech receptů. Stoprocentně se vám bude hodit taky nerezová mísa, škrabka na zeleninu, utěrky a otvíráky lahví a konzerv. Dlouhodobě se vyplatí mlýnek na pepř a brousek nebo brusný kámen, snad i váha nebo aspoň odměrka. Ze spotřebního materiálu nezapomeňte na pečicí papír, provázek a alobal.

Kdybyste pro kompletní vybavení (bez spotřebičů) vyrazili do jednoho nábytkářského a jednoho nádobářského gigantu, zaplatíte tři a půl tisíce:

Zapékací/servírovací mísa s úchytkami

499 Kč

Hrnec s poklicí, nerez ocel – 10 l

499 Kč

Hrnec s poklicí – 5 l

299 Kč

Pánev – 32 cm

399 Kč

Ohebné kuchyňské prkénko – 2×

59 Kč

Nůž – 17 cm

249 Kč

Nůž – 14 cm

179 Kč

Palička na maso

129 Kč

Metlička

59 Kč

Šťouchadlo

79 Kč

Síto

79 Kč

Struhadlo

49 Kč

Napařovací vložka

199 Kč

Nerezová mísa

69 Kč

Utěrka – 4 ks

49 Kč

„Kuchyňské náčiní“ (s obracečkou, vařečkou, naběračkou a děrovanou lžící)

129 Kč

Škrabka

79 Kč

Otvírák na konzervy

29 Kč

Vývrtka s otvírákem

39 Kč

Mlýnek na pepř

99 Kč

Brousek

149 Kč

Rukavice chňapka

59 Kč

Pečicí papír

34 Kč

Provázek na pečení

59 Kč

Alobal

39 Kč

Celkem

3610 Kč

Co k tomu, když nejste úplní minimalisté?

Do sta procent receptů zbývá mixér, mlýnek na maso, vál a váleček, hmoždíř a formy na bábovku, beránka a cukroví. Rodiče malých dětí a kulturisté se bez mixéru obvykle neobejdou, čistě matematicky se ale nemusí tisícikorunová investice vyplatit. Dovolí vám totiž udělat jen deset dalších jídel, přičemž některé omáčky můžete servírovat i „rustikálně“ nepomixované. Když raději dokoupíte vál a váleček, mlýnek na maso a hmoždíř, zvládnete hned o tucet receptů víc a pak o jeden další s každou novou formou na těsto.

Proč nekupovat odšťavňovač a proč si nepřát svíčkovou

Samozřejmě tím vším netvrdím, že byste měli mít takovouto minimalistickou kuchyni. Moje malé gastronomicko-ekonomické bádání má tři závěry. Za prvé: pokud nebudete utrácet za jednoúčelové stroje, jako je topinkovač nebo odšťavňovač, můžete kuchyni vybavit za tři až čtyři tisíce, s hlídáním slev i levněji – a uvaříte v ní skoro všechno. Za druhé: na studentský byt nebo na chalupu stačí rendlík a pár věcí k němu dohromady za patnáct stovek – a navždy sbohem, hnusné a drahé konzervy.

A nakonec za třetí: pokud do kuchyně chodíte jen mýt nádobí, rozmyslete si, zda si ještě někdy přát k nedělnímu obědu svíčkovou s karlovarskými knedlíky a vídeňskou roštěnou. Na jejich přípravu totiž padne rekordních devět kusů náčiní.

Redakce doporučuje: každý pátek Kašpárka

Michal Kašpárek

Životní styl: Michal už to zná

A další komentáře Michala Kašpárka

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 2. 2013 10:17, Fredy

Pane Kašpárku, kdo Vám vaří? ..... :)

Námět je super, většinou máte pravdu, ale jako vždy je tu ALE ...

Když jsem prohlédl seznam, tak třetinu věcí z toho nepotřebuji, ale chybí mi tam například tlakový hrnec (po našemu tlakáč), se kterým se dá udělat mnoho jídel. Vařím sice jen o víkendu, ale rád a jsem tak trochu labužník. Tudíž žádná těžká, mastná jídla plná mouky, umělého tuku a chemických polotovarů neznámého původu. K tomu, abyste mohl dobře a chutně uvařit, tak potřebujete především kvalitní ingredience, vyzkoušené recepty a postupy a pak nějaké to kuchyňské vybavení. A v čem Vám dám za pravdu je to, že toho opravdu moc nepotřebuji. Z toho, co jste uvedl, tak asi 2/3 a pak pár drobností, které tam nemáte.

Kdyby si lidé pořizovali kuchyně podle toho, jaké vybavení budou skutečně potřebovat, tak by jim stačil kredenc, jako mívaly naše babičky. A jak uměly vařit .... :)

+8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

spotřebiče, zdraví, životní styl

A tohle už jste četli?

Blanické rytíře? Česko potřebuje hackery, podnikatele a nepřizpůsobivé!

19. 10. 2012 | Michal Kašpárek | 2 komentáře

Blanické rytíře? Česko potřebuje hackery, podnikatele a nepřizpůsobivé!

Možná bychom je mohli začít doceňovat dřív, než budou bezpečně pod zemí.

Očima expertů: Jak ušetřit na energiích

3. 8. 2012 | Ondřej Tůma | 22 komentářů

Očima expertů: Jak ušetřit na energiích

Elektřina, plyn, teplo. Platby za energie a také vodu jsou jednou z nejvýznamnějších položek rozpočtu každé domácnosti. A to, že za ně platíme rok od roku víc a víc, berou mnozí z nás... celý článek

Letos bez konzerv. Mazané triky, jak si na dovolené levně žít jako králové

11. 5. 2012 | Michal Kašpárek | 6 komentářů

Letos bez konzerv. Mazané triky, jak si na dovolené levně žít jako králové

Cestujte jako geekové: levně, dobrodružně, ale přitom bezpečně. Varujeme: čtení článku může způsobit chuť na všechno se vykašlat a okamžitě vyrazit do světa.

Škola finanční gramotnosti: utahování opasků

3. 1. 2012 | Roman Baroš | 24 komentářů

Škola finanční gramotnosti: utahování opasků

Tak, Vánoce za námi, dárky rozdány, stromečky dosloužily a odpočívají na smetišti, i poslední cukroví už zmizelo. Přichází návrat do reality a čas splácet loňské hříchy. Tím myslím... celý článek

Chcete ušetřit? Kupte si novou lednici!

2. 5. 2011 | František Mašek | 45 komentářů

Chcete ušetřit? Kupte si novou lednici!

Průměrné stáří spotřebičů v českých domácnostech je osm až deset let. Starší přístroje ovšem „baští“ víc proudu. Zjistěte, kolik doma „spálíte“ elektřiny a jestli se vám nevyplatí investovat... celý článek

Partners Financial Services