Zabezpečení auta: pořídíte ho už za tisícovku a ušetříte na pojistce

Zabezpečení auta: pořídíte ho už za tisícovku a ušetříte na pojistce
Skoro čtvrtinu celkové kriminality Česka tvoří krádeže aut a vykrádání věcí z nich. O vůz u nás přijdou každou hodinu dva majitelé, dalších pět si vyčítá, co v něm nechala. Přitom ochrana, jež odradí drtivou většinu zlodějů, nepřijde ani na tisíc korun!

Je to logické: když si může lapka vybrat mezi autem, které nemá přidané prvky zabezpečení proti krádeži, a tím, co jimi disponuje, sáhne raději po prvním.

Na druhou stranu vloupání do aut, jejich zcizování a následné nelegální obchody jsou dnes často záležitostí velkých organizovaných skupin, jejichž členové jsou profesionálové, kteří mají práci rozdělenou jak na běžícím páse. Vlastně ještě rychleji. Zatímco jedna parta po ukradení auto okamžitě demontuje v dílně nebo dokonce v kamionu, další už zařizuje falšování identifikačních znaků a třetí ve stejné chvíli zajišťuje doklady a novou registraci…

Objasněnost? Sotva z pětiny!

Podle analýz až čtyři z pěti odcizených vozidel pachatelé během pár chvil rozebírají na náhradní díly. A ani u zbylých dvaceti procent to není o nic lepší: auta ještě v den krádeže mizí za hranice. A objasněnost krádeží se nezlepšuje, ale právě naopak – u nás se pohybuje sotva kolem pětiny. Česko v objemu nalezených vozidel výrazně zaostává za většinou zemí EU. V těch vyspělých se totiž daří najít přibližně 60 procent odcizených vozidel.

Z počtu odhlášených případů z informačního systému Policie ČR vyplývá, že se množství nalezených vozidel pohybuje kolem třiceti procent. Toto číslo ovšem zahrnuje i případy pátrání po vozech, které nebyly ve skutečnosti odcizeny, nebo případy, kdy je nalezena třeba jen jedna část ukradeného automobilu. Odtud naše „sotva pětina“.

Příležitost dělá zloděje aneb nevěřili byste, že…

… nezabezpečené auto ukradne zručný lapka obvykle do třiceti sekund.
… už hodně lidem pomohl obyčejný trik: na okno si nalepili nálepku jiného zabezpečovacího zařízení, než si nechali namontovat.
… hlavní chybou těch, co mají v autě zabezpečovací zařízení, je fakt, že ho nepoužívají, když opouští vůz jen na minutku – právě tehdy o něj přijdou.
… dodnes mnozí pořád nabízejí auto jako výkladní skříň: nechávají notebook či foťák na zadním sedadle a přitom se nezamknou uvnitř – o věci pak přijdou ve chvíli, kdy stojí na semaforu.
… se najdou dokonce takoví, co nechají auto odemčené a nastartované, když se vracejí pro něco domů nebo si jdou odskočit – takhle už letos přišli o věci i o auto řidiči, co zastavili v poli či u sadu.

Jak se zabezpečit?

To ale neznamená, že se obyčejný člověk nemá šanci ubránit. Základem je auto zabezpečit. Nabídka ochran je široká. Pojďme si je v kostce projít a podívat se, na kolik peněz to všechno vyjde.

Zabezpečení oken: od 800 Kč

Jak se v Česku kradou auta

Rok

Ukradených vozidel

Vloupání do aut

1997

29 422

64 515

1998

27 889

70 194

1999

27 092

67 060

2000

23 839

62 005

2001

22 139

53 472

2002

24 977

66 941

2003

24 174

65 877

2004

23 133

59 459

2005

21 980

51 624

2006

20 175

48 474

2007

19 501

51 516

2008

18 011

49 430

2009

13 954

46 613

2010

12 349

39 455

2011

11 647

33 230

Zdroj: Ministerstvo vnitra

Označení skel VIN kódem, neviditelný sprej, folie – tyto úpravy se sice obecně řadí jen mezi tzv. doplňková zabezpečení, za pár korun ale mohou udělat velkou službu.

Třeba Cebia, která přišla už v roce 1991 se systémem bezpečnostního značení automobilových oken kódem, vyvinutým ve spolupráci s policií, uvádí, že pouhé označení skel sníží pravděpodobnost odcizení auta o 96 procent. „Principem je faktické znehodnocení vozidla pro zloděje. Každý, kdo musel z jakékoli příčiny přesklít celý automobil, ví, že to přišlo na dvacet tisíc a víc korun. O tyto peníze zloděj nutně přichází, pokud odcizí vozidlo s označenými okny. Ta totiž musí pro legalizaci odcizeného vozu v Česku vyměnit. Jenže těžko trefí stejný rok výroby. A záměnu pak odhalí prakticky každý automechanik. Vysvětlení jsou pak jen dvě: buď bylo vozidlo v minulosti hodně havarované, nebo je odcizené. V obou případech je pak jeho hodnota pod cenou a pro zloděje nezajímavá. V případě, že se rozhodne odstranit z okna jen kódy, sklo v drtivé většině případů praskne,“ vysvětluje princip Cebia.

Existují dva způsoby značení. Za prvé pískováním pomocí korundového písku a pistole. Výhodou je větší hloubka značení, tedy vyšší bezpečnostní třída. Druhá možnost – značení leptáním – se provádí pomocí speciální pasty. Výhodou je, že toto značení si může člověk provést sám doma pomocí zakoupené sady.

Ceny této ochrany začínají na 800 Kč a nepřekročí 2000 Kč. „Vedeme si víc než desetiletou statistiku a z ní vychází, že na vybraném vzorku 100 000 vozidel je o 96 procent nižší počet krádeží u aut označených kódem proti celorepublikovému průměru. Čili na jedno odcizené vozidlo s označenými okny připadá čtyřiadvacet odcizených bez značení,“ srovnává Cebia.

Folie: kolem 5000 Kč

Princip je jasný – známe ho třeba i z ochrany oken domů. Folie mohou vedle ochranné plnit i komfortní funkci. Třeba ty protisluneční zadrží až šedesát procent sluneční energie. V kombinaci s klimatizací pak lze dosáhnout maximálního účinku při ochraně před horkem. Bezpečnostní autofolie mohou být i čiré – na skle neviditelné. Po rozbití okna udrží sklo kompaktní a zabrání útočníkovi v proniknutí do vozu.

Kolik sleví pojišťovny?

Kvalitu zabezpečení auta oceňují pojišťovny, které poskytují zabezpečenému autu zhruba 20procentní slevu z havarijního pojištění.

„Jde o to, jak je důkladné. Třeba za mechanické zabezpečení dáváme slevu ve výši 5 procent, za aktivní vyhledávání 15 procent. Pokud řidič využívá oba způsoby, obdrží slevu 20 procent,“ vysvětluje Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny. Podobně snižují ceny pojistek Česká pojišťovna, Kooperativa a další velcí hráči, někdy narazíte i na slevu 30 procent.

Hlídaná auta čím dál častěji využívají i firmy, které u nich registrují mimo jiné úspory provozních nákladů. Řidiči monitorovaných služebních vozidel logicky mění své chování: dodržují předpisy, využívají lepší trasy. Automatické vytváření knihy jízd, které bývá součástí systému, také odbourává administrativu. Navíc systém dokáže monitorovat i dopravní nehody a zjednodušuje tak vyšetřování.

Velmi časté je použití obou typů folií. Tato kombinace se provede tak, že na přední boční okna se nainstalují bezpečnostní a od ramen řidiče dozadu protisluneční. Zabezpečit folií celé auto vyjde zhruba na pět tisíc.

Mechanická ochrana: od 5000 Kč

V principu jde o zabezpečení spočívající v uzamčení mechanismu řazení ve vozidle. Můžeme sem samozřejmě zahrnout různé jednodušší blokovací mechanismy od volantu přes pedály, ty se ale už moc nepoužívají.

Jasně vede zabezpečení řadicí páky, kdy jsou pohyblivé díly řazení v poloze zpětného chodu, popřípadě v poloze parkování u automatických převodovek, uzamčeny s pevnými částmi karoserie za pomoci mechanického zabezpečovacího systému. K odemčení a zamčení slouží klíč a zámková vložka vybavená bezpečnostními prvky proti všem známým způsobům překonání jako odvrtání či rozlomení. Jediným viditelným dílem je právě vložka, ostatní součásti jsou skryté ve středovém tunelu.

Ceny mechanického zabezpečení se i s montáží pohybují kolem 5000 Kč.

Elektronická ochrana: kolem 3000 Kč

Patří do ní imobilizéry, alarmy a hlavně novinky v oblasti ovládání. Čím dál častěji se potkáváme s novými elektronickými ovladači à la kryptočip používaný v bankovní oblasti.

Alarmy a imobilizéry má dnes každé nové auto už z výroby, člověk si může ochranu vylepšit třeba plášťovou ochranou vozu. Ta je zabezpečena spínači dveří, kapoty, pátých dveří, případně víka zavazadlového prostoru. Prostorovou ochranu interiéru zase zajišťuje zabudovaný ultrazvukový detektor.

Obě verze alarmu mají vestavěný detektor poklesu napětí, který způsobí poplach v případě zvýšení odběru proudu v hlídaném vozidle. Třeba český Jablotron nabízí takový systém, nazvaný Akcent, za 2399 Kč.

Vyhledávací systémy

Anketa

Jak si zabezpečujete auto?

Jde o vrchol nabídky, zahrnující více či méně pasivních a aktivních zabezpečovacích prvků. Výhody jsou jasné: mnohé zloděje odradí už v první fázi napadení vozu, majitel o nepatřičnostech dějících se s jeho vozem ví okamžitě, u aktivních služeb zajistí dispečink ve spolupráci s vlastní zásahovou jednotkou odcizený vůz během pár minut. Úspěšnost hledání odcizených aut výjezdovými jednotkami činí 98 procent. Po Praze se průměrný dojezdový čas pohybuje mezi půlhodinou a šedesáti minutami.

Nejdražší satelitní ochrana přijde i na padesát tisíc. Podle výběru pojišťovny ale získáte až 30procentní slevy, což u dražších vozů znamená návratnost i méně než tři roky.

Bacha na plagiáty!

Na trhu se samozřejmě objevují i plagiáty zabezpečovacích systémů různého původu. Z tohoto důvodu vznikla v Česku Asociace poskytovatelů ochranných systémů (APOS), která v krátké době zajistí, že všechny zabezpečovací výrobky splňují požadovanou úroveň ochrany danou nezávislými technickými zkušebnami. Ty pak obdrží certifikát.

Přehled typů zabezpečení a jejich cen

Značení skel: známe několik variant značení. Třeba Cebia nabízí systém bezpečnostního značení, jež se provádí technologií pískování a používá speciální kód obsahující sedm alfanumerických znaků. Systém Eurovin se provádí také technologií pískování, pro označení ale používá identifikační číslo karoserie vozidla (VIN) se 17 alfanumerickými znaky. Další ze systémů – tzv. ochranné značení – se dělá technologií leptání, pro označení se používá také VIN. Výhodou je možnost vlastního provedení doma. Cena (šest oken): 1680 Kč.

Folie: bývají čiré i tmavé, plní bezpečnostní i komfortní funkci. Cena za celé auto: asi 5000 Kč.

Elektromechanické systémy: ze starších tyč na volant, zámek na pedály, ze současných zámek řadicí páky. Cena: asi 5000 Kč.

Elektronické: alarm, imobilizér – ty jsou dnes součástí standardních výbav aut. Doplnit je jde třeba o tzv. tajný vypínač, spínače dveří, kapoty, zavazadelníku nebo rovnou plnou plášťovou ochranu vozu. Cena: do 3000 Kč.

Vyhledávací: známe systémy mobilní (GSM) využívající klasický mobilní telefon a SIM kartu, rádiové využívající stovky rádiových věží a asi nejlepší satelitní (GPS). Ceny: od 20 000 do 50 000 Kč.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+118
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 3. 2014 14:56, Jiří Tulach _ LevnéAlarmy.cz

Plagiáty? Dělám v tomto oboru zhruba 15 let. Vlastním zavedený eshop s autoalarmy a dalším zabezpečením. I přes to nechápu, co je myšleno těmi plagiáty???? To je ten článek jen nějaká placená reklama? Plagiáty čeho? Buď mám např. Jablotron nebo mám prostě alarm z Číny. Nikdo tady nic nenapodobuje. Ale dělat na něco certifikaci "Nezávislými technickými zkušebnami" to mi příjde jako že se zase budou zbytečně tahat z lidí peníze. Nebo se pletu?

+17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Miliardové podvody s tachometry jsou v Česku beztrestné. Spadne klec?

5. 10. 2011 | Petra Dlouhá | 18 komentářů

Miliardové podvody s tachometry jsou v Česku beztrestné. Spadne klec?

Přetáčení tachometrů. Málokterý černý byznys má v Česku tak luxusní podmínky pro rozkvět. 42 procent vozů, které brázdí naše silnice, má zmanipulovaný údaj o najetých kilometrech. Ročně... celý článek

Devět triků, jak ušetřit na havarijním pojištění

29. 6. 2011 | Světlana Rysková | 13 komentářů

Devět triků, jak ušetřit na havarijním pojištění

Povinné ručení mít musíme, ale naše auto neochrání. To umí jen havarijní pojištění. Když je vhodně propojíme a využijeme pár šikovných triků, můžeme na pojistném ušetřit i několik tisíc... celý článek

Každých 40 minut u nás někomu ukradnou vozidlo

7. 3. 2011 | Jiří Janský | 1 komentář

Každých 40 minut u nás někomu ukradnou vozidlo

Mezi nejčastěji kradené značky automobilů patří Škoda Octavia, Volkswagen, Ford a Audi, nejmenší zájem je o vozidla japonské a korejské výroby. Proti odcizení vozu se můžete pojistit... celý článek

Z prodeje auta souboj na ostří nože

28. 2. 2011 | Petra Dlouhá | 38 komentářů

Z prodeje auta souboj na ostří nože

Kampaň „Nemyslíš, zaplatíš“ ministerstvo z důvodu úspor zastavilo. Pro ústřední motto však máme nové využití. Mohlo by se stát názvem reality show z prostředí českých autobazarů. Pravidelný... celý článek

Deset rad, jak si nenechat ukrást auto

16. 11. 2009 | Eva Sovová | 9 komentářů

Deset rad, jak si nenechat ukrást auto

Denně přijde o své auto v Česku téměř 40 majitelů. Zlodějům mnohdy sami řidiči nahrávají. Přinášíme deset zásad, kterými lze snížit riziko krádeže vozu a ochránit tak lépe svůj majetek. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.