Kalousek chce daně, které zdraží plyn a elektřinu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuálně.cz | 4. 3. 2012 | 6 komentářů
Kalousek chce daně, které zdraží plyn a elektřinu
Domácnosti by v příštích letech mohly na daních z energií odvést do státní kasy několik miliard korun navíc oproti současnému stavu.

Počítá s tím – vedle dalších opatření – plán ministra financí Miroslava Kalouska. Cílem je nepřekročení plánovaných schodků rozpočtu pro roky 2013 a 2014.

Vyšší zdanění energií, o nichž už po Kalouskově pondělní prezentaci informoval on-line deník Aktuálně.cz, má podle předběžných výpočtů přinést státní kase 4,1 miliardy korun (v roce 2014, kdy se mají tato opatření projevit naplno).

Ministerstvo navrhuje tři změny: Zdvojnásobení daně z elektřiny, zrušení daňového osvobození zemního plynu pro domácnosti a zavedení uhlíkové daně.

U elektřiny procento navíc

Všech domácností – ale i firem a dalších odběratelů – se dotkne případné zdvojnásobení daně z elektřiny. Od toho si ministerstvo slibuje dodatečných 1,2 miliardy korun v roce 2013 a ještě o dvě stě milionů víc v roce 2014.

Pro rodiny by to znamenalo zvýšení celkové roční platby za elektřinu zhruba o procento.

Daň z elektřiny totiž nyní činí 28,30 korun za megawatthodinu (MWh) a tato daň dále podléhá ještě dani z přidané hodnoty. Celkově by tak zdvojnásobení této daně znamenalo zdražení o 33,96 koruny za jednu MWh.

U domácnosti, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu, by to při průměrné spotřebě 2,2 MWh za rok znamenalo zdražení o necelých 75 korun ročně. Zvýšená daň by tak celkovou platbu za elektřinu zvedla zhruba o 0,6 procenta.

Kdo doma elektřinou topí, připlatil by si samozřejmě více. Při spotřebě 15 MWh za rok znamená dvojnásobná daň z elektřiny 510 korun navíc a tedy zdražení o zhruba jeden a čtvrt procenta.

U plynu dvě procenta navíc

Anketa

Čím topíte?

S devíti sty miliony ročně navíc počítá ministerstvo financí, pokud by se mu podařilo prosadit konec osvobození zemního plynu, který domácnosti využívají pro vytápění, od daně ze zemního plynu.

Podle posledního sčítání lidu, domů a bytů by se konec daňového osvobození týkal zhruba 1,5 milionu domácností.

Ministerstvo ve svém návrhu neuvádí, kolik by výše daně pro domácnosti činila. Pokud by byla stejná, jaká nyní platí pro firmy, připlatily by si domácnosti zhruba 35 korun za MWh. Samotná daň ze zemního plynu sice vyjde na 30,60 koruny za MWH, ale i ona spoluvytváří, stejně jako daň z elektřiny, základ pro výpočet DPH.

„Typickému zákazníkovi by vzrostly roční náklady v případě zrušení osvobození od daně ze zemního plynu pro domácnosti o 765 korun,“ řekl v úterý on-line deníku Aktuálně.cz Pavel Grochál ze společnosti RWE Transgas.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 3. 2012 10:22, ferda

Je to jen hra s čísly!
Sebelepší návrh na ožebračování obyvatel nemůže zabránit následnému rozkradení "ušetřených" peněz lobisty a politiky!Přísloví,že "ryba smrdí od hlavy",platí v tomto případě dvojnásob!Zdá se,že tyto zprávy jsou lidem podsouvány záměrně!Pokud je mezi sebou probírají,nemají čas myslet na neschopnost většiny našich politiků a "turecké" hospodaření naší vlády!
I začínající student ekonomie chápe,že když lidé nemají peníze,nemohou utrácet!Když nekupují,Kalousek nemá DPH z prodaných věcí.Když se neprodá,je nutno propouštět.Propuštění spadnou do sociální sítě - atd!Další zvyšování DPH,se tedy mine očekáváným účinkem.
Zmrazení důchodů lidem,kteří si na něj celý život povinně platili je odporné a zbabělé!
Zdaňovat jednu věc několikrát - raději nekomentuji!!!
Nezanedbatelnou otázkou je,kdy lidem dojde trpělivost!!!
Dějiny se rády poakují!!!

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 3. 2012 11:27, eďa

Lapeni penězi, systémem v otrockém vězení,
donuceni k mlčení, bez vzpoury se nic nezmění.
Kdo se toho nezřekne a neodpojí,
je jak kdyby sloužil satanovi.
A tak jsou viní i ti bez viny, neb dělají, že to nevidí.
Svědomí jsou zašpiněna lhostejností,
morálka klesla pod leností,
stát za pravdou stalo se nechutností,
tvrdit lži je však už nutností.
O míru nemůže být ani řeči, to války je drží v kleci,
z mříží strachu a nenávisti, jsou z nás ze všech teroristi.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Chalupa chce rozjet druhé kolo Zelené úsporám! Co si o tom myslíte?

23. 2. 2012 | Petra Dlouhá | 27 komentářů

Chalupa chce rozjet druhé kolo Zelené úsporám! Co si o tom myslíte?

Zelená úsporám – dotace na horské dráze. Jen málokterý projekt má tak barvitou historii. Pro jedny je růžový, druzí ho vidí černě, jiní z něj chvílemi viděli rudě. Teď ministr Chalupa... celý článek

PROMIŇTE. Velká výzva Hnutí Duha: hrst biohrachu na stěnu

17. 2. 2012 | Michal Kašpárek | 13 komentářů

PROMIŇTE. Velká výzva Hnutí Duha: hrst biohrachu na stěnu

Česko s minimálními emisemi v roce 2050? Ambiciózní. Česko s fungující hromadnou dopravou, městskými cyklopruhy a státními úřady vytopenými „na svetr“? Přínosnější – a uskutečnitelné... celý článek

Škola finanční gramotnosti: utahování opasků

3. 1. 2012 | Roman Baroš | 24 komentářů

Škola finanční gramotnosti: utahování opasků

Tak, Vánoce za námi, dárky rozdány, stromečky dosloužily a odpočívají na smetišti, i poslední cukroví už zmizelo. Přichází návrat do reality a čas splácet loňské hříchy. Tím myslím... celý článek

Má se Česko vzdát jaderné energetiky?

30. 6. 2011 | redakce Peníze.CZ | 18 komentářů

Má se Česko vzdát jaderné energetiky?

Němci hodlají do roku 2022 uzavřít jaderné elektrárny a spolu s Rakušany naléhají na Českou republiku, aby udělala totéž. Ta zatím od svého jaderného programu a výstavby dalších bloků... celý článek

Pasivní dům může aktivně šetřit vaše peníze

6. 4. 2011 | Klára Šponerová | 36 komentářů

Pasivní dům může aktivně šetřit vaše peníze

Plánujete výstavbu rodinného domu? Nadšení z nového hnízda pravděpodobně brzy vystřídají slzy nad účty za energie. Průměrný majitel nemovitosti ročně protopí okolo 50 tisíc korun. Zbytečně!... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.