Národní sport v ohrožení, výprodeje budou pouze 30 dnů

| rubrika: Aktuálně.cz | 4. 9. 2011 | 3 komentáře
Národní sport v ohrožení, výprodeje budou pouze 30 dnů
Nový pokus státu, jak omezit dominantní postavení velkých obchodních řetězců v Česku a vylepšit situaci jejich dodavatelů, může vést ke zdražení zboží v obchodech a tvrdě dopadnout na firmy s velkým obratem.

Chystaný zákon, který bude mít zanedlouho na stole vláda, sahá i na oblíbený nákupní zvyk: výprodeje zlevněného zboží. Omezuje dobu, po kterou ho smějí řetězce nabízet. Slevy budou trvat maximálně třicet dnů.

Návrh novely zákona o cenách, který má nahradit ostře kritizovaný zákon o významné tržní síle, má kabinet posoudit do několika týdnů. V některých bodech jde ale ještě dál než rušený zákon. Postihne více firem v Česku.

Podle novely, kterou společně připravily Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a ministerstvo průmyslu a obchodu, významné ekonomické postavení v Česku zaujímá každá firma, jejíž čistý obrat přesahuje pět miliard korun.

Proti všem

A novela se už neomezuje jenom na zemědělské a potravinářské produkty. Pokutu ve výši až deseti procent z obratu tak má dostat každý, kdo získá „nedůvodný prospěch“, tedy vydělá zneužitím svého významného ekonomického postavení.

„Novela zavede naprosto novou veřejnoprávní regulaci prakticky všech subjektů s obratem vyšším než pět miliard korun. Rozsah navrhované regulace je skutečně zarážející,“ uvedli například ve své analýze na severu ePravo právníci Stanislav Servus a Zuzana Tučková z advokátní kanceláře Dvořák a spol.

Novela v nynější podobě výrazně zpřísňuje zákaz prodeje zlevněného zboží – tedy zboží, jehož cena bude nižší než cena, za kterou obchodníci nakoupili od svých dodavatelů. Doba sezónních výprodejů má být omezena na třicet dnů, stejnou dobu budou moci mít prodeje za nižší ceny u zboží, které budou nově uvádět na trh.

Anketa

Čekáte na slevy?

„Doprodeje zásob je možné nabízet výhradně jen v případě ukončení či změny obchodní činnosti prodávajícího,“ je uvedeno v novele.

„Pokud budou tato omezení platit skutečně pro všechny firmy, které dosáhly obratu pět miliard korun, budou takové zákazy velmi problematické a povedou nejspíše ke zdražení zboží,“ uvedl Roman Konečný z poradenské společnosti Etis.

Podle expertů mohou omezení vést ke zvýšení cen v obchodech. „Narušení rovnováhy přirozených tržních mechanismů může v konečném důsledku vést k umělému vytváření vyšších konečných cen zboží, tedy prakticky zvýšení cen pro spotřebitele,“ napsali ve své analýze právníci Servus a Tučková.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.