Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Rakušané chtějí to, co mají Češi. Nedělní nákupy

Rakušané chtějí to, co mají Češi. Nedělní nákupy
Rakouští obchodníci chtějí dosáhnout toho, co je v Česku běžné – chtějí totiž prosadit, aby jejich obchody byly otevřené i v neděli.

A ve svém boji, který má především ve Vídni přispět k tomu, aby turisté v zemi utráceli ještě více, a zároveň pomoci zaměstnat tisíc lidí, už získávají také podporu vládních politiků.

Budou mít ale těžké soupeře, proti nedělnímu prodeji se staví vlivná katolická církev a odbory. Ty dokonce společně s Němci zahájily celoevropské tažení proti nedělnímu prodeji.

Církev a odbory proti

A zablokovaly plány jednoho z nejznámějších rakouských podnikatelů Richarda Lugnera. Vlastník nákupního centra Lugner City se totiž snažil přesvědčit úřady i odbory, aby souhlasily s otevřením centra i v neděli.

Anketa

Katolická církev

To ale odbory odmítly. „Práce v neděli má být výjimkou, a nikoli stát pravidlem. Bojujeme,“ řekl předseda odborů Wolfgang Katz. Majitel centra Lugner, který se proslavil jako hostitel slavných celebrit při vídeňském Plesu v opeře, se společně s dalšími obchodníky obrátil na ústavní soud.

Požaduje, aby byl zákaz nedělních prodejů zrušen, podle něj škodí podnikání. A v narážce na odpor církve říká, že nedělnímu prodeji nebrání ani papež. „V Římě, kde papež žije, jsou v neděli určitě otevřené obchody,“ uvedl Lugner, který už získal podporu rakouského ministra hospodářství Reinholda Mitterlehnera.

Podle Lugnera i dalších obchodníků vyhání zavřené obchody v neděli turisty z Vídně, lidé jezdí na nákupy do Bratislavy nebo do Česka.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 7. 2011 10:59, jezevec

možná pro vás bude překvapením, že na světě není jen lidl ten u vás za rohem, s deseti pokladnama. ve skutečnosti je 90% obchodů malých, kde mají jen jednu kasu. a téměř polovinu z nich si obsluhuje majitel sám. zajímalo by mne, proč nesmí pracovat, má-li na to čas, chuť, a zájem zákazníků. takže opakuji otázku, která se týká několika set tisíc živnostníků, obsluhujících vlastní obchod - PROČ nesmí otevřít? hint pro blbý - zákaz se netýká zaměstnanců v pracovním poměru, zákaz se týká otevírací doby obchodů.
mimochodem - proč smí pracovat pumpař na benzínové pumpě, ale hokynář nesmí? proč smí vysílat rádio a televize, proč smí v pondělí vycházet noviny - jsou snad zaměstnanci médií nějak sociálně méněcenní, že na ně se ochrana neděle nevztahuje? oč je tankování benzínu katolicky vznešenější, než právo na čerstvý chleba?

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (miki 07. 07. 2011 07:36)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 7. 2011 7:36, miki

No už vidím ten obrovský obchod s deseti pokladnami, narvaný lidma,a jeden člověk, který to vše zvládá! Nevím,kde žijete,ale vy si vážně myslíte,že prodavačky se hrnou v neděli do práce dobrovolně? Zkuste se některé zeptat.Většinou mají povinné 2-3 víkendy a to ještě bez příplatků,myslím,že většina by fakt byla raději doma.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 07. 07. 2011 01:05)

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

28. 8. 2012 | 10:50 | osvoboditel

Anabelo, co vás vede k tomu si myslet, že všechny prodavačky chtějí totéž co vy? Nebo je to přesvědčení, že vy víte, co je pro ostatní nejlepší a tak je k tomu chcete nutit zákonem? Co když některé prodavačky milerády budou...více

8. 7. 2011 | 7:36 | michala

V to m případě si chci i já zajít v neděli do banky anebo na finanční úřad, a bylo by bezva ,kdyby fungovali školy a školky, vždyť dětem stačí,když mě uvidí jen jednou za měsíc, ne? více

8. 7. 2011 | 0:14 | Honza


Fajn, a když jsou otevřená kina, aby si prodavačky mohly dojít na film, proč by nemohly být otevřené obchody, aby si někdo jiný mohl dojít nakoupit. Kde je rozdíl?????
více

7. 7. 2011 | 10:59 | jezevec

možná pro vás bude překvapením, že na světě není jen lidl ten u vás za rohem, s deseti pokladnama. ve skutečnosti je 90% obchodů malých, kde mají jen jednu kasu. a téměř polovinu z nich si obsluhuje majitel sám. zajímalo...více

7. 7. 2011 | 9:25 | Michal Kára

Až bude prodavačka platit mně za to, že u ní nakupuji, tak můžeme řešit kdy se jí chce pracovat a kdy ne. Ale jelikož ona je za práci placená, tak je směrodatné co chtějí zákazníci. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK