Poštovní schránky, reklamní bloky v televizích či billboardy ovládla v poslední době společnost Telefónica O2 s ojedinělým lapačem zákazníků. Jde o nabídku připojení k internetu ADSL Start za 179 Kč měsíčně s DPH. Při rychlosti připojení 2 048 kb/s a žádným FUP (omezení rychlosti stahování dat po překročení určitého limitu) by se dal nějaký zádrhel takové nabídky očekávat. Oprávněně.
V ceně měsíčního paušálu je 120 minut surfování zdarma. Každá další minuta stojí 1 Kč včetně DPH. Pokud nechcete trávit u internetu pouhé dvě hodiny měsíčně, vyjde vás tento paušál pěkně draho. Stačilo by brouzdat po internetu půl hodiny každý den a např. za červenec by přišel účet na 989 korun (179 Kč + 27 dní * 30 Kč). To je zhruba dvojnásobek ceny, za kterou lze ADSL připojení běžně sehnat, a to i od Telefónicy O2. S tím rozdílem, že jiné programy umožňují nonstop připojení.
Způsoby připojení k internetu |
Analogové vytáčené spojení Připojení pomocí telefonní linky, max. rychlost 33 kb/s.
ISDN Připojení pomocí digitální telefonní linky (lze volat a pracovat na internetu zároveň), max. rychlost 64 kb/s, případně 128 kb/s při dvou telefonních linkách, ale za dvojnásobnou cenu.
ADSL Vysokorychlostní internet pomocí telefonních linek. Různá rychlost přenosu dat ve směru k a od uživatele (např. max. 2 048 kb/s a max. 128 kb/s).
Kabelová televize Připojení prostřednictvím kabelové televize (závislé na její dostupnosti), kopíruje svoji nabídkou ADSL.
Bezdrátové připojení Nejznámější je Wi-Fi, připojení prostřednictvím antény, která komunikuje s vysílačem a zabezpečuje přenos signálu |
Půlhodinové surfování nebylo zvoleno náhodou. V programu ADSL Start účtuje Telefónica O2
připojení po třicetiminutových blocích. Pokud chce zákazník po vyčerpání volného kreditu třeba jen rychle projít e-maily, vyjde ho to minimálně na 30 korun. Pokud překročí půlhodinu byť
jen o pár sekund, platí už za půlhodiny dvě, tedy 60 korun.
Uživatel internetu se nemusí bát, že by se jeho peněženka ztenčila o desítky tisíc korun. ADSL Start má strop. "Automaticky je nastaven maximální měsíční limit 2 149 korun (včetně paušálu) pro případ, kdy se zákazník zapomene odpojit," stojí v podmínkách pod čarou.
Pamatovat si, že je nutné se odpojovat, není pro služby ADSL zcela typické. Naopak, jednou z jejich největších výhod je právě možnost být připojeni pořád, aniž by počítač blokoval telefonní linku. Jedná se tedy o marketingový trik, jak ze zákazníků vytáhnout co nejvíc peněz.
Jak vybírat vhodné připojení k internetu |
1) Ujasněte si, jak často budete internet využívat, zda chcete být připojeni pořád, nebo jenom po určitou dobu.
2) Odhadněte, jak velké množství dat budete stahovat. Pokud budete ukládat z internetu velké soubory, investujte do připojení s vyšší rychlostí a zvolte si program s vyšším limitem pro stažená data (tzv. FUP).
3) Rozhodněte se, jestli vám stačí internet doma, nebo potřebujete být on-line i na cestách, a potřebujete proto mobilní připojení.
4) Zjistěte si, jestli máte do bytu zavedenu pevnou telefonní linku.
5) Zjistěte si, jestli máte do domu zavedenu kabelovou televizi. Její provozovatelé zpravidla připojení k internetu také nabízejí. |
Pro zákazníky, kteří potřebují internet jen zřídka, může být levnější "klasické" vytáčené připojení (zhruba za 1,20 ve špičce a 50 haléřů mimo špičku). Musí se však smířit s velmi malou rychlostí.
Pokud sváteční internetoví surfaři nechtějí být závislí na telefonní lince a mají zavedenou do bytu kabelovou televizi, mohou si zvolit službu UPC Flexi. Tato služba nabízí až dvanáctihodinové připojení za 35 korun. Nesmíte se však připojit více jak třikrát za týden a zároveň nejméně šestkrát za měsíc (v případě nižšího počtu připojení společnost účtuje 210 korun jako měsíční jednorázový poplatek). Ale i tak lze na internetu strávit za nižší cenu více času než s ADSL Start od Telefónicy.
Další volbou je bezdrátové připojení. Stačí zaplatit o stokorunu víc než za ADSL Start a smířit se s nižší rychlostí 512 kb/s. Předpokladem je však dostupnost signálu.
Jaké připojení k internetu používáte a jak jste si ho vybrali?
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
13. 7. 2007 12:42, Martin
Naprosto souhlasím. Pokud je v dosahu nejaký bezdrát, tak je to nejlevnější způsob. Na počátku jsou možná malinko větší náklady (cca 3000kč za koupi antény, D-linku a instalace, ale zařízení si lze i jednorázově pronajmout a nic víc se naplatí), ale za 300kč neomezený net a rychlost 768 kb/s mi naprosto vyhovuje. Jinak s UPC mám zkušenost také a je to solidní společnost a nemám s ní problém. Využívám ji na bytě v Brně, kde kvůli kopcům a sousedům není možný bezdrát a žádný problém nenacházím....
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
9. 7. 2007 9:22, Petr
O2 je dle mých zkušeností vůbec nejdražší poskytovatel na trhu. Hřeší na dominantní postavení a velice "výhodné nabídky " . Zkuste České radiokomunikace. Lze k nim přejít i s celou pevnou linkou. Za paušál 750 kč vč. DPH máte pevnou linku vč. ADSL internetu a jsou i jiné varianty. Telefonní hovory jsou podstatně levnější než u O2. Do zahraničí skoro o polovinu.
V diskuzi je celkem (48 komentářů) příspěvků.