Jan Mihelko: hodnocení webů stavebních spořitelen

Simona Ely Plischke | 24. 10. 2003
Honza Mihelko, grafik serveru Peníze.CZ

Stejně jako v předchozím kole jsem testoval jednotlivé weby s větším důrazem na vstřícnost vůči uživatelům alternativních prohlížečů. Pokud jsem u bankovních webů konstatoval nedostatky ohledně otimalizace stránek a ošetření náhradního řešení pro Flash, mohu říci že u stavebních spořitelen to je místy "katastrofa". Mezi nejhorší patřil web Raiffeisen spořitelny. Web je vpodstatě "Internet Explorer only" ;o)
Z jiného soudku je pak zásadní nedostatek (resp. nefunkčnost) stránek Modré pyramidy. Prakticky celá navigace po těchto stránkách je řešena pouze přes Flash. Tvůrci webu se nenamáhali s jakoukoliv náhradou. Osobně využití Flashe na webu neodmítám, ale takto radikální řešení se nezamlouvá ani mé liberálnější povaze. Takto je web Modré pyramidy bez podpory flashe nepoužitelný.

Naštěstí případný zájemce o informace ke stavebnímu spoření má k dispozici weby dalších čtyřech spořitelen. A ty jsou podstatně ohleduplnější k případným uživatelským "nedostatkům". Přesto se i na těchto webech tu a tam vyskytují chyby či nedostatky. Ať už v optimalizaci nebo vzhledu.

ČMSS - Liška
(můj favorit č.2)

Uživatelská hodnota: 1, web je velmi dobře optimalizován, což spolu s dobře navrženou navigací přispívá k dobré prostupnosti. Pochválil bych i dobře strukturovanou sekci časté otázky.
Grafika: 1-, hezké, živé. Snad jen hlavička na mě působí trochu nesourodě.

Hypo

Uživatelská  hodnota: 1-, bezproblémová optimalizace. Nenašel jsem informace o jiném tarifu než je NADSTANDART. Že by marketingová klička, jak ze standartního udělat NADstandartní?
Grafika: 2, stránky mi přišli málo živé. Důsledné používání pouze modré barvy v kombinaci s černobílou fotografií, nepovažuji za šťastné.

Raiffeisen SS
(můj outsider)

Uživatelská hodnota: 5, webové stránky se většinou vůbec nezobrazí, často se v okně browseru pouze vypíše kód stránky. Což o to, informace se dá ze stránky získat i tak, ale lovit hledané údaje ve zdrojovém kódu stránky mi nepřijde příliš uživatelsky přívětivé. Ale abych nekřivdil - v několika případech se stránku podařilo zobrazit téměř celou. Ovšem potřebných cca 20 "refrešů" na tři strany mě otrávilo natolik, že dále jsem se nepokoušel dostat (resp. prodrat).
Grafika: nehodnotím (mohla být minimálně za 2). Co jsem zahlédl web působil výrazně a firemní sytě žlutá bezpečně zajistí vybočení z "modrého standartu".

SSCS - Buřinka
(můj favorit č.1)

Uživatelská hodnota: 1-, web je přehledný, textové navigační menu vlevo velmi usnadňuje orientaci. Škoda jen že výpočetní formulář nazvaný "Simulace stavebního spoření" nefunguje. Snižuje to kvalitu jinak dobře optimalizovaného webu.
Grafika: 1, v podstatě není co vytknout. Stránky se drží korporátního stylu a působí decentně.

VSSKB - Modrá pyramida

Uživatelská hodnota: 4, díky menu, které je dostupné pouze s flash plug-inem, je web téměř nepoužitelný. Škoda, že tvůrci webu nedokázali vytvořit ani jednoduchou alternativní (např. textovou) navigaci, a tak se uživatel bez flashe podívá leda tak na tiskové zprávy a aktuality.
Grafika: nehodnotím, samoúčelně použitý flash, bez alternativy, zhoršení dostupnosti obsahu na úkor vzhledu. Jinak mohlo být za 1 vyvážená kombinace decentní modré a živé žluté se mi líbí.

Wuestenrot SS

Uživatelská hodnota: 2-, web je přehledný, snadno se v něm orientuji. Chybí však jakýkoliv výpočetní formulář a web tak blíží spíše tištěnému prospektu.
Grafika: 2-, chybí definice pro barvu backgroundu (pozadí), grafika je obstojná, ale neoslní.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

Stavební spořitelna

A tohle už jste četli?

Stavební spořitelny na bedně

24. 10. 2003 | Simona Ely Plischke

Stavební spořitelny na bedně

Zajímá vás, jak dopadlo hodnocení webů stavebních spořitelen? Vězte, že porota tentokrát rozdávala jak jedničky tak i pětky! Kdo vystoupal až pro zlato a kdo se naopak propadl na samotné... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.