Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak z domova na internet?

Jak z domova na internet?
S rostoucím významem Internetu se zvyšují i nároky uživatelů na rychlost připojení. Od čtení mailu, prohlížení grafických webstránek přes stahování a přehrávání souborů až k video konferencím – ne, modem opravdu na všechno nestačí. Jaké připojení a pro koho je tedy vhodné?

Pro nenáročného uživatele v domácnosti, který se připojí jen občas je z ekonomického hlediska cena/výkon zřejmě nejpřijatelnější telefonní modem. Pro někoho, kdo to s internetem myslí vážněji připadají v úvahu tyto možnosti připojení: ISDN2, ADSL, mikrovlnné pojítko a kabel.

Nejvhodnější z těchto možností je zřejmě spojení pomocí kabelové televize. Neomezený objem dat, stálé připojení, rychlost 128 kbit/s a paušální cena pohybující se v rozmezí 900 - 1100 korun za měsíc jsou jeho nespornými výhodami. Bohužel ne ve všech lokalitách je "kabelovka" zavedena a ne všechny společnosti, které ji provozují, nabízí připojení na internet.

Pokud patříme tedy mezi ty šťastné, máme po problému. Jinak nezbývá než se poohlédnout zda v místě, kde chceme brouzdat po internetu existuje firma, která poskytuje přístup k Internetu pomocí mikrovlnného pojítka. Tento typ připojení se dá pořídit za 1300 korun (včetně pronájmu technologie), ale musíme již počítat s omezením objemu dat a základní rychlostí.

Jelikož pokrytí České republiky mikrovlnnými pojítky a kabelovou televizí nabízející Internet zdaleka není optimální, může se lehce stát, že ani jedna ze zmiňovaných možností pro nás nebude aktuální. Co zbývá? ADSL může být řešením. Respektive mohlo by, pokud jste z Prahy, Brna nebo Ostravy. V těchto městech zahájil Telecom na konci května testovací provoz ADSL. I zde jsou však určitá omezení a proto si – pokud o ADSL přemýšlíte – nejprve na stránce Telecomu  ověřte, zda je pro Vás možnost ADSL připojení aktuální.

Ceny a vlastnosti ADSL připojení

Rychlost (downstream*/upstream*)   Měsíční poplatek (Kč)   Objem dat v ceně   Zřizovací poplatek (Kč)  
IOL Platinum 256/64 kb/s   1 900   0,5 GB   2300  
IOL Platinum  512/128 kb/s 2 800   1 GB   4600 
IOL Platinum 1024/256 kb/s   7 500   3 GB   9500  
Poznámka: *downstream – směr toku dat k uživateli *upstream – směr toku dat od uživatele

Zřízení základní ADSL stojí 2300 korun, nejnižší cena měsíčního programu je 1900 Kč/měsíc. Dostaneme za ni stálé připojení, rychlost 256 kbit/s pro stahování souborů a 0.5 GB přenesených dat zdarma. Nejsme-li však z Prahy, Brna či Ostravy, nebo se nám zdá 1900 Kč za 500 MB hodně (a ono je), problém zůstává stále nevyřešen. Co zbývá?

Zbývá ISDN2. Tuto přípojku zavádí také Telecom a je dostupná na celém území České republiky. Platí se za dobu připojení a nikoli za přenesená data, což je zjevná nevýhoda. Základní rychlost 64 kbit/s není sice úplně to pravé, ale je to pořád rychleji, než modemové spojení přes analogovou síť. ISDN2 lze pořídit buď přeměnou z pevné telefonní linky (telefonní spojení zůstane zachováno) za 1000 korun, nebo nechat zavést novou přípojku – tato možnost je však čtyřnásobně dražší. Nejnižší tarif ISDN2 BASIC počítá s měsíční platbou 599 korun v které je obsažen hovorový kredit 100 Kč.

ISDN (Integrated Services Digital Network)   digitální síť integrovaných služeb - veřejná digitální síť pro telefonní služby, přenos dat, obrazu a přístup k Internetu  
ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) asymetrická digitální účastnická linka - umožňuje přidat k telefonní lince přenosový kanál využitelný pro přenos dat

Tyto zmiňované alternativy jsou vhodné jak pro domácnosti s vyššími komunikačními nároky, tak i pro malé a střední firmy. Kvalitnější připojení k Internetu za cenu přes 1000 korun měsíčně je stále zbytečně drahé a pro mnoho lidí takto nedostupné. V budoucnu lze očekávat, že cena, především ISDN2 a ADSL bude klesat.

Jak se z domova připojujete k internetu? Stačí vám modmové vytáčení? Nebo uvažujete o některé z alternativ? Jak často doma internet využíváte? Nebo ho používáte jen v práci? Podělte se s námi o své názory.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-21
Ano
Ne

Diskuze

10. 6. 2002 | 22:50 | Jarek Brodacký

Díky :))) více

10. 6. 2002 | 18:14

Teda strucnejsi studii trhu pripojeni k internetu jsem snad jeste nikdy necetl :-))) Gratuluji autorovi více

10. 6. 2002 | 16:33 | teimlm

Ja se pojim z domova modemem... Obcas me sice skripou zuby, ale na takovy normalni surf a cteni posty to staci. Jenze clovek by rad byl pripojen 24 hodin denne, obcas zahral nejakou gamesu pres net, stahl nejakou empétrojku,...více

10. 6. 2002 | 11:27 | SkrivanekT

Doma mám jen modem a jsem spokojen. na vyhledání vlaku nebo ubytování o víkendu to stačí a člověka neexistence domácíhorychlého připojení alespoň nutí dělat práci v práci a netahat si jí domů. zajímalo by mne, který bezplatný...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK