Telefonem do banky

Telefonem do banky
Doby, kdy byla komunikace s bankou po telefonu považována za luxus, jsou pryč. Možnost obsluhovat účet telefonem dnes již nabízí téměř každá velká banka. Přestože je konkurence v současnosti již veliká, ceny a nabízené služby se u jednotlivých bank výrazně liší.
České banky nabízí prostřednictvím telefonu různé úrovně služeb. Některé banky poskytují pouze tzv. pasivní telebanking, kde komunikace probíhá pouze ve směru banka – klient. U aktivního telefonního bankovnictví již lze předávat bance pokyny k nakládání s penězi na účtech, většinou však i zde existují různá omezení. Banka, do které by člověk nemusel chodit, v Čechách zatím není.

Prostřednictvím pasivního telebankingu si klient může zjistit zůstatky na účtech, získat aktuální kurzovní lístek nebo úrokové sazby, chce-li však například zadat příkaz k úhradě, musí se odebrat do svého bankovního ústavu nebo využít jiného způsobu komunikace (internet, GSM banking, pošta a další). Tuto formu komunikace po telefonu v současnosti provozuje IPB (profil, názory) a Union banka (profil, názory). Oba ústavy současně nabízejí i komunikaci jinými způsoby (především GSM Banking a Homebanking) a mají pravděpodobně zájem spíše o klienty, kteří při styku s bankou chtějí využívat moderních technologií. Samotná služba je řešena pomocí hlasového automatu, který klientovi po zadání identifikačního čísla a PINu (číselného hesla) sdělí aktuální zůstatek (u IPB ke třetí hodině odpoledne, Union aktualizuje zůstatky každou hodinu).

Prostřednictvím aktivního telebankingu lze zadávat příkazy k úhradě či inkasu, zakládat termínované vklady a provádět mnoho dalších transakcí, u Komerční banky dokonce i žádat o úvěr a nakupovat podílové listy fondů IKS KB (profil, názory). Vedle bank, pro které je telefon především doplňkovou možností komunikace s klienty, jsou zde dva další netradiční bankovní domy. Nonstopbank (BANB) pobočky vůbec nemá, u Expandia banky (profil, názory) pobočky slouží pouze jako servisní centra a do banky se vstupuje telefonem, poštou, internetem, či prostřednictvím SMS zpráv.

I nonstop mívá zavřeno

Služby Nonstopbank jsou zatím poskytovány především po telefonu a v tuto chvíli banka nenabízí využití jiných způsobů komunikace. Klient platí měsíční poplatek, v němž je zahrnuta platební karta, několik výběrů z bankomatu a příkazů k úhradě zdarma (žádný při nulovém měsíční poplatku, osm při platbě nejvyššího paušálu). V základním měsíčním poplatku je zahrnuta i možnost obsluhovat svůj účet po telefonu. V pracovní dny od 7 do 20 hodin a v sobotu od 10 do 18 je na lince banky "živý člověk", ve zbývající době hlasový automat, který nabízí pouze pasivní služby (zůstatek na účtu apod.).

V Expandia bance můžete s tzv. telefonními bankéřkami komunikovat kdykoliv, nevýhodou je však velmi vysoká cena transakcí prováděných jejich prostřednictvím. Kromě poplatku za transakci totiž platíte ještě dvanáct korun za každou operaci zadanou prostřednictvím telefonního bankéře. Levnější je použití hlasového automatu (tzv. konverzant), u kterého příplatek za využití činí šest korun ke každé transakci. Telefonní služby této banky jsou bezkonkurenčně nejdražší a samotné "telefonní bankéřky" doporučují využívat jiných komunikačních kanálů, především internetu.

Mezi "kamennými" bankami má jednu z nejširších nabídek služeb po telefonu Komerční banka (profil, názory). Její Expresní linka nabízí kromě běžných příkazů k úhradě (inkasu apod.) i možnost získání spotřebitelského úvěru po telefonu, objednávku platební karty nebo již výše zmíněný nákup podílových listů fondů své dceřinné společnosti. Pokud má klient na účtu průměrný zůstatek vyšší než 15 tisíc korun, pak nemusí platit měsíční poplatek (75 korun). V porovnání s konkurencí je však provoz Expresní linky pro klienty s nízkými zůstatky, kteří neprovádějí mnoho transakcí, drahý.

Nejlevnější je na poli telefonního bankovnictví Československá obchodní banka (profil, názory), která za využívání své Linky 24 až do odvolání neúčtuje měsíční paušál. Díky této (pravděpodobně dočasné) výhodě jde o nejlevnější službu na trhu. Kromě standardních služeb nabízí jako jediná v ČR možnost zadat prostřednictvím telefonu i platby do zahraničí.

Česká spořitelna (profil, názory) pod názvem Sporotel nabízí produkt, u kterého je možná komunikace i v angličtině. K dispozici jsou však pouze základní služby (příkazy k úhradě, trvalé příkazy a informace o zůstatcích).

Klienti Živnostenské banky (profil, názory) mohou prostřednictvím telefonu podávat příkazy k úhradě a zakládat termínované vklady. Banka ve snaze umožnit klientům vyzkoušení této služby nabízí první dva měsíce po sjednání zdarma. Poplatková politika umožňuje volbu mezi měsíčním paušálem a platbou za jednotlivé transakce zadané telefonem, což může být při nižším počtu transakcí zajímavější. Příkazy k úhradě zadané telefonem jsou výrazně levnější (tři koruny) než příkazy zadané na přepážce banky (deset korun).

Nováčkem na poli telefonního bankovnictví je GE Capital Bank (profil, názory). Její Telefon Banka nabízí zjišťování zůstatků na účtech, zadávání platebních příkazů, možnost získat aktuální kurzovní lístek a další informace o GECB.

Pokud si z v současnosti již široké nabídky telebankingu českých bank chcete vybrat tu nejvhodnější, měli byste si ujasnit, k čemu budete tuto službu využívat. Ti, kteří si chtějí občas zjistit zůstatek, aktuální kurz měny nebo zadat příkaz k úhradě, asi zvolí služby některé "klasické" banky, u které tyto služby vyjdou levněji. Naopak zaneprázdnění klienti, kteří do banky pokud možno chodit nechtějí, asi ocení spíše služby některé banky zaměřené na přímé bankovnictví.

Banka zřízení měsíční provoz i s poplatkem za vedení účtu (Kč) příkaz k úhradě (v rámci banky / mimo banku) (Kč)
Aktivní telebanking
Nonstopbanka zdarma 0 - 220 * 5 / 5
GECB zdarma 45 *** 2 / 2
Česká spořitelna 200 Kč 7,5 4 / 6
Živnostenská banka zdarma 50 ** 3 / 3
Expandia banka (konverzant) zdarma 185 - 305 * 8 - 10 / 8,50 - 13 ****
Expandia banka (telefonní bankéř) zdarma 160 - 280 * 14 - 16 / 14,50 - 19 ****
Komerční banka (Expresní linka) zdarma 90 *** 2,90 / 4,90
ČSOB zdarma zdarma 1,50 / 3,50
* poplatek může zahrnovat i několik transakcí zdarma
** může být také zdarma a pak se platí 5 korun za každý hovor do banky
*** pokud je průměrný měsíční zůstatek vyšší než bankou stanovená hranice (okolo 15 - 20 tisíc korun) poplatky jsou nižší nebo dokonce nulové
**** cena transakce se odvíjí od zvoleného tarifního programu
Pasívní telebanking
Union banka zdarma 20  
Investiční a poštovní banka zdarma * zdarma **  
* pouze u IPB Privátního (TOP) konta a Studentského konta, u běžných účtů 100 korun
** u běžných účtů 20 korun měsíčně

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Řetězce dostanou kvóty na české potraviny, rozhodli poslanci

20. 1. 2021 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 10 komentářů

Řetězce dostanou kvóty na české potraviny, rozhodli poslanci

Sněmovna schválila návrh poslanců SPD, aby tuzemské obchodní řetězce musely od příštího roku prodávat určitý minimální podíl potravin vyprodukovaných v Česku. Návrh teď míří do Senátu. celý článek

Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

18. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

Od úterý 19. ledna mohou otevřít papírnictví a prodejny s dětským oblečením. Stejný sortiment mohou začít prodávat i supermarkety. O výjimce rozšiřující seznam takzvaného základního... celý článek

Mall Pay vyrostl na dvojnásobek, nabídne investice

18. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Mall Pay vyrostl na dvojnásobek, nabídne investice

Fintechová společnost Mall Pay, která se zaměřuje na odložené platby, v roce 2020 vyrostla na zhruba dvojnásobek a zprostředkovala platby v řádu stovek milionů korun. Oznámil to její... celý článek

Electro World posílí, kupuje síť K+B Elektro

18. 1. 2021 | Petr Kučera

Electro World posílí, kupuje síť K+B Elektro

Pobočky K+B Elektro, které dosud patří do prodejního uskupení Expert ČR, se začlení do prodejní sítě Electro World. Vyplývá to z dohody německé společnosti Kappenberger + Braun a slovenské... celý článek

Stravenkový paušál startuje. Takhle zvýší výplatu

18. 1. 2021 | Petr Kučera | 27 komentářů

Stravenkový paušál startuje. Takhle zvýší výplatu

Jak si může přilepšit zaměstnanec s průměrnou mzdou, který doteď neměl žádné benefity, když mu firma nabídne stravenkový paušál? A jak se projeví případný přechod ze stravenek na paušál?... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.