Devět z deseti Čechů chce bydlet ve vlastním, ukázal průzkum

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 26. 3. 2025
Devět z deseti Čechů chce bydlet ve vlastním, ukázal průzkum

Zdroj: Pleska / Midjourney

Téměř devět z deseti (86 %) obyvatel Česka preferuje bydlení ve vlastním před nájmem. A to přesto, že osm z deseti lidí, kteří nebydlí ve vlastním, považuje vlastní bydlení za cenově nedostupné. Ukázal to průzkum agentury Ipsos pro stavební spořitelnu Modrá pyramida ze skupiny Komerční banky na vzorku 1500 lidí starších 27 let.

Skoro tři pětiny (58 %) lidí chtějí bydlet v rodinném domě v osobním vlastnictví – může ho vlastnit i někdo z rodiny. Čtvrtina (25 %) lidí preferuje byt v osobním vlastnictví. Necelá desetina (8 %) dává přednost pronajatému bytu, 3 % bytu v družstevním vlastnictví, 3 % sdílenému bydlení v pronajatém bytě či domě a 2 % pronajatému rodinnému domu. Lidé si mohli vybrat odpověď bez ohledu na to, kde bydlí v současnosti.

Průzkum se zaměřil i na odlišnosti takzvané generace Z, tedy lidí ve věku 18 až 27 let. Pronájem zmiňují o trochu častěji než lidé starší 27 let, a to nejen pro první bydlení. Pronajatý byt – jako nejvíce preferovaný způsob bydlení v budoucnu – uvedlo 11 % lidí z generace Z, sdílené bydlení 4 %, pronajatý dům 3 %.

Vlastní bydlení, nebo nájem

Zdroj: Eurostat, Komerční banka

Třetina (32 %) populace nad 27 let má k dispozici zděděnou nemovitost – buď svou, nebo svého partnera. Průzkum také ukázal, že 65 % lidí z těch, kteří už vlastní nemovitost, ji do budoucna plánuje předat dětem.

Přibližně pětina Čechů nad 27 let vlastní víc než jednu nemovitost. Konkrétněji: polovina populace (50 %) vlastní jednu, 13 % lidí vlastní dvě, 5 % vlastní tři nebo víc nemovitostí. Téměř třetina (29 %) lidí uvedla, že žádnou nemovitosti nevlastní.

Průzkum je základem pro nový Index budoucnosti bydlení od skupiny KB, který chce měřit postoje Čechů k bydlení – nejen dnes, ale i s výhledem na deset let. Index se zaměřuje na čtyři oblasti: dostupnost bydlení, jeho financování, udržitelnost a chytré technologie.

Měří, jak Češi vnímají svou bytovou situaci a jaké změny očekávají. Zkoumá nejen data, ale i náladu ve společnosti. Zjišťuje také, jaké kroky jsou lidé ochotni podniknout ke zlepšení svého bydlení.

Hodnota indexu – na stupnici od nuly do sta – letos dosáhla 51 u populace nad 27 let. U generace Z je hodnota 46, situaci tedy vnímá pesimističtěji. Jako největší problém lidé nezávisle na věku zmiňují dostupnost bydlení – ceny, nabídku nemovitostí a dostupnost stavebních materiálů. Většina respondentů (88 %) nevěří, že se dostupnost bydlení v nejbližších deseti letech zlepší.

Podle různých statistik patří dostupnost vlastního bydlení v Česku k nejhorším v Evropě. Například podle Deloitte Property Indexu je na jeho pořízení potřeba 13,3 hrubých ročních mezd, pokud by člověk ze svého příjmu neplatil nic jiného.

Nastěhujte se do vlastního! Poradíme.

Na nový dům či byt najdeme hypoteční úvěr s nejvýhodnějšími podmínkami. Stejně jako půlmilionu klientů před vámi.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Kolik dáte za hypotéku? Nůžky mezi fixacemi i bankami se rozevírají

9. 4. 2025 | Petr Kučera

Kolik dáte za hypotéku? Nůžky mezi fixacemi i bankami se rozevírají

Průměrná nabídková sazba nových hypoték klesla na 5,01 % p. a., zatímco před měsícem byla 5,05 % a před rokem 5,57 %. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex k 7. dubnu.

Jak se liší cenové mapy nemovitostí? Zásadní rozdíly jsou v kvalitě dat

18. 3. 2025 | PR text

Jak se liší cenové mapy nemovitostí? Zásadní rozdíly jsou v kvalitě dat

Cenové mapy se staly nezbytným nástrojem pro odhadování hodnoty nemovitostí a hodí se, kdykoliv potřebujete nastavit tržní cenu nebo zjistit trendy na realitním trhu.

Nová čísla o hypotékách: Rozdíly mezi bankami a fixacemi rostou

7. 3. 2025 | Petr Kučera

Nová čísla o hypotékách: Rozdíly mezi bankami a fixacemi rostou

Průměrná nabídková sazba nových hypoték klesla na 5,05 % p. a., zatímco před měsícem byla 5,11 % a před rokem 5,62 %. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex k 5. březnu.

První banka zlevňuje hypotéky pod 4 %. Když vám stačí tři pětiny

3. 3. 2025 | Petr Kučera | 1 komentář

První banka zlevňuje hypotéky pod 4 %. Když vám stačí tři pětiny

Moneta Money Bank dnes snížila úrokové sazby hypoték u všech nabízených fixací o deset bazických bodů. V kampani tak může lákat na to, že jako první banka zlevnila nejvýhodnější nabídku... celý článek

Ceny bytů zlomily další rekord. Nové porovnání Prahy se zbytkem republiky

19. 2. 2025 | Kateřina Hovorková

Ceny bytů zlomily další rekord. Nové porovnání Prahy se zbytkem republiky

Průměrná cena bytů v Česku se v loňském posledním čtvrtletí vyšplhala na 110 100 Kč za metr čtvereční, to je proti třetímu kvartálu zdražení o 5,8 %. Přitom ceny prodaných nemovitostí... celý článek

Partners Financial Services