Byty se neprodávají, developeři zkouší novou cestu k bydlení

Olga Skalková | rubrika: Aktuality | 1. 11. 2022
Byty se neprodávají, developeři zkouší novou cestu k bydlení

Zdroj: Shutterstock

Drahé hypotéky v kombinaci s vysokými cenami nemovitostí a dvoucifernou inflací teď většině Čechů znemožňují koupit si vlastní bydlení. Developeři proto hledají způsob, jak i za této situace dál stavět a prodávat nové byty. K jejich financování se snaží více využít i model, který kombinuje možnost pronájmu s následným odkupem do vlastnictví.

V zahraničí se tato forma financování označuje termínem rent to buy (pronájmem ke koupi) nebo rent to own (pronájmem k vlastnictví). Nedávno s podobnou službou přišla společnost Ownest, teď chtějí tento model pod názvem Byx uplatnit Syner Group a investiční skupina Kaprain v chystaném projektu v pražských Letňanech.

„Vidíme to pro nás jako alternativu v současné situaci, kdy dochází k zastavování developerských projektů. Může to být zároveň řešení pro lidi, kteří v současné době nemají dostatek hotovosti pro získání hypotéky, nebo na ni kvůli svým příjmů nedosáhnou,“ říká Martin Kubišta, ředitel společnosti Rezidence Letňany 22, který je garantem programu. Projekt má stavební povolení a počítá se 144 byty. Podle Kubišty se má rozjet na jaře 2023 a s dokončením se počítá nejpozději v roce 2024.

Podle Denisy Višňovské, obchodní ředitelky společnosti Lexxus Norton, se model financování rent to buy v Česku doposud využíval především jako řešení pro majitele starších nemovitostí, kteří ji chtěli prodat a přestěhovat se do nového.

„Než prodej své stávající nemovitosti uskutečnili, platili v novém bytě nájem. Do vlastnictví jim tak byt přešel, až s určitým odstupem, ale v meziobdobí v něm už mohli bydlet. Podobnou alternativu nabízel například Central Group, který klientům umožnil odklad úhrady kupní ceny až na dva roky," říká Višňovská.

Financování rent to buy se objevuje i v jiných projektech, například v pražském projektu Kbeličky společnosti Immo Building. „Další developeři se nad využitím této možnosti také aktuálně zamýšlejí,“ dodává Višňovská.

Principem programu Byx je zaplatit předem minimálně pět procent z kupní ceny vybraného bytu, která bude pevná. Současně je daný minimální nájem, když bude člověk platit víc, snižuje si rovnou částku, kterou bude muset na konci nájmu zaplatit za pořízení bytu. Byt může v době nájmu i dále pronajmout.

Kupní cenu je třeba uhradit nejpozději do čtyř let po kolaudaci. V případě, že by zájemce od záměru získat byt do vlastnictví ustoupil, musí si za sebe obstarat jiného investora, který po něm smlouvu převezme. V případě zhodnocení bytu pak bude inkasovat rozdíl mezi fixní kupní a prodejní cenou. Podmínky programu i kalkulačka financování je ode dneška dostupná na webové stránce programu Byx.

Letňanským projektem by program Byx neměl skončit. V prvním čtvrtletí příštího roku ho chce Syner Group spolu s investiční skupinou Lif Group využít v projektu čtvrti Nový Perštýn v Liberci a v samostatném projektu Rezidence na Plachtě v Hradci Králové.

Princip rent to buy je obecně určen pro ty, kdo očekávají rychlý růst příjmů v příštích letech a už nyní si chtějí pořídit byt za tyto očekávané budoucí příjmy. Podrobně jsme tento princip popsali v textu o konkurenční službě Ownest: Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého.

Na tyhle vady si dejte pozor

Stavební inspektoři radí, na jaké technické vady si dát pozor při koupi rodinného domu. Prohlédněte si je ve fotogalerii.

Popisky fotek a jejich autory najdete uvnitř galerie.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

26. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

Dotační program Nová zelená úsporám Light, který přispívá nízkopříjmovým domácnostem na stavební úpravy vedoucí k úsporám energií, má úspěch. Za první dva týdny od spuštění příjmu žádostí... celý článek

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

18. 1. 2023 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 2 komentáře

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

Přiznání k dani z nemovitých věcí se odevzdává do konce ledna. Koho se týká a změnilo se letos něco? Do kdy zaplatit daň? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Kam zamíří ceny bytů? Starší už začínají klesat

12. 1. 2023 | Jana Divinová

Kam zamíří ceny bytů? Starší už začínají klesat

Kdo si v posledních letech koupil byt v naději, že cena musí jen růst, měl by zpozornět. Starší byty začínají zlevňovat. Na druhou stranu se ale zvedají nájmy. A ceny nových bytů? Nerostou,... celý článek

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

Rok 2022 byl pro trh s hypotékami v Česku nejhorší za posledních osm let. Důvodem jsou hlavně vysoké úroky a zdražující nemovitosti.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.