Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční
6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.
Zdroj: Yuri Hoyda/Shutterstock
Ceny bytů a rodinných domů v Česku rychle rostly i v prvním čtvrtletí roku 2021. Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu meziročně zdražily v průměru o 11,9 %, což je čtvrtý nejrychlejší růst v Evropské unii.
„Inflace na realitním trhu nebere konce a naděje, že se růst cen zmírní, zůstává velmi malá. Trend těchto cen totiž nezlomila ani pandemie, ani recese s ní spojená, a proto lze jen těžko očekávat, že se situace může brzy obrátit ve prospěch kupujících,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.
Rychleji než v Česku rostly ceny bydlení na začátku letošního roku v Lucembursku (17 %), v Dánsku, (15,3 %) a v Litvě (12 %). Naopak meziročně klesly jen na Kypru (-5,8 %). Průměr za celou EU byl 6,1 %. Sousední Německo hlásí růst o 9,4 %, Rakousko o 8,3 % a Slovensko o 2 %.
Když porovnáme poslední čtvrtletí roku 2020 a první čtvrtletí roku 2021, stouply ceny nemovitostí k bydlení v Česku o 4,6 %, což byl čtvrtý nejrychlejší růst v EU. Průměr za celou EU dosahuje 1,7 %.
komentář Petra Dufka, analytika ČSOB
V tuzemsku je realitní trh stále ve vleku silné poptávky a výrazně a dlouhodobě zaostávající nabídky. Sice můžeme vidět první známky oživení bytové výstavby v posledních měsících, avšak zatím jde spíše jen o drobné zvýšení počtu stavěných bytů a rodinných domů, které zdaleka neodpovídá ani situaci v roce 2008.
Výstavbu brzdí nejenom dlouhodobě neřešená byrokracie, která je extrémní i ve světovém měřítku, ale nyní i nedostatek materiálu a chybějící pracovníci. Nemluvě o tom, že na nejvíce napjatém trhu – pražském – se staví méně než loni.
Nízké úrokové sazby – záporné dokonce v zemích EMU – nabádají investory hledat jiná aktiva, a tak se český realitní trh dostal i do pozornosti institucionálních investorů. Když k tomu připočteme i zvýšenou domácí poptávku po bydlení, kterou mohlo ovlivnit (a urychlit) i avizované zvýšení úrokových sazeb, tak tu vzniká rozhodně ne příznivý mix pro zájemce o bydlení.
Jen pro zajímavost, i kdyby ceny bytů ve zbytku roku jen stagnovaly, budou stále v průměru o 8,4 % vyšší než loni. A tak nezbývá než dodat, že v průměru jsou nyní byty dražší o 67 %, než byly v roce 2015. Znamená to za tuto dobu třetí nejrychlejší růst cen bytů v EU, hned po Maďarsku a Lucembursku.
🇨🇿|Růst cen bytů v EU i v ČR opět zrychlil
— Analytici ČSOB (@AnalyticiCSOB) July 8, 2021
Podle dnes zveřejněných dat za první čtvrtletí letošního roku, ceny bytů i nadále pokračovaly v rychlém růstu. Z celé EU se od konce roku zvýšily o 1,7 %, v ČR dokonce o 4,6 %.
Petr Dufek🔎https://t.co/37FzjAHEiq pic.twitter.com/j28HzguX6S
Ceny bytů raketově rostou a spolu s nimi i poptávka po těch miniaturních. Pokud ho tvoří jediná místnost, musí mít aspoň 16 metrů čtverečních. Menší jsou proto často kolaudovány jako ateliér, v němž nelze oficiálně bydlet. I tak jdou na dračku. Tady jsou ukázky z dubnové nabídky realitek.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
8. 7. 2021 16:39, Zdenek
Rostou, už se to nedá ani číst.
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.