Mít v Brně byt. O výnosu investiční nemovitosti rozhoduje i výše nájmů

Viktor Mejzlík | rubrika: FINMARKET | 7. 7. 2021 | 5 komentářů
Brno rychle dohání Prahu v ceně nemovitostí. I přesto je stále výhodnější pořídit investiční byt právě v moravské metropoli.
Mít v Brně byt. O výnosu investiční nemovitosti rozhoduje i výše nájmů

Zdroj: Shutterstock

Vývoj na českém trhu nemovitostí je natolik turbulentní, že se s rychlostí růstu jejich cen dostáváme do popředí statistik nejen v Evropě, ale i na světě. Před pár lety odborníci předpokládali růst pomalejší. Nikdo neočekával, že se tempo během covidového období naopak ještě zrychlí. Zajímavé je ale sledovat i další věci, ke kterým na trhu dochází.

Jistoty padly

Po celou dobu platilo, že ceny v Praze byly, jak se říká, o parník dál než kdekoliv jinde v Česku. Týkalo se to cen nemovitostí, ale i průměrných nájmů. Tato jistota ale končí, protože covid některé věci změnil.

Zásadní vliv na rozhodování investorů (i těch drobných) mají dvě věci. První je, že ceny nemovitostí rostou závratným tempem jak v Praze, tak v Brně. To pro investory znamená, že potřebují vyšší vstupní investici. Samo o sobě by to nebyl problém, kdyby ovšem nenastala ta druhá věc – zvrat v ceně nájmů.

O autorovi

Viktor MejzlíkFoto: GarantovanyNajem.cz

Viktor Mejzlík je spoluzakladatel služby dlouhodobého pronájmu GarantovanyNajem.cz.

Podle tržních cen nájmů se totiž lidé rozhodují, jaký byt se jim vyplatí koupit. A tady přichází důležitější část.

Podle dat portálu Realitymix.cz vzrostla od března do května 2021 průměrná cena nemovitosti v Praze o 2,9 procenta. Za stejné období to bylo v Brně o 6,9 procenta. Brno už v loňském roce předehnalo cenově lokality jako Praha-východ a Praha-západ.

Špatná zpráva pro ty, kteří kupují investiční byt na pronájem v Brně? Ne nutně. Ceny bytů jsou v Brně stále nižší než v Praze. A hlavně, průměrné ceny nájmů v Praze klesají, kdežto v Brně mírně rostou.

Průměrná cena za pronájem u bytu o velikosti 60 čtverečních metrů byla v Brně v březnu 2021 přesně 14 098 korun, v květnu to už bylo o 3,7 procenta víc. Za poledních šest let se tak zvýšila téměř o čtvrtinu. Kdežto v Praze cena stejně velkého bytu klesla mezi březnem a květnem o 0,2 procenta. Brno se tak pro ty, kteří kupují nemovitost za účelem pronajímání, stává atraktivnějším.

Klid před bouří?

Pokud nepřijde zásah shora (od nové vlády), tak k rychlým a překotným změnám ve vývoji na trhu s nemovitostmi nedojde. Počítat ovšem lze s pomalým růstem ceny nájmů. Bude to způsobené návratem studentů, ale i zahraničních turistů.

I když zahraničních návštěvníků nebude tolik, na kolik byla Praha zvyklá před pandemií, dá se očekávat, že to bude mít dopad na cenu nájmů v celé Praze. V centru a jeho nejbližším okolí ubude počet bytů na dlouhodobý pronájem, čímž se sníží nabídka při zvyšující se poptávce. To bude opět tlačit ceny nájmů i nemovitostí nahoru. Očekávám, že v hlavním městě nájmy porostou už příští rok. 

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Viktor Mejzlík

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

24. 7. 2021 | Daniel Tácha | 9 komentářů

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

Pandemie, rostoucí inflace a nejistota z budoucího vývoje ještě víc rozhýbala hypoteční i realitní trh. Nemovitosti zejména ve velkých městech, kde poptávka významně převyšuje nabídku,... celý článek

Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

21. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

Průměrný úrok hypoték počtvrté v řadě stoupl – v červnu na 2,13 % z květnových 2,06 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

20. 7. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

Na vlastní bydlení si Češi mohou reálně našetřit za 56 let práce – tedy až v důchodu. Ukazuje to analýza stavební spořitelny Modrá pyramida. Ta vychází z průměrné mzdy, od níž odečítá... celý článek

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

17. 7. 2021 | Radim Zelený | 15 komentářů

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

Na trhu s nemovitostmi roste zájem o prodej prostřednictvím aukce a družstevní formu financování. V rozhovoru to popisuje šéf společnosti Next Reality Robert Hanzl. Současný hlad po... celý článek

Výkup nemovitosti nejen pro dlužníky. Kdy se vyplatí a na co dát pozor?

15. 7. 2021 | Vladimír Zuzák | 1 komentář

Výkup nemovitosti nejen pro dlužníky. Kdy se vyplatí a na co dát pozor?

Realitní kanceláře začaly vykupovat nemovitosti za výrazně lepších podmínek než dřív. Okamžité peníze bez hledání kupujícího chtějí nejen dlužníci. V čem může být háček?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.