Vývoj na českém trhu nemovitostí je natolik turbulentní, že se s rychlostí růstu jejich cen dostáváme do popředí statistik nejen v Evropě, ale i na světě. Před pár lety odborníci předpokládali růst pomalejší. Nikdo neočekával, že se tempo během covidového období naopak ještě zrychlí. Zajímavé je ale sledovat i další věci, ke kterým na trhu dochází.
Jistoty padly
Po celou dobu platilo, že ceny v Praze byly, jak se říká, o parník dál než kdekoliv jinde v Česku. Týkalo se to cen nemovitostí, ale i průměrných nájmů. Tato jistota ale končí, protože covid některé věci změnil.
Zásadní vliv na rozhodování investorů (i těch drobných) mají dvě věci. První je, že ceny nemovitostí rostou závratným tempem jak v Praze, tak v Brně. To pro investory znamená, že potřebují vyšší vstupní investici. Samo o sobě by to nebyl problém, kdyby ovšem nenastala ta druhá věc – zvrat v ceně nájmů.
Podle tržních cen nájmů se totiž lidé rozhodují, jaký byt se jim vyplatí koupit. A tady přichází důležitější část.
Podle dat portálu Realitymix.cz vzrostla od března do května 2021 průměrná cena nemovitosti v Praze o 2,9 procenta. Za stejné období to bylo v Brně o 6,9 procenta. Brno už v loňském roce předehnalo cenově lokality jako Praha-východ a Praha-západ.
Špatná zpráva pro ty, kteří kupují investiční byt na pronájem v Brně? Ne nutně. Ceny bytů jsou v Brně stále nižší než v Praze. A hlavně, průměrné ceny nájmů v Praze klesají, kdežto v Brně mírně rostou.
Průměrná cena za pronájem u bytu o velikosti 60 čtverečních metrů byla v Brně v březnu 2021 přesně 14 098 korun, v květnu to už bylo o 3,7 procenta víc. Za poledních šest let se tak zvýšila téměř o čtvrtinu. Kdežto v Praze cena stejně velkého bytu klesla mezi březnem a květnem o 0,2 procenta. Brno se tak pro ty, kteří kupují nemovitost za účelem pronajímání, stává atraktivnějším.
Klid před bouří?
Pokud nepřijde zásah shora (od nové vlády), tak k rychlým a překotným změnám ve vývoji na trhu s nemovitostmi nedojde. Počítat ovšem lze s pomalým růstem ceny nájmů. Bude to způsobené návratem studentů, ale i zahraničních turistů.
I když zahraničních návštěvníků nebude tolik, na kolik byla Praha zvyklá před pandemií, dá se očekávat, že to bude mít dopad na cenu nájmů v celé Praze. V centru a jeho nejbližším okolí ubude počet bytů na dlouhodobý pronájem, čímž se sníží nabídka při zvyšující se poptávce. To bude opět tlačit ceny nájmů i nemovitostí nahoru. Očekávám, že v hlavním městě nájmy porostou už příští rok.
Sdílejte článek, než ho smažem