Mít v Brně byt. O výnosu investiční nemovitosti rozhoduje i výše nájmů

Viktor Mejzlík | rubrika: FINMARKET | 7. 7. 2021 | 5 komentářů
Brno rychle dohání Prahu v ceně nemovitostí. I přesto je stále výhodnější pořídit investiční byt právě v moravské metropoli.
Mít v Brně byt. O výnosu investiční nemovitosti rozhoduje i výše nájmů

Zdroj: Shutterstock

Vývoj na českém trhu nemovitostí je natolik turbulentní, že se s rychlostí růstu jejich cen dostáváme do popředí statistik nejen v Evropě, ale i na světě. Před pár lety odborníci předpokládali růst pomalejší. Nikdo neočekával, že se tempo během covidového období naopak ještě zrychlí. Zajímavé je ale sledovat i další věci, ke kterým na trhu dochází.

Jistoty padly

Po celou dobu platilo, že ceny v Praze byly, jak se říká, o parník dál než kdekoliv jinde v Česku. Týkalo se to cen nemovitostí, ale i průměrných nájmů. Tato jistota ale končí, protože covid některé věci změnil.

Zásadní vliv na rozhodování investorů (i těch drobných) mají dvě věci. První je, že ceny nemovitostí rostou závratným tempem jak v Praze, tak v Brně. To pro investory znamená, že potřebují vyšší vstupní investici. Samo o sobě by to nebyl problém, kdyby ovšem nenastala ta druhá věc – zvrat v ceně nájmů.

O autorovi

Viktor MejzlíkFoto: GarantovanyNajem.cz

Viktor Mejzlík je spoluzakladatel služby dlouhodobého pronájmu GarantovanyNajem.cz.

Podle tržních cen nájmů se totiž lidé rozhodují, jaký byt se jim vyplatí koupit. A tady přichází důležitější část.

Podle dat portálu Realitymix.cz vzrostla od března do května 2021 průměrná cena nemovitosti v Praze o 2,9 procenta. Za stejné období to bylo v Brně o 6,9 procenta. Brno už v loňském roce předehnalo cenově lokality jako Praha-východ a Praha-západ.

Špatná zpráva pro ty, kteří kupují investiční byt na pronájem v Brně? Ne nutně. Ceny bytů jsou v Brně stále nižší než v Praze. A hlavně, průměrné ceny nájmů v Praze klesají, kdežto v Brně mírně rostou.

Průměrná cena za pronájem u bytu o velikosti 60 čtverečních metrů byla v Brně v březnu 2021 přesně 14 098 korun, v květnu to už bylo o 3,7 procenta víc. Za poledních šest let se tak zvýšila téměř o čtvrtinu. Kdežto v Praze cena stejně velkého bytu klesla mezi březnem a květnem o 0,2 procenta. Brno se tak pro ty, kteří kupují nemovitost za účelem pronajímání, stává atraktivnějším.

Klid před bouří?

Pokud nepřijde zásah shora (od nové vlády), tak k rychlým a překotným změnám ve vývoji na trhu s nemovitostmi nedojde. Počítat ovšem lze s pomalým růstem ceny nájmů. Bude to způsobené návratem studentů, ale i zahraničních turistů.

I když zahraničních návštěvníků nebude tolik, na kolik byla Praha zvyklá před pandemií, dá se očekávat, že to bude mít dopad na cenu nájmů v celé Praze. V centru a jeho nejbližším okolí ubude počet bytů na dlouhodobý pronájem, čímž se sníží nabídka při zvyšující se poptávce. To bude opět tlačit ceny nájmů i nemovitostí nahoru. Očekávám, že v hlavním městě nájmy porostou už příští rok. 

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Viktor Mejzlík

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 24 komentářů

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti... celý článek

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

8. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,71 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 45 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

10. 5. 2022 | Vladan Kubovec | 10 komentářů

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

Nemovitosti mají setrvačnost a jejich ceny i výnosy reagují na pohyby ve světě se zpožděním. Ale reagují. Výhledově nás čeká zvýraznění rozdílu mezi kvalitními a méně kvalitními nemovitostmi.... celý článek

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 57 komentářů

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.