Chcete bydlet? Na levnější nemovitosti nečekejte

Lucie Drásalová | rubrika: FINMARKET | 20. 2. 2021 | 5 komentářů
Čekat, až zlevní nemovitosti, a ještě doufat, že se to potká s nižšími úroky hypoték, je nesmysl.
Chcete bydlet? Na levnější nemovitosti nečekejte

Zdroj: Shutterstock

Kde se to zastaví? Ta otázka zlobila loni všechny, kteří se zabývají trhem s nemovitostmi. Týkala se dvojího. Růstu jejich cen a klesání úroků hypoték.

Zatím se nezastavilo ani jedno, ale úroky klesat přestanou pravděpodobně letos – nemají už kam. Pro banky jsou sazby kolem 1,5 procenta ročně na hranici rentability. Úroky se budou dál držet nízko. Jestli se hnou, bude to lehce směrem vzhůru.

Hypotéky: Bože, jak hluboko jsme klesly!

Indexy průměrných úrokových sazeb hypoték GOFI 70, 85, 100, které vám přinášíme ve spolupráci se společností GOLEM FINANCE, jsou sestavovány na základě nabídkových úrokových sazeb hypoték s 5letou fixací a LTV (loan-to-value ratio) 70 a 100 %. Podklady jsou čerpány ze standardních nabídek všech bank poskytujících hypotéky.

Index GOFI 70
Index GOFI VAR 70
FINCENTRUM HYPOINDEX

Zdroj: GOLEM FINANCE logo

Ceny výš

Zato zdražování nemovitostí konec jen tak nebude. Aspoň nových nemovitostí. Po těch je pořád silná poptávka, zvlášť ve velkých městech, o Praze nemluvě.

K tomu se prodražuje stavění. Na stavbách pracovali z velké části cizinci, především z Ukrajiny, kteří se kvůli pandemii hodně vraceli domů. Vyšší mzdové náklady na tuzemské dělníky se v cenách novostaveb projeví. Prodraží se i materiály, pokud je developer odebírá ze zahraničí, kde továrny měsíce stály nebo jely na půl plynu, jako třeba v Itálii.

Sledovat pohyby cen může být zajímavé. Pokud ale člověk hledá bydlení, vždycky radím, ať nákup neodkládá. Když najdete dům nebo byt, který se vám opravdu líbí a který vám vyhovuje, nečekejte, až klesnou ceny nemovitostí a k tomu ještě budou levné hypotéky. Jednak dřív koupí někdo jiný, jednak se obojího naráz beztak nedočkáte.

Další věc, která zvedá ceny nemovitostí, jsou totiž – laciné hypotéky. Sazby jsou u dna a hodně lidí toho chce využít. Rychle kupovat a ušetřit na hypotéce. Roste poptávka po nemovitostech, a tedy rostou i jejich ceny.

Odhady níž

Česká národní banka loni zmírnila pravidla poskytování hypoték. Teoreticky teď může na půjčku dosáhnout víc lidí. A řada bank je skutečně vstřícnější. Před uvolněním jste museli mít pětinu ceny nemovitosti, banka nepůjčila víc než 80 procent. Teď jsou znovu v nabídce i půjčky nad 80 procent. Jenže jde o to, z čeho se procenta počítají.

Lidé se často domnívají, že když jim banka dá „stoprocentní hypotéku“, půjčí jim na celou kupní cenu. Banka ale vychází z hodnoty, kterou určí odhadce. A odhady, zvlášť v době, kdy se prodejní ceny šroubují co nejvýš, jsou často proti prodejní ceně výrazně nižší. Takže ani letos se při pořizování bydlení nejspíš nevyhnete tomu, že budete muset mít naspořeno.

Až co covid

Moc víc se o tom, co v tomto roce čeká nemovitostní trh, nechce říkat. Cokoli dalšího, co řeknete, může být použito proti vám, až pak bude všecko jinak. Ke každé prognóze si připište tlustými písmeny: Ale ještě uvidíme, co covid. Zásadní je, jak dlouho nás bude omezovat pandemie a lockdowny, jak budou mít lidé práci, peníze a jistotu. Na tom nakonec nemovitostní trh závisí nejvíc.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Lucie Drásalová

Autor článku Lucie Drásalová

Lucie Drásalová je úvěrová analytička finanční skupiny Partners. Další články autora.

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Soud k odpočtu hypotéky: Bytovou potřebou může být i stavba k rekreaci

1. 3. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Soud k odpočtu hypotéky: Bytovou potřebou může být i stavba k rekreaci

Lidé, kteří celý rok bydlí v rekreační nemovitosti, mají šanci na daňový odpočet úroků z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Naději jim – za určitých podmínek – přináší čerstvé... celý článek

Zlevňování hypoték končí. První velká banka zdražuje

25. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Zlevňování hypoték končí. První velká banka zdražuje

Skupina ČSOB, do níž patří i Hypoteční banka a Českomoravská stavební spořitelna, oznámila zdražení úvěrů na bydlení.

Hypotéky s novým rokem nezdražily, ukazují čísla z bank

17. 2. 2021 | Jiří Hovorka

Hypotéky s novým rokem nezdražily, ukazují čísla z bank

Průměrný úrok hypoték v lednu podesáté v řadě klesl, konkrétně na 1,94 % z prosincových 1,96 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově... celý článek

Nejlevnější byty v Česku. Prohlédněte si, co teď nabízejí realitky

11. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 20 komentářů

Nejlevnější byty v Česku. Prohlédněte si, co teď nabízejí realitky

Bydlení v Česku prudce zdražuje, přesto se dá koupit i byt 2+1 za 200 tisíc nebo 3+1 za méně než půl milionu. Jak vypadají a kde se nacházejí nejlevnější byty? Pro ilustraci jsme vybrali... celý článek

Bezrealitky se spojuje s realitkou. Lanařit nebudeme, slibuje

9. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Bezrealitky se spojuje s realitkou. Lanařit nebudeme, slibuje

Společnost Bezrealitky.cz získala poloviční podíl v realitní kanceláří Maxima Reality. Ze spojení vychází nová služba nazvaná Komfort. Podle zástupců obou společností se však klienti... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.