Ceny bytů, domů i pozemků dál rostou, ukazují nová čísla

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 3. 8. 2020 11:30 | 6 komentářů
Ceny bytů, domů i pozemků dál rostou, ukazují nová čísla
Ilustrační foto.
Zdroj: Central Group

Zdražování nemovitostí určených k bydlení sice zpomalilo své tempo, pokles cen ale rozhodně nepřichází. Potvrzují to data HB Indexu, v němž Hypoteční banka sleduje odhady tržních cen. Výchozí hodnotou indexu – 100 bodů – je stav k 1. lednu 2010.

Během druhého čtvrtletí dál rostly ceny prakticky v celém Česku. Největší nárůst oproti předchozímu čtvrtletí zaznamenaly ceny pozemků, v meziročním srovnání pak nejvíc zdražily byty.

Průměrná tržní cena bytů v Česku během letošního druhého čtvrtletí stoupla o 2,5 procentního bodu v porovnání s lednem až březnem, mezičtvrtletní růst tak zpomalil (předtím 3,3 %). V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou však byty o víc než desetinu (10,9 %) dražší. Za posledních deset let zdražily byty v průměru už o tři pětiny (60,3 %).

„Tempo růstu cen bytů v druhém čtvrtletí zpomalilo, byty přesto zdražovaly ve všech krajích s výjimkou Karlovarského, kde došlo ke stagnaci,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

„Nejvíce zdražily menší byty v kategorii 2+1 a 2+kk, o které je velký zájem dlouhodobě. Praha vykázala menší růst cen než regiony, průměrná cena za jeden metr čtvereční v novostavbě se přesto vyšplhala na 114 tisíc korun. Na vině je nicméně i uvedení nových dražších projektů v širším centru,“ upřesňuje Němeček.

Zdražování bytů

Růst ceny bytů v Česku. Zdroj: HB Index

Cena rodinných domů stoupla v dubnu až červnu o 1,9 % oproti předchozímu čtvrtletí. V porovnání s druhým čtvrtletním loňského roku jsou ceny vyšší o 8,9 %.

„Z důvodu omezeného cestování vrostl zájem o chaty a chalupy. Developeři nejvíce staví ve Středočeském kraji a okolí Brna, což souvisí s velkou poptávkou po lokalitách s dobrou dopravní dostupností. U dlouhodobě drahých stavebních prací i materiálů došlo ke stagnaci cen. Zároveň se zvyšuje poptávka po modulových domech určených i k celoročnímu bydlení,“ říká Němeček.

Cena rodinných domů

Růst ceny rodinných domů v Česku. Zdroj: HB Index

Pozemky zdražovaly stejným tempem jako v lednu až březnu. Mezičtvrtletní růst dosáhl 2,9 %, meziroční 10,3 %. „Na trhu pozorujeme dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, kterou brzdí pomalý proces změny územních plánů a vysoké náklady obcí s navyšováním kapacity inženýrských sítí. Většina nových developerských projektů už také počítá s užší spoluprací s obcemi. Tradičně je největší zájem o pozemky v okolí krajských měst s dobrou dopravní dostupností,“ vysvětluje Němeček.

Cena pozemků

Růst ceny pozemků v Česku. Zdroj: HB Index

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Poptávce ohrožené nejistotou a nepříznivým vývojem na trhu práce podle něj napomohlo avizované zrušení daně z nabytí nemovitosti i pokles úrokových sazeb.

Plošný pokles cen rezidenčních nemovitostí nepřijde podle expertů Hypoteční banky ani ve třetím čtvrtletí. Očekávají nicméně, že tempo růstu zpomalí pod 1 %. Zlevňovat by nemovitosti mohly až v první polovině roku 2021, mělo by však jít jenom o nižší jednotky procent.

„Ceny nájemného bydlení stagnovaly, pokles se ale nevyhnul majitelům pražských investičních bytů, kteří museli reagovat na sníženou poptávku po krátkodobém ubytování,“ dodává Němeček.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 8. 2020 19:54, Standa

Banky, developeři a RK by se vůbec neměly vyjadřovat k cenám. Oni jsou ti poslední, kdo má zájem na poklesu cen. Konec roku a příští rok ukážou, co bude.

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.